Arduino Pro Mini ile LED Dimmer Devre Yapma

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Arduino pro mini ile LED dimmer devre yapma projesini başlatmış bulunuyorum.
İlk iş olarak Arduino pro mini kartımızın 3.3V mu yoksa 5v mu olduğunu ölçerek test etmemiz gerek.
Bunun için "RAW" ve "GND" Pinlerine 12v dc bağlayıp "VCC" ve "GND" Pinlerini multimetre yardımıyla ölçmeliyiz.
Ben pin headerleri ne tarafına lehimleyeceğime karar veremediğimden RAW ve GND pinlerine gelişi güzel iki tel bağlayarak 12v verdim.
Ve bir anlık arduinonun ışığı yandı ve söndü. Bir daha da hiç yanmadı :D
Tahminen gelişi güzel bağladığım teller bir birine değerek kısa devre oldu ve pro miniyi yaktı.
Neyse konuyu başlatmış bulunduk. Yarın bir tane daha Pro Mini alıp yolumuza devam edeceğiz.

NOT: Arduino Dimmer Devremizin Bitmiş Hali BURADA

1597264830570.png

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: 333
5 pinli bir regülatör elemanı yanmıştır gerisi sağlamdır muhtemelen.
LP2992IM5-5.0 ( S8RD ) marking code olabilir.
Tr de satılanlar genelde 5 Volt.
Şöyle yapabilirsin , o regülatörü sök , Vcc ucundan 3.3 Volt ver yoksa 5V + 3-4 diyot 1N4001 .
Çalışırsa arıza sadece regülatördedir , 12 Volt deselerde 9 Volt u geçme ..
Led az parlak yanıyorsa 5 Voltluktur , ver gitsin 5 Voltu Vcc pin den.
Pro mini programlamak için ayrıca bir kart gerekir bunu dikkate al , ( uno üzerinden programlayabilirsin ve ya USB to TTT kart , yoksa el atarız ) .

Örnek :
Bir pin basılı artar başka pin basılı azalır...( buton sevmiyorsan analog pinlerden birine pot bağlayabilirsin )
Temel frekansı timer2 den değiştirebilirsin default 490Hz ( https://arduinoinfo.mywikis.net/wiki/Arduino-PWM-Frequency )

Ekler

• pwm1.txt
    586 bytes · Görüntüleme: 177
Son düzenleme:
Pro miniyi yakınca uno ile deneme yapayım dedim.
Pot ile çalışan basit bir dimmer yaptım. Osiloskop ile bakayım ne var ne yok dedim ama daha ilk adımlarım. Beceremiyorum pek. Bu kare dalga dedikleri nereden çıkar ki?

20200814_230101.jpg

instrustar isds205b.png

Aşağıda 50 Hz diyor. Demek ki o gördüğün şebeke voltajı (muhtemelen yakındaki bir güç kablosundan veya senin vücudundan kapasitif olarak geliyor), Arduino'nun verdiği bir sinyal değil. PWM'e girişmeden önce Arduino ile LED'i yanıp söndürmeyi denedin mi?

MCU ların çıkışları ya 0 ya Vcc ( 3.3 ve ya 5 V , nadiren ara değer )
Kare dalga ara değeri olmayan dalga şekli ya on ya off gibi.
Her pin pwm çıkışı vermez !
Yazılım ile pwm yaparsan olabilir ama donanım pwm pinleri için kartların özelliklerine bakmalısın.

Aşağıda 50 Hz diyor. Demek ki o gördüğün şebeke voltajı (muhtemelen yakındaki bir güç kablosundan veya senin vücudundan kapasitif olarak geliyor), Arduino'nun verdiği bir sinyal değil. PWM'e girişmeden önce Arduino ile LED'i yanıp söndürmeyi denedin mi?
Evet daha önce blink uygulaması ile çok led yakıp söndürdüm ama osiloskop bağlamamştım hiç. Şimdi direk pwm yapıp osiloskop bağladım.
Osiloskopu direk ledin bacaklarına bağladım. Yanlış birşey de yapmış olabilirim. İlk defa kullanıyorum çünkü osiloskopu.

MCU ların çıkışları ya 0 ya Vcc ( 3.3 ve ya 5 V , nadiren ara değer )
Kare dalga ara değeri olmayan dalga şekli ya on ya off gibi.
Her pin pwm çıkışı vermez !
Yazılım ile pwm yaparsan olabilir ama donanım pwm pinleri için kartların özelliklerine bakmalısın.
Unonun üzerindeki pwm çıkışına bağladım abi.
Kodu ise şöyle;
Kod:
#define led 3
#define pot A0

void setup() {
  // put your setup code here, to run once:

}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:
  int deger = analogRead(pot);
  deger = map(deger,0,1023,0,255);
  analogWrite(led,deger);

}

Osiloskopun şase ucu devrenin eksi ve ya 0 ucuna diğer uç ( canlı uç ) ölçmek istediğin yere.
Mesela pin çıkışına ve ya dirençten sonra gibi..

Bu arada yaktığım pro minideki legülatörü ölçtüm. Girişinde 9v var ama çıkışı 0.
Acaba çıkış bacağının olduğu yere direk 3.3v yada 5v versem geri kalanı çalışıyor mu diye kontrol edebilir miyim?

Osiloskopun şase ucu devrenin eksi ve ya 0 ucuna diğer uç ( canlı uç ) ölçmek istediğin yere.
Mesela pin çıkışına ve ya dirençten sonra gibi..
Şase ucu ledin eksi bacağına, canlı ucu ledin artı bacağına bağladım. Yanlış mı yapmışım? :D

Bu arada yaktığım pro minideki legülatörü ölçtüm. Girişinde 9v var ama çıkışı 0.
Acaba çıkış bacağının olduğu yere direk 3.3v yada 5v versem geri kalanı çalışıyor mu diye kontrol edebilir miyim?

Regülatör 12 V ile yanmaz, datasheet'e göre 16 V a kadar yolu var. Herhalde bir lehim topu vardı ve birşeyler kıse devre oldu. İyice büyüteç altında inceleyip herhangi bir lehim artığı olmadığından emin olduktan sonra, regülatörü söküp dışarıdan besleyebillirsin.

Bu arada ben önce bu 328P nin iki frekans modelinin olduğunu düşünüyordum, ama sanki tek model var ve verilen VCC ye göre bir üst frekans sınırı var. Yani 3.3 V da çalıştırıyorsan en fazla 8 MHz de çalışır, 5 V da çalıştırıyorsan en fazla 16 MHz de çalışır.

Yanlış olmazda değerler garip , mesela prob da 1x ve ya 10x gibi ayar varsa ve ya yazılımda seçim varsa ,
ve dalga şekli öyle trapez gibi olmaz

Regülatör 12 V ile yanmaz, datasheet'e göre 16 V a kadar yolu var. Herhalde bir lehim topu vardı ve birşeyler kıse devre oldu. İyice büyüteç altında inceleyip herhangi bir lehim artığı olmadığından emin olduktan sonra, regülatörü söküp dışarıdan besleyebillirsin.

Bu arada ben önce bu 328P nin iki frekans modelinin olduğunu düşünüyordum, ama sanki tek model var ve verilen VCC ye göre bir üst frekans sınırı var. Yani 3.3 V da çalıştırıyorsan en fazla 8 MHz de çalışır, 5 V da çalıştırıyorsan en fazla 16 MHz de çalışır.
Üzerinde şunlar yazıyor abi.
20200815_001452.jpg

Yanlış olmazda değerler garip , mesela prob da 1x ve ya 10x gibi ayar varsa ve ya yazılımda seçim varsa ,
ve dalga şekli öyle trapez gibi olmaz
1x de denedim, 10x de denedim. Hem propdan hem programdan karşılıklı olarak eşitledim.
Dikkatimi çeken birşey oldu. Arduinoyu fişten çektikten sonra da osiloskop aynı ölçümü yapmaya devam etti. @ckocagil 'ın dediği gibi bişeyden etkileniyor herhalde. Ama o zaman biz bunu nasıl etkilenmeyecek şekilde kullanacağız ki? Sonuçta elektronikle uğraşıyoruz. Her yerde malzeme alet filan var.

Lineer regülatörleri mümkün olduğunca çıkış gerilimine yakın değerler ile beslemek iyidir.
Promini deki regülatörler zaten 300mA kadar bir şey ve çin işi üründe ne kullanılmış mechul.
12 V de yakan çok o yüzden 7-9 V

Şase ucu ledin eksi bacağına, canlı ucu ledin artı bacağına bağladım. Yanlış mı yapmışım? :D

Osiloskop muhtemelen izoleli değildir. LED bacaklarına bağlama, ground klipsi her zaman ground'a bağlı olmalı. Yani Arduino'nun ground pinine. Yanlışlıkla yüksek bir voltaja bağlarsan prob, osiloskop, PC USB portu falan bozulabilir.

1x de denedim, 10x de denedim. Hem propdan hem programdan karşılıklı olarak eşitledim.
Dikkatimi çeken birşey oldu. Arduinoyu fişten çektikten sonra da osiloskop aynı ölçümü yapmaya devam etti. @ckocagil 'ın dediği gibi bişeyden etkileniyor herhalde. Ama o zaman biz bunu nasıl etkilenmeyecek şekilde kullanacağız ki? Sonuçta elektronikle uğraşıyoruz. Her yerde malzeme alet filan var.

Onu şimdilik düşünme. PWM'i etkileyecek bir voltaj değil o. 100-200 mV gibi bir şey diyor.

Muhtemelen prob sorunlu .
Probun şase ve canlı ucunu birbirine bağla sıfır değer görmen lazım.Varsa kare dalga çıkışına bağla ( osiloskopun kendi kaynağı ) izle
( bir şekilde promini alacaksan pro micro daha iyi , kendi usb bağlantısı var ( nano gibi ) ve doğrudan pc usb den programlayabilirsin ucuz sayılır çinde)

Muhtemelen prob sorunlu .
Probun şase ve canlı ucunu birbirine bağla sıfır değer görmen lazım.Varsa kare dalga çıkışına bağla ( osiloskopun kendi kaynağı ) izle
( bir şekilde promini alacaksan pro micro daha iyi , kendi usb bağlantısı var ( nano gibi ) ve doğrudan pc usb den programlayabilirsin ucuz sayılır çinde)
Tamam abi ya. Prob değil ben sorunluymuşum :D
İki probu birden cihaza takmışım. Devreye bağladığım kanal ile değil boştaki kanal ile tırmalıyormuşum programı. Havayı ölçmeye çalışmışım anlayacağın :katil1:

pwm dimmer.png

Bendeki pro minilerden birisine 12V verdim, ama 100 mA akım sınırlamalı olarak. Hemen 100 mA çekti. Ama devre çalıştı. Sonra diğer pro mini ile 6 V da denedim, sadece 20 mA çekti ve çalıştı. Demekki birinci pro mini akım sınırlama nedeniyle sadece KISMİ OLARAK bozuldu.

Sorunu araştırırken de bu çakma pro minilerin şemasının yukarıdaki gibi olmadığını farkettim. Bu durumda kullanılan regülatörün de ne idüğü belirsiz birşey olduğunu varsaymamız lazım ve Micrel'in datasheet verilerine göre de iş yapamayacağımız aşikar. Yani 12 V regülatöre fazla geldi ve içeriden bir şekilde sızdırmaya başladı. Senin güç kaynağında akım sınırlaması olmadığı için de sonuna kadar bozdu herhalde regülatörü.

Forum istatistikleri

Konular
5,820
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back