Analog Osiloskop Revizyon ve Bakimi

Under Ground

Aktif Üye
Bugünlük sadece üst kapağı açabildik. Durum kötü sayılmaz.

Ekler

• 20220906_121944.jpg
    20220906_121944.jpg
    248.1 KB · Görüntüleme: 150
  • 20220906_121955.jpg
    20220906_121955.jpg
    286.3 KB · Görüntüleme: 151
  • 20220906_122000.jpg
    20220906_122000.jpg
    394.6 KB · Görüntüleme: 152
  • 20220906_122005.jpg
    20220906_122005.jpg
    369.2 KB · Görüntüleme: 155
Sen buna "durum kötü sayılmaz" diyorsan, senin "gerçekten kötüymüş" diyeceğin osiloskobu merak ettim doğrusu :katil2:

Eğer bulaşık makinasında yıkama durumu yoksa, ben olsam IPA ve fırça ile girip sonradan basınçlı hava ile kuruturdum. Ön panel temizliği için ayrı bir çözüm bulmak lazım. Bende de temizlenmesi gereken bir spektrum analizör ve osiloskop ön paneli var. IPA kullanmadan temizlemenin bir yolunu bulmam lazım. Aklıma buharlı ütü kullanmak geliyor ...

Sen buna "durum kötü sayılmaz" diyorsan, senin "gerçekten kötüymüş" diyeceğin osiloskobu merak ettim doğrusu :katil2:

Eğer bulaşık makinasında yıkama durumu yoksa, ben olsam IPA ve fırça ile girip sonradan basınçlı hava ile kuruturdum. Ön panel temizliği için ayrı bir çözüm bulmak lazım. Bende de temizlenmesi gereken bir spektrum analizör ve osiloskop ön paneli var. IPA kullanmadan temizlemenin bir yolunu bulmam lazım. Aklıma buharlı ütü kullanmak geliyor ...
İşyerinin hurdaligindan çok elektronik kart topladım. Onların yanında bunlar nuru pak sayılır.

Orada ilk resimdeki telefon santrali mi?

Bir de son resimdeki Voltronics potansiyometresi çok güzelmiş.

Orada ilk resimdeki telefon santrali mi?

Bir de son resimdeki Voltronics potansiyometresi çok güzelmiş.
Isyerinde çok eski bir merkezi yeralti sensor takip sistemi vardı. Muhtemel onun olması gerek . Hatta 110 voltla çalışan japon marka bilgisayar ve monitörü de vardı ( NEC marka ). Onların da fotoğraflarını koydum daha sonra.
Potansiyometre yurtdışından geliyor . Acayip te pahalı. Almamak için on takla atıyorlar her sene .
20220906_133347.jpg

Potansiyometre yurtdışından geliyor . Acayip te pahalı. Almamak için on takla atıyorlar her sene .

Herhalde yapısı gereği ark üretmeyen bir potansiyometre. Sizde gazlı ortamlarda kullanılan kendinden güvenlikli multimetreler de vardır, mesela Fluke 28 II EX ...

Herhalde yapısı gereği ark üretmeyen bir potansiyometre. Sizde gazlı ortamlarda kullanılan kendinden güvenlikli multimetreler de vardır, mesela Fluke 28 II EX ...
Potansiyometre kapalı bir muhafaza içerisinde çalışıyor , özellik olarak sadece daha geniş bir skalada değer kontrolü var. Yeraltında çalışan akülü lokomotiflerin hız kontrolünde kullanılıyor. Pot bir ana kontrol kartına bağlı. Kart büyük güçlü ıgbt leri kontrol ediyor . Yumuşak bir kalkıştan sonra ıgbt ler devreden çıkıp kontaktorler üzerinden motorlara tam akü gücü veriliyor .
20220906_134946.jpg

Ölçü aletleri dediğin gibi kendinden emniyetli timur hocam . Hatta kendinden emniyetli ve ark çıkarmayan izolasyon megeri bile var.

Aslında tüpü temizleyip flamanına enerji verebilirsin. Eğer flaman yanmıyorsa bunu tamir etmenin bir anlamı kalmaz çünkü o tüpün çalışanını bulamazsın.

Sararmış ön panellerde bir kimyasal ile silip sonra uv ışıkta tutunca yeni gibi beyaz oluyordu tam hatırlamıyorum yöntemi ama bilen vardır
hidrojen peroksit katılmış suyun içine yatırıp uv ışığa maruz bırakıyorlar. Restorasyon kanalının birinde eleman sürekli kullanıyor bu yöntemi. nintendo, commodore 64 üzerinde güzel sunuç vermişti. bulursam eklerim.

hidrojen peroksit katılmış suyun içine yatırıp uv ışığa maruz bırakıyorlar. Restorasyon kanalının birinde eleman sürekli kullanıyor bu yöntemi. nintendo, commodore 64 üzerinde güzel sunuç vermişti. bulursam eklerim.

Hidrojen peroksit var bende. Işık kaynağı ne tür UV olması gerekiyor?

Oksijenli su içinde %3 hidrojen peroskit var saflığı % kaç olması gerekiyor acaba

Ben buna basınçlı hava ile üfler püfler , üstüne de kontak spreyi uygularım. Arkasından bir kısa devre kontrolü yaparım. Ondan sonra yapıştırırım elektriği. Bakalım ekrandan yeşil rengi mi yoksa dumandan mavi rengi mi görürüz belli olur :) 220 kablosu da yok. Bilgisayar güç kaynağı girişiyle aynı. Bilgi işlemden onu da istemem lazım.

Küçükken hurda topluyorum diye çok azar yemişliğim vardır.

Şimdi ise tam tersi :)

Annem bulduğu kabloyu lazım olur deyip bana getiriyor. (Telekomcuların panolarda köprü atmak için kullandığı kablolar)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back