ercanersoy

Üye
Arduino Uyumlu Kart projesini bugün tamamladım. Bu proje, profesyonel kullanımlar için çok gerekli olmayan elemanlar kaldırılmıştır. Arduino çizimlerinden KiCAD ile düzenlenmiştir. Özgün çizimler CC-BY-SA 4.0 Lisansı ile lisanslanmış olduğundan bu çalışmadaki çizimler aynı lisansla lisanslanmıştır.

Ekler

• pcb-front.png
    pcb-front.png
    527 KB · Görüntüleme: 153
  • pcb-back.png
    pcb-back.png
    501.4 KB · Görüntüleme: 147
PCB'yi bastırmayacağım.

Yolların ince olması nasıl bir sorun oluşturur?Bu çalışma, Arduino Uno R3'ün PCB çiziminin değiştirilmiş hâlidir.

PCB'yi bastırmayacağım.

Yolların ince olması nasıl bir sorun oluşturur?Bu çalışma, Arduino Uno R3'ün PCB çiziminin değiştirilmiş hâlidir.
Eğer kağıttan transfer yolu ile asitte eriterek yapılacaksa devre kartı yollar ince olduğu için eriyebilir veya lehimleme esnasında olduğu yerden kopabilirler. Ama çinli bir üreticiye verirseniz profesyonel ortamda hatasız zaten bastırılabilir demek istenmiş diye anlıyorum ben.

Bu arada merak ettim bastırılmayacaksa çizim ne işe yarayacak?

Ellerinize sağlık, yukarıdaki abilerimin dediği gibi profesyonel üretim yapılmayacaksa yollar çok ince. Üretimde bir hayli zorlar sizi...

Yanıtlar için teşekkürler. Bu çalışma, kendim açık kaynak bir çizimin değiştirilmiş hâlidir. Portfolyo için bu çalışmayı gerçekleştirdim.

Elinize sağlık.
Bu kıvrımlı kısmın özel bir amacı var mı?

Ekler

• IMG_20210622_180813.jpg
    IMG_20210622_180813.jpg
    267.5 KB · Görüntüleme: 112
Ben şuna alttakine benzettim üstteki gibisini hiç görmemiştim.
1624382575602.png

Bazı devrelerde özellikle sinyal taşıyan yollarda kullanılıyor diye biliyorum ama ben de nerde kullanmam gerekiyor çok bilgim yok. Birçoğumuz direkt olarak yol çiziyoruz devrelerde ama bunun gerekli olduğu durumlar da var. Tabi hobi seviyesinde zaten bir sıkıntı olmuyor genelde. Filtre amacıyla olabilir mi bu kıvrık yol @taydin hocam?

Filtre değil, yüksek hızlı dijital devrelerde farklı sinyallerin varış sürelerini eşitlemek için kullanılıyor. DRAM bellek kullanılan devrelerde yaygın olarak görülür.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,782
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back