Arduino Nano FT232R Driver Yükleme

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Arduino Nano Klonlarda 2 çeşit çip bulunuyor. Bunlardan biri CH340 diğeri ise FT232R
Eğer Arduino nanoyu bilgisayarınıza taktığınız da com portunu görmüyorsa bilgisayara tanıtmanız gerekir. Bunun İçin kartın altına bakarak çipin ne olduğunu tespit etmeniz gerekir. Eğer CH340 ise onun driver'ını yüklemeniz gerekir. Ben bu yazım da FT232R çipi yüklemeyi anlatacağım. Eğer kartın altın da çipin üzeri kazınmış ise "Bilgisayarım" Üzerine sağ tıklayıp "Yönet" sekmesine tıklayın. Açılan pencerede "Aygıt Yöneticisi"ne tıklayın. Karşınızdaki ekran aşağıdaki gibi olacaktır ve driver'ı yüklü olmayan nano'nun çip ismi yazacaktır.

FT232R.png

Aşağıdaki linkten işletim sisteminize uygun olan driver'ı indirip klasöre çıkartın.
Arduino Nano FT232R Driver indir
Daha sonra yukarıdan dosya yolu linkini kopyalayın.

Adım1.png

Aygıt yöneticisi sayfasına geçin. FT232R USB UART üzerine sağ tıklayıp Sürücüyü Güncelleştir sekmesine tıklayın.
Adım2.png

Burada bilgisayarımdaki sürücülere göz at bölümüne tıklayın
Adım3.png

Açılan sayfaya biraz önce dosya yolunu kopyaladığınız linki yapıştırın ve ileri butonuna tıklayın.
Adım4.png

Gördüğünüz üzere sürücü yüklendi.

Adım5.png

Eğer bir sonraki aşamada serial port'u tanımaz sa aynı aşamaları serial port için de yapın.
Hepsi bu kadar. Şimdi Arduino programını açıp nanoyu tanıtabilirsiniz.

Adım6.png

Son düzenleme:
Kumbaramdaki projemde pil seviyesi göstergesi düzgün çalışmıyordu. Onu düzeltmek amacı ile nanoyu çıkardım. Ancak windows 11 de bu nanoyu kullanmak mümkün olmadı. Bir kaç saattir nanoyu düzgün yapılandırmaya çalışıyorum ama nafile.
Elimdeki bu nano FT232R çipli bir klon. Bu klonu 2020 de Windows 10da sadece driver'ını yükleyerek kolayca tanıtmıştım.
Şimdi Sitesine gidip güncel driver'ını indirip kurdum olmadı, sonra 2020 de kullandığım driver'ı indirip kurdum o da olmadı.
Web sitesindeki driver uninstall, Com port değiştirme gibi türlü adımları denedim yok yemiyor.

Aslında aygıt yöneticisinden bakınca nanoyu com4 te tanımış oluyor.
Arduino IDE yi açınca orada da görebiliyorum ve COM4 de bağlı olduğunu teyit edebiliyorum.
Hem Atmega368, hemde Atmega368(Old botloader) denememe rağmen programı atamıyorum.
Her seferinde COM4 Erişim engellendi uyarısı veriyor.

Portları denemek için CH340 çipli bir nano denedim. Ona sorunsuz atıyor programı.
Ayrıca Birde UNO denedim onda da sorun yok.

Sketch uses 11882 bytes (38%) of program storage space. Maximum is 30720 bytes.
Global variables use 633 bytes (30%) of dynamic memory, leaving 1415 bytes for local variables. Maximum is 2048 bytes.
avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM4": Eri�im engellendi.

Failed uploading: uploading error: exit status 1

Kumbaramdaki projemde pil seviyesi göstergesi düzgün çalışmıyordu. Onu düzeltmek amacı ile nanoyu çıkardım. Ancak windows 11 de bu nanoyu kullanmak mümkün olmadı. Bir kaç saattir nanoyu düzgün yapılandırmaya çalışıyorum ama nafile.
Elimdeki bu nano FT232R çipli bir klon. Bu klonu 2020 de Windows 10da sadece driver'ını yükleyerek kolayca tanıtmıştım.
Şimdi Sitesine gidip güncel driver'ını indirip kurdum olmadı, sonra 2020 de kullandığım driver'ı indirip kurdum o da olmadı.
Web sitesindeki driver uninstall, Com port değiştirme gibi türlü adımları denedim yok yemiyor.

Aslında aygıt yöneticisinden bakınca nanoyu com4 te tanımış oluyor.
Arduino IDE yi açınca orada da görebiliyorum ve COM4 de bağlı olduğunu teyit edebiliyorum.
Hem Atmega368, hemde Atmega368(Old botloader) denememe rağmen programı atamıyorum.
Her seferinde COM4 Erişim engellendi uyarısı veriyor.

Portları denemek için CH340 çipli bir nano denedim. Ona sorunsuz atıyor programı.
Ayrıca Birde UNO denedim onda da sorun yok.

Sketch uses 11882 bytes (38%) of program storage space. Maximum is 30720 bytes.
Global variables use 633 bytes (30%) of dynamic memory, leaving 1415 bytes for local variables. Maximum is 2048 bytes.
avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM4": Eri�im engellendi.

Failed uploading: uploading error: exit status 1
seri porttan com4 açıp rastgele mesaj atınca RX ledi tepki veriyor mu?

Bu yüklenmeyen arduino bağlı iken, mesela aygıt yöneticisinde com4 olarak görüyorsa oradan com numarasını değiştirip deneyebilirsin.

ch 340 cipli nanonun reset pini ile işlemcisini devre dışı bırakıp diğer nanoyu programlamak için kullanmayı deneyebilirsiniz

debianda biraz debelendikten sonra kodu atabildim. Yani sorun win11 de. Yada Arduinonun 2.0 IDE'sinde.
Akşama platformio ile deneyeceğim.

arduino.png

Evet PlatformIO ile de başarılı şekilde kodları Arduino Nano ya yazdırabildim.
Bu aşamada başından beri Karaladığım win11'e de haksızlık ettiğimi düşünüyorum.
Çünkü Aygıt Yöneticisinde Driver'ını görüyor ve Com Portu alıyordu.
Bütün alamet Arduino 2.x Sürümünde sanırım. Tahminen 1.x sürümünü yüklesem onda da çalışacaktı.

Ekran görüntüsü 2024-01-10 212931.png

• Beğen
Reactions: nt
Platformio kullanmaya alışırsan bir daha ömür billah arduino ide kullanmazsın.
Tam alışacaktım, Kumbara kodlarını atmaya kalkınca aynı erişim hatasını verdi.
Sanırım kodlar ile alakalı bir durum var.
Kodu atarken PlatformIO ya arduinonun ino dosyasını upload etmiştim.
Şimdi yeni proje oluşturup cpp dosyasına kumbara kodlarını direk yapıştıracağım. Bakalım yine hata verecek mi?

Ekran görüntüsü 2024-01-10 214234.png

void yerine ne yazabilrim?
Nedendse void'i kabul etmiyor. Void ile başlayan fonksiyonları hatalı gösteriyor derlemede.
void Hesapla(float gelen_para)

Sorun void'da değildir. Başka bir derleme hatası olmuştur, o da ikincil hatadır.

Sorun void'da değildir. Başka bir derleme hatası olmuştur, o da ikincil hatadır.
Biraz değişik bir sistem. Acaba PIatformio.ini dosyası içine bir şeyler mi tanımlamak lazım?
Kütüphaleride oraya tanıtmamı istemişti, onları becerdim.

Ekran görüntüsü 2024-01-10 220245.png

Tamam. O Hatanın sebebi fonksiyon prototipi olmadığından kaynaklı.

mesela kodun şöyle;
C++:
void setup()
{
    ...
}

void loop()
{
    ...
}

void hesapla()
{
    ...
}

kodu şöyle düzenlemelisin;

C++:
void hesapla();

void setup()
{
    ...
}

void loop()
{
    ...
}

void hesapla()
{
    ...
}

tüm fonksiyonların prototiplerini en başa yazmalısın.
En alttaydılar. Görmüyor diye void setup ile void loop arasına taşımıştım.
En üste taşımak aklıma gelmedi :D
Oldu şimdi.

Bir süre rahatsız edeceğim gibi görünüyor. Alışana kadar :)

platfomio.ini dosyasına şu satırı ekle;

monitor_speed = 115200

comport görüntleme hızını ayarlar.

platfomio.ini dosyasına şu satırı ekle;

monitor_speed = 115200

comport görüntleme hızını ayarlar.
Yaptım.
Derlemede sorun yok ama yüklerken yine erişim hatası veriyor.
Sorun şununla alakalı olabilir mi? Tek sarı yazdığı yer burası kaldı.
Ekran görüntüsü 2024-01-10 221541.png

Şurada bir ">" işareti sorunu var gibi.

Ekran görüntüsü 2024-01-10 222429.png

Son düzenleme:
Olamaması lazım burda uyarı vermiş. Uyarıyı düzelmet istiyorsan aralık değikeninin tanımlandığı satırda başa unsigned ekle

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,465
Son üye
anky

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back