Arduino ile otomasyon sistemi kurulumu hk.

Khattab

Yeni Üye
Merhaba,

Bitirme projem için Arduino sistemi kurmam lazım, şema ve yazılım kısmını yaptım ancak deneme imkanım olmadı. En azından bir simülasyon yapmam gerekiyor.

Sistem 2 adet sıcaklık ve 1 adet nem ölçer ve fandan oluşacak. 1 sıcaklık sensörü kapalı bir oda içinde, 1 sıcaklık sensörü+1 nem ölçer dış ortamda olacak.

İç ortam sıcaklığı 18 derecenin üstüne çıktığında ve dış ortam nemi %40 + dış ortam sıcaklığı 18 dereceden düşükse fan çalışacak.

İç ortam sıcaklığı 14 dereceye düşünce fan duracak.

Bu sistemi nasıl yapabilirim? Çok değişken olduğu için simülasyon yapamadım, simülasyon konusunda yardımcı olabilecek var mı acaba?. En kötü ihtimal devre ve elemanlarını satın alıp üretmem gerekecek bu sistemi.

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim..

Eğer plc bilginiz varsa factory IO ile yapabilirsiniz simulasyon

Şema ve yazılımı ekle konuya oradan devam edelim. Sıcaklık ve nem sensörü arduino shield olarak piyasada mevcut.

Projenizde başka detay var mı bilmiyorum ama bitirme projesi için zor bir proje değil.
Pek simülasyonluk bir proje de değil. EasyEDA'de bir simülasyon fonksiyonu var ama pek kullanmadım, yeterli olur mu bilmiyorum. Bir de https://wokwi.com/ 'a bakın..

Az bir araştırma ile projeyi kolayca yapabilirsiniz. @taydin beyin dediği gibi devre şemanızı ve kodunuzu yükleyin. Ya da aşağıdaki malzeme listesine bir bakın.

Şunları araştırın, sonra bulduklarınızı birleştirin:
- Arduino DHT11
- Arduino Röle Modülü

İhtiyacınız olan malzemeler:
1 x Arduino Uno / Nano
2 x DHT 11 modül
1 x 1 Kanal 5V Röle kartı
1 x 9V adaptör
1 x 40 telli dişi-dişi jumper kablosu
1 x Fan (220V AC Havalandırma Fanı diye varsayıyorum)
Yeterince montaj kablosu

Opsiyonel:
İndikatör ledleri için:
1 x 5mm Kırmızı LED
1 x 5mm Yeşil LED
2 x 330 Ohm direnç

1 x Proje kutusu ?

Son düzenleme:
Projenizde başka detay var mı bilmiyorum ama bitirme projesi için zor bir proje değil.
Pek simülasyonluk bir proje de değil. EasyEDA'de bir simülasyon fonksiyonu var ama pek kullanmadım, yeterli olur mu bilmiyorum.

Az bir araştırma ile projeyi kolayca yapabilirsiniz. @taydin beyin dediği gibi devre şemanızı ve kodunuzu yükleyin. Ya da aşağıdaki malzeme listesine bir bakın.

Şunları araştırın, sonra bulduklarınızı birleştirin:
- Arduino DHT11
- Arduino Röle Modülü

İhtiyacınız olan malzemeler:
1 x Arduino Uno / Nano
2 x DHT 11 modül
1 x 1 Kanal 5V Röle kartı
1 x 9V adaptör
1 x 40 telli dişi-dişi jumper kablosu
1 x Fan (220V AC Havalandırma Fanı diye varsayıyorum)
Yeterince montaj kablosu

Opsiyonel:
İndikatör ledleri için:
1 x 5mm Kırmızı LED
1 x 5mm Yeşil LED
2 x 330 Ohm direnç

1 x Proje kutusu ?
Çok teşekkür ederim.. bitirme sunumu için ya bu projenin simülasyonu yapmam gerekiyor ya da bu sistemi üretmem gerekiyor. Simülasyonu yapamadım, ortam ısısı vb. durumları ayarlayamadim, mecburen sistem kuracam.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back