Araç çakmaklığından yaşam aküsü şarzı

mfyildiz68

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar.
Honda Jazz 2017 elegance aracımın arkasında parago pg45 kompresörlü buzdolabım var. 3.5 amper güç tüketiyor. elimde 80 amper 12volt kurşun asit yaşam aküsü (aksesuar) var. araba çalışırken ve yoldayken araç çakmağından bu akünün şarz olması ve kamp aktivitelerinde araç kapalıyken bir süre bu aküden kullanmak istiyorum. Bana yardımcı olursanız başarı sağlarsam, 100 amper solar jel aküye de terfi edeceğim.

YAPILMAK İSTENEN;
* Çakmaktan 12 volt giriş alıp 14.4 volt inventerli (boost) bir devre ile yaşam aküsünü şarz etmek,
* şarzı yaparken çıkış amperi ve voltunu seçebilmek ve bunu lcd ekran göstergeli bi kartla yapmak,
* akü tam dolduğu zaman akımı kesilmesi ve sesli veya ışıklı uyarı verebilecek bir devre.
Hangi malzemelere ihtiyacım var.

öneri istemediğim yöntemler:
* alternatörden elo röle ile paralel akü yapmak istemiyorum bagaja delik açmam gerekiyor,
* güneş paneli ve solar akım kontrolü de istemiyorum yerim yok)
* Evde şarz ve 220 volttan şarz istemiyorum. günlerce doğada kalıcam sadece fazladan yakıt bidonu ile benzin alıcam.

Not: Black Decker Araç Çakmaklık Akü Şarj Aleti Bbc2Cb bu işe görür mü kendinden inverterli bir cihaz mı.

Foruma hoş geldin. Şu ürün iş görmesi lazım:

1622016745067.png

Voltajı 14.4 V değerine ayarlıyorsun, akımı da ne kadar sürede şarj etmek istiyorsan ona göre ayarlıyorsun. En fazla 5 A verebiliyor. Düşük akımda şarj uzun sürer ama akünün ömrü uzun olur.

Yalnız bu cihaz şarj tamamlandığında uyarı falan vermez, akımı da kesmez. Zaten kurşun asit akülerde buna gerek de yok. Sürekli şarjda kalması bir kurşunlu akü için iyi birşey, sülfatlaşmayı engelleyerek akünün ömrünü uzatır.

* Çakmaktan 12 volt giriş alıp 14.4 volt inventerli (boost) bir devre ile yaşam aküsünü şarz etmek,
Çakmak soketi aslında 12 vermez akü kaç voltsa 12.5-12.8 onu verir. Ayrıca şarj için gerekli olan 14.4 volt araç çalışınca şarj dinamosunda üretilir ve aküye verilir yani araç çalışırken de 14.4 volt civarı verir çakmak soketi. Boost devresine ihtiyaç yok onun için söyledim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,475
Son üye
Omertlha

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back