Arduino İle Web Server

elmasirkesi

Yeni Üye
Merhabalar,
arduino konusunda hiçbir fikri olmayan bir yazılımcıyım. Bir websitesini ardunioda host edip aynı zamanda bir monitörde bu siteyi 7/24 göstermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Ardunio unoya vga shield ve wifi shieldini aynı anda takabilir miyim? Bilgisi olanlar yardım edebilirse çok sevinirim. Yapmak istediğim şeyi ve bunu nasıl araştırabileceğimi kısaca anlatırsanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Bu iş için Arduino'nun belleği yeterli olmaz. Raspberry PI kullanırsan ihtiyaçlarının tamamını ve fazlasını elde edersin.

@taydin daha iyi bilir ama eğer web sitesi sadece ekranda bilgi gösterecekse, ziyaret edilmeyecekse NodeMcu yetebilir. Bizim avm de vardı öyle bir sistem. Pandemi döneminde içeride kaç kişi bulunduğuyla ilgili, gelen müşterilere sayıyı göstermemiz gerekiyordu. Saat başı sayıyı ben güncelliyordum. Başkada giren çıkan olmuyordu sisteme. Sadece ekrana yansıtılıyordu. Ama bu sistemde mcu tarzı bir cihaz kullanılmadı. Zaten halihazırda olan avm sunucuların dan birinde barındırıldı.

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında daha ucuz bi yol bulurum sanmıştım.

Daha yüksek kapasiteli MCU'lar ile kendini baya zorlayarak, çok ilkel bir web sayfası yaparsın belki. Ama emeğin de bir bedeli var. Artık karar vereceksin, emeğe mi para yatırayım yoksa Raspberry Pi kartına mı :)

@taydin daha iyi bilir ama eğer web sitesi sadece ekranda bilgi gösterecekse, ziyaret edilmeyecekse NodeMcu yetebilir. Bizim avm de vardı öyle bir sistem. Pandemi döneminde içeride kaç kişi bulunduğuyla ilgili, gelen müşterilere sayıyı göstermemiz gerekiyordu. Saat başı sayıyı ben güncelliyordum. Başkada giren çıkan olmuyordu sisteme. Sadece ekrana yansıtılıyordu. Ama bu sistemde mcu tarzı bir cihaz kullanılmadı. Zaten halihazırda olan avm sunucuların dan birinde barındırıldı.
Daha yüksek kapasiteli MCU'lar ile kendini baya zorlayarak, çok ilkel bir web sayfası yaparsın belki. Ama emeğin de bir bedeli var. Artık karar vereceksin, emeğe mi para yatırayım yoksa Raspberry Pi kartına mı :)
Tamamdır hocam. İkinize de çok teşekkürler. Ben araştırayım söylediklerinizi karar veriyim.

çare esp32.

vga gibi tarihe eser kullanmak yerine hdmi'ye yönelin daha rahat halledersiniz.
bu projenizi esp32 rahatlıkla sırtlar

NodeMCU da yapılmış örnekleri olduğuna göre o doğrultuda ilerlemen en mantıklısı herhalde.

Aaaa bi dakkika!!!
Bir şeyi kaçırıyoruz. Nodemcu ya dosya yükleyemeyiz. Sadece kod yükleriz. Dolayısıyla host olamaz. Ona sadece çeşitli sensörlerden yada webden veri çekip belirli bir hosta gönderebiliriz.
Yani bu durumda kendi bilgisayarımızı host yapıp web sitesini kurarız. Bu web sitesine de nodemcu ile veri gönderip alabiliriz. Hepsi bir yerde olsun istiyorsak raspberry pi şart gibi.

• Beğen
Reactions: umk
Php elbette çalıştırmayacak. Statik html veya client'da js çalıştıracak kod.
Js konusunda bilgim yok. Html de işe yarar mı bilemedim. Çünkü düz sayfa olacaksa sıkıntı yok, ama html'e bir yerlerden aldığı veriyi gömecekse yine kodlamada sıkıntı çıkabilir. Yani emin değilim. Denemek lazım.

Eğer raspberry pi pico oluyorsa bu iş için klon arduinolardan bile ucuz raspberry pi pico wireless.

ardu.png
rasp.png

ESP8266 ya da ESP32 ile hepsini bir arada ucuza yapabilirsiniz. Arduinoya bu konuda hiç bulaşmayın. Artısı yok eksisi var.
AsyncWebServer kütüphanesine bir bakın.
Web sayfasından beklentiniz nedir o da önemli. Basit statik dosyaları sunacaksa ve bazı isteklere (web request) hiç problem değil. 4-16 MB flash bellek seçenekleri var bu işlemciler fazlasıyla yeterli olur. Ama üzerinde bir SQL veritabanı ve PHP vb sunucu taraflı bir dil çalıştırmak istiyorsanız (ki hiç sanmıyorum) o zaman Pi3/Pi4 seçmelisiniz.

Modern web programcılığında işler daha çok JS ile istemci tarafında yapıldığından ön yüzün sunucuya çok yükü yok. Beklentiniz belli değerleri izlemek için kullanacğınız web sayfasıysa ki öyle anlıyorum, yukarıdaki önerim fazlasıyla yeterli olacaktır. Daha önce bir çok projede benzerini yaptım. ESP32 ile daha fazla performans alırsınız.

Detaylar için şu konulara bir bakın:
- AsyncWebServer örneklerine
- Web Sockets
- SPIFFS
- Bloke olmayan kodlama (non-blocking coding) (delay vb bloke olan komutlardan mümkün olduğunca uzak durarak, durum makinası yönetemi ile geliştirme yapmak)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back