ana kucağı motoru devre tavsiyesi

fixer

Üye
arkadaşlar merhaba gördüğünüz üzere forumda yeniyim evimdeki ana kucağı arızalandı devresi çalışamayacak durumda belli yanmış ama 12v adaptör ile bağladığımda motoru çalışıyor. fakat bir devre ile flaşör gibi belli uzun aralıklarla güc verip kesmesi gerekiyor ben elimle kabloyu değdirip bıraktığımda çalışıyor yalnızca düzenli olarak güç var- güçyok şeklinde çalışan hızını ayarlayabileceğim bir devre yapmak istiyorum tavsiyeleriniz nedir?

yaptığım araştırmalarda NE 555 entegre, kondasatör ve potansiyelmetre ile led ampülde bunu uygulayan var fakat yanıp sönme aralığı bana kısa gibi geldi sürenin biraz daha uzaması gerek kondansatörü büyüterek yapabilir miyim mesela? teşekkürler

Foruma hoşgeldin!

NE555 de zaman sabitini ayarlayan bir direnç ve kondansatör vardır. Bunların birisinin veya ikisinin de değerini artırarak süreyi artırabilirsin.

Bu arada orijinal devreyi tamir etmeyi neden düşünmüyorsun?

Foruma hoşgeldin!

NE555 de zaman sabitini ayarlayan bir direnç ve kondansatör vardır. Bunların birisinin veya ikisinin de değerini artırarak süreyi artırabilirsin.

Bu arada orijinal devreyi tamir etmeyi neden düşünmüyorsun?
arızasının nerden kaynaklandığını bulamadım çünkü çok da anlamıyorum elektronik devrelerden aslında. devreye elektirik verdiğimde hiçbir tepki almıyorum akımı kontrol ettiğimde motora kadar akım gidiyor fakat çalışmıyor göz yordamıyla kondansatörlerine baktım şişme ya da deforme olma gibi bir durum da yok gözle görülen hasarlı bir parça kartta hasar su teması vs de yok çok da anlamadığım için kolayına kaçtım diyebiliriz

Foruma hoş geldin.

Arızalı devrenin faklı açılardan, net fotoğraflarını paylaşma imkanın var mı? Belki fotoğrafları aracılığıyla yardımcı olunabilir.

Foruma hoş geldin.

Arızalı devrenin faklı açılardan, net fotoğraflarını paylaşma imkanın var mı? Belki fotoğrafları aracılığıyla yardımcı olunabilir.
Şuanda işteyim eve gittiğimde ilk işim bu olacak umarım sorunu bulursunuz ve küçük bi parça değişimiyle çözerim çünkü kendi kartı, sallama hız kademeleri ve müzik vb özellikleriyle tabiiki benim yapacağım devreden çok daha faydalı ve istikrarlı olacak

Foruma hoş geldin.

yapmış olduğum devre potansiyelmetreden duman çıkması nedeni ile başarısızlıkla sonuçlandı :katil2: motor kımıldamadı bile umarım hatayı birisi görür değiştirirm lehimleme konusunda iyiyim. bu arada devrenin girişinin yanında adaptör girişi vardı onu söktüm ordaki boşluk sebebi o. devreye enerji verince hiçbir şekilde tepki almıyorum
IMG_20210316_192805.jpg
IMG_20210316_192900.jpg
IMG_20210316_193130.jpg

Last edited by a moderator:
Öncelikle IC2 regülatörünün voltaj çıkışı verdiğinden emin ol. Oradan voltaj geliyorsa zaten mikroişlemci (IC3) çalışıyordur herhalde. IC1 müzik entegresi olsa gerek onu boşver.

Aşağıda 4 tane yan yana (herhalde paralel) MOSFET var. Onları ayrı ayrı söküp sağlamlık kontrolü yapabilirsin. Motoru açıp kapatan onlardır.

Ölçü aletin vardır diye tahmin ediyorum. Aşağıdaki noktaları kontrol etmelisin. Bir de ön taraftaki komutatörün düzgün çalıştığından emin olmalısın. Orada bir kayma olduysa devre çalışsa bile aktif olmuyordur...

1615923037672.png

Ölçü aletin vardır diye tahmin ediyorum. Aşağıdaki noktaları kontrol etmelisin. Bir de ön taraftaki komutatörün düzgün çalıştığından emin olmalısın. Orada bir kayma olduysa devre çalışsa bile aktif olmuyordur...

8885 eklentisine bak
dediğiniz bütün noktolardan multimetre ile normal değer aldım bakmışken diğer elemanlarına da baktım yalnız bu işaretlediğim direnç galiba her iki yönle baktığımda da kısa devre okudu 002 001 gibi bu normalmidir yoksa direncin değeri mi bu renklerden anlaşılıyordu fakat çok bilmiyorum.

Ekler

• IMG_20210316_192805.jpg
    IMG_20210316_192805.jpg
    236.4 KB · Görüntüleme: 151
O direnç %5 toleranslı 5.6 Ohm değer sahip olması gerekiyor.

Şu işaretlediğim yeri daha yakından net çekebilir misin?
Entegre yanmış gibi görünüyor.

IMG_20210316_193130.jpg

Şu işaretlediğim yeri daha yakından net çekebilir misin?
Entegre yanmış gibi görünüyor.

8890 eklentisine bak
beyaz kabloların üzerine uyguladıkları sıvı gitmiş oraya bu karede orayı görmeniz için daha net çekmeye çalıştım görünmemiş ayaklarından tam o ize doğru oval bir şekilde akmış sıvı kamerada net yakalayamıyorum ayaklarında da aynı lekeden vardı ben yanık sanıp kontrol ederken çıktı. tesadüf olarak aynı yer yanmış da olabilir ama elektronikçilerde aynı parçayı bulacağımı sanmam

Peki işlemci MOSFET'lerin gate ucuna sinyal veriyor mu? Bunu multimetre ile görebilmen lazım. Anlık ve peryodik olarak çıkış üretiyor olması lazım (beşik sallanması). Çıkış vermiyorsa belki de işlemci gidik. Eğer durum buysa o işlemciyi söküp oraya alternatif bir devre bağlayabilirsin. Ama bu daha kapsamlı bir proje olur. Osiloskop da gerekli olur.

Peki işlemci MOSFET'lerin gate ucuna sinyal veriyor mu? Bunu multimetre ile görebilmen lazım. Anlık ve peryodik olarak çıkış üretiyor olması lazım (beşik sallanması). Çıkış vermiyorsa belki de işlemci gidik. Eğer durum buysa o işlemciyi söküp oraya alternatif bir devre bağlayabilirsin. Ama bu daha kapsamlı bir proje olur. Osiloskop da gerekli olur.
Kırmızı halka ile işaretlediğim yere işlemciden sinyal gitmiyor diğerlerine gidiyor. Kastettiğiniz mosfet ve gate ucu burasıysa tabi. Birde çok dikkatli bakıldığında tam o ucunun köşesinde atma var ama multimetre ile kontrol ettiğimde yanmış değil diğerleri gibi çalışıyor. Hocam eğer bu durumda arızalı parça evet o derseniz değiştireyim ama yanlış yere bakmış isem hiç uzatmıyım ben bu işin altından kalkamayacağım gibi :dusun2:

Ekler

• IMG_20210316_192805.jpg
    IMG_20210316_192805.jpg
    340.7 KB · Görüntüleme: 138
işlemciden sinyal geldiğine göre geri kalan devrenin tamam bile bozuk olsa tamir olur. Bence devam et :) O gelen sinyalin MOSFET leri sürüp motoru çalıştırıyor olması lazım. Çalışmıyorsa o MOSFET devresinde bir sorun olmalı.

Tek noktada sorun olsa idi muhtemelen ana kucağının motoru bir yönde hareket ederdi, edemese de bi titreşim filan oluştururdu. Sizin durumda böyle bir şey yok sanırım. Örneğin kırmızı ile işaretlediğim eleman bozuk ise Q2 ve Q3 aktifleştiğinde motorda bir hareket oluşması gerekir...

1616063119133.png

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back