semih_s

Kıdemli Üye

Ekler

• Esp32_LiquidCrystalTr_I2C.zip
    10.6 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleme:
@semih_s foruma hoş geldin. Kolaylık olmuş, eline sağlık.

Bana da lazımdı böyle bir kütüphane. i2C kütüphanesi de dahil mi buna?

I2C dahil değil. I2C LCD kullanmadım daha. Zaman ayırabilirsem bir sonraki projede kullanacağım, o zaman düzenleyip yayınlayabilirim.

Muhteşem! ;)

Yalnız ben bu I2C'yi beğenmedim, yavaş çalışıyor, ya da ben yanlış kullanıyorum. Aynı döngüde tuş kontrolünü yapıyorum, 10 ms debounce süresi ile ekranı 4 bit sürerken sorunsuz çalışan tuşlar, şimdi ardışık bastığım tuşlarda tekliyor. Ekaran yenileme de daha çok göze batıyor.

I2C komut sürelerini ölçtüm.
clear(): 3ms.
20 karakter metin: 19ms.
setCursor() komutu: 1ms.

Yani 20x4 lcd ekranı yazdırmak yaklaşık 100ms kadar sürüyor, ekranı 4 bit sürerken aynı süreler:

clear(): 3ms.
20 karakter metin: 6ms.
setCursor() komutu: 0ms.

Gözle ayırt edilebilir mi ki bu kadar küçük süreler?

Bu değerler 100 kbps için mi yoksa 400 kbps için mi?

20x4 karakter LCD yerine şu ince graphical oled'ler daha ucuza geliyor. Ve daha şık daha pratik.

diyeyim dedim sonra TR'de yeni geçirdikleri fiyatları gördüm.
7104 eklentisine bak
1610143024813.png

Sonuncusunu almış olabilirim. :)

twi frekansı 400.000 için
clear(): 3 ms.
20 karakter metin: 12 ms.
setCursor() komutu: 0 ms.

twi frekansı 800.000 için
clear(): 3 ms.
20 karakter metin: 8 ms.
setCursor() komutu: 1 ms.

900.000'de lcd ekran cevap vermiyor, muhtemelen modül cevap vermiyor. Şu halde makul
Gözle ayırt edilebilir mi ki bu kadar küçük süreler?
Ekran yenileme yapılınca göz kırpıyor, "+" ve " -" tuşlarıyla veri girişi sırasında sorun oluyor, onun dışında ekran değişmediği sürece yenileme yapmayınca sorun değil.

Merhaba, projem I2C kütüphanesi ile çalışıyor fakat türkçe karakterlerde problem oluyordu. Kütüphaneyi indirdim ve projeme ekledim projeyi çalıştıramıyorum. Benim 16x02 lcd 0x3F ile tanımlanıyor. Kütüphane örneklerinde 0x27 sorun bu olabilir mi nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekler

• i2c.PNG
    i2c.PNG
    9.1 KB · Görüntüleme: 142
Merhaba, projem I2C kütüphanesi ile çalışıyor fakat türkçe karakterlerde problem oluyordu. Kütüphaneyi indirdim ve projeme ekledim projeyi çalıştıramıyorum. Benim 16x02 lcd 0x3F ile tanımlanıyor. Kütüphane örneklerinde 0x27 sorun bu olabilir mi nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
LiquidCrystal_I2C lcd(0x3F, 16, 2);
Buradaki tanımlamada "LiquidCrystal_I2C" kısmının da turuncu renkte olması gerekiyor. Yazım hatası olmamasına rağmen tanımamış.
Birde şunu deneyebilir misin? LiquidCrystalTr_I2C lcd(0x3F, 16, 2);

LiquidCrystal_I2C lcd(0x3F, 16, 2);
Buradaki tanımlamada "LiquidCrystal_I2C" kısmının da turuncu renkte olması gerekiyor. Yazım hatası olmamasına rağmen tanımamış.
Birde şunu deneyebilir misin? LiquidCrystalTr_I2C lcd(0x3F, 16, 2);
Siz söyleyince aklıma geldi, kütüphane içerisinde bulunan örnek çalışma dosyasını derleyip çalıştırdım 0x3F olarak sorun olmadı. Dediğiniz gibi orada bulunan lcd tanımı tam olarak yazdığınız gibi yardımınız için çok teşekkür ediyorum. Kendi projemde de umarım çalışır deneyeceğim. Tekrardan size ve kütüphaneyi geliştiren arkadaşa teşekkür ederim.

Aynı şekilde tanımladım fakat bununla alakalı değil sanırım. Tanımlamalardan sonra bir derleme hatası olmuyor. Bir metodum var içerisinde lcd komutları var o metodu ekleyince resimde görülen hatalar çıkıyor. Örnek çalışma kodu ile kendi kodumu ekledim. Kendi kodumu derlediğimde hata alıyorum.

Ekler

• hata1.PNG
    hata1.PNG
    804.7 KB · Görüntüleme: 120
  • hata2.PNG
    hata2.PNG
    369.1 KB · Görüntüleme: 125
  • hata3.PNG
    hata3.PNG
    665.7 KB · Görüntüleme: 114
  • code.PNG
    code.PNG
    301.9 KB · Görüntüleme: 114

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back