Aneg AN8009 multimetre tamiri

athenas0arrows

Aktif Üye
Birkaç sene önce almış olduğum multimetrerem amper ölçerken kısa devre sonucu 10 amperlik sigortası yandı sigorta Türkiyede bulunan 5x20mm ölçüsünden çok ufak olduğundan 3.5x10mm yerine 10 amperlik direnç tipi sigorta lehimledim ama multimetre randımanlı çalışmıyor sadece ncv moduna açılıyor

IMG_20210910_105234.jpg

IMG_20210910_105256.jpg

Arka kapağını söktüm pcb bu şekilde

IMG_20210910_105514.jpg

İnternetde devre şemasını aradığımda eevblog da şemaya rastladım
IMG_20210910_110433.jpg

Burda tamir için izlemem gereken yol nedir

Şemanın bu olduğuna tam emin değilim akımın şönt dirençi r13 etiketli şemada ama pcb de r33 etiketli
Eevblog daki yazının Linkini ekliyorum

Şema bu değil. Zaten ölçebileceğiniz birkaç eleman var onları ölçüp sağlamlığını teyit ettiyseniz pekte yapabilecek bir şey yok gibi görünüyor.

Benim Aneg AN8008 multimetre de ohm kademede volt ölçtüm.​

Sigorta telini değiştirdim.Komütatör bölümünü açtım.(dikkatli ve yavaş açmak gerekiyor) Bakır Pinleri söktüm, hafif kömürlemişti ve uçları sıfır zımpara ile hafifçe taradım.Yerlerine takması biraz zor oldu. Kürdan ucu ile nokta vernik dökerek yapıştırdım.Kapattım ve çalıştı.Halen kullanıyorum.

Not: pinleri sökmeden mutlaka resmini çekiniz.​

@TRON dediğin yöntemi uyguladım çalışıyor bazen fonksiyonlar arasında geçerken kapanıp açılasa da ölçümler doğru
test noktalarının ölçümleri
pil =3,144v
vss =0v
3v+=3,034v
PT1.0=3,084
vpp=3,109v
pt1.1=3,084
pt1.7=0v

Olduğuna sevindim. Bende zaten çok kritik olmayan ölçümler için kullanırım.Yedekte kaliteli sayılır bir multimetrem yine var ama bununla İdare ediyoruz işte.
Böyle kazalar, 3-4 bin ₺ lık ölçüm cihazında da oluyor. Ama cihaz ucuz olunca (yine de fena makine değil) maddeten üzülmüyorsunuz.
Başarılar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back