Arızalı SUNKKO 737G Pil Punta Kaynak Makinası

Sercan

--
Bugün Arızalı ve sıfır (eksiksiz) olduğunu bildiğim Sunkko marka 737G model bir pil punta kaynak makinası aldım. Cihazın zaten içi açılmıştı, hatta vidalarını bile takmamışlar ama müdahale de olmamış.

Fişe taktığımda 7 segment display ve ayar butonları ve hatta punda aydınlatması çalışıyor ve sorunsuz ayar yapılabiliyor. PCB üzerinde herhangi bir mikroişlemci göremedim. ATMEL 24C02N eprom, seven segment için shift register, MOC3023 triak sürücü, BTA41 triak ve photocopler, LED driver filan var.

Ayak pedalı ya da üzerindeki switch ile punta kaynak yapmak istediğimde 7 segment displaylerde bir voltaj düşmesi oluyor ama kaynak yapmıyor. Yorgunluktan ya da triak tecrübem olmadığından olsa gerek ilk bakışta sorunun ne olabileceğine dair aklıma bir şey gelmedi. Zaten yolları takip etmek de pek kolay değil, beyaz şeritlerle kapatmışlar.

Şimdilik çok vakit ayıramayacağım. Bu arada tavsiyeniz olursa diye çektiğim video ve fotoğrafları buraya ekliyorum.

20230209_161034.jpg
20230209_161231.jpg
20230209_161243.jpg

Dikkatli bakılırsa aşağıdaki trafonun çıkışındaki tellerden saç kalınlığında bir tanesi serbest dolaşıyor. Bunun sebep olduğu bir arıza olabilir mi acaba?

20230209_162146.jpg

Trafonun ayakları da yamuktu neyse bunu düzelttim.

20230209_163923.jpg
20230209_163907.jpg
20230209_163948.jpg
20230209_192711.jpg
20230209_193133.jpg

En son baktım kart üzerindeki flux kalıntılarını alkol ile temizleyemiyorum, kartı komple yıkadım.

20230209_173353.jpg
20230209_173425.jpg

Bu da tam olarak ne olduğunu bilmesem de, tetiklendiğinde aslında bir şeyler olduğunu gösterir video.

Bugün cihazı biraz daha inceledim. Öncelikle triak'ın doğru çalıştığından emin olmak istedim. Bunun için triak kontrolcüsünü PCB'den söktüm. Triak çıkışına lamba bağladım ve sürürücü yerine doğrudan triak'ın gate bacağına sürücünün sinyalini gönderdim. Lamba yandı. Yani triak sağlam.

20230210_233710.jpg

20230211_002416(0).jpg

Geriye doğru gidince ilk MOC23 triak sürücünü test etmek istedim. Bunun için multimetreyi diyot kademesine aldım ve sürücünün anahtar bölümüne bağladım. Aktive etmek için anot ve katota ayarlı güç kaynağı ile 3 V gerilim uyguladım. Diyot modunda multimetre 0.9 değerini gösterdi. Yanlız bunu tam olarak nasıl test edeceğimi bilmiyorum. Güç kaynağı ile bağlantısını kestiğimde multimetre aynı değeri göstermeye devam ediyor. Bu durum normal mi?

20230210_235639.jpg
1676064473914.png

Sanıyorum bu sürücü arızalı. Çünkü bu şekilde davranması çok saçma geliyor bana.

Triak sürücüsünü sökmüş iken, yolları takip ederek sürücüyü kontrol eden A2SHB'e (N-Kanal mosfet) bağlı olduğunu gördüm. Bu mosfetin doğru çalışıp çalışmadığını osiloskop ile kontrol ettim.

Osiloskopun single triger modunda, punta anahtarına dokundum, gate bacağının aşağıdaki gibi tetiklendiğini ve çıkışının da doğru çalıştığını gördüm.

ScreenImg.png

Ekler

• A2SHB-HAOHAI.pdf
    272.3 KB · Görüntüleme: 93
Benim bu arızadan anladığım MOC3023 triak sürücünden ibaret. Yarın gidip almayı deneyeceğim, olmadı sipariş verip gelmesini bekleyeceğim.

20230210_233819.jpg

Bu arada cihazın puls değerlerini de gözlemle fırsatı buldum. Anahtarı kısa devre yaptığımzıda 10 ms ara ile 5 V gönderiyor.

Current ayarı herhagi bir etki oluşturmuyor mu nedir? Aşağıdaki tabloya göre (current min-max) ikinci puntanın 20 ms farkı dışında bir değişiklik göremedim. Sanırım yorgunluktan birşeyleri gözden kaçırıyorum.

2 puls 00 current tetik görüntüsü.

ScreenImg(1).png

2 Puls 99 current tetik görüntüsü.

ScreenImg(2).png

Başka bir zamanda hurda kartlardan söktüğüm MOC3052'ler vardı. PDF'lerini karşılaştırdığımda bendeki bozuk ile benzer değerler hatta MOC3052'lerin daha iyi dayanımı olduğunu gördüm. Montajını yaptım ve aşağıdaki videoda görüldüğü gibi lamba ile test ettim.

20230211_020019.jpg

Tetiklediğimde çalıştığını görünce kutuyu toparladım ve ilk puntayı sorunsuz yaptım.

Şerit kalınlığı 0.15 ve pilin yüzeyi de biraz bozuktu. Buna rağmen fena sayılmayacak bir iş çıktı. Sanıyorum biraz tecrübe sonrasında punta kaynak işini daha iyi yapacağım.

Şimdiden aklıma iki konu takıldı. Birincisi bu cihaz her çalıştığında benim UPS panikliyor. İkincisi sonraları bu trafoyu daha güçlü olabilecek bir mikrodalga trafosu ile de güncelleyebilirim. Trafo doğrudan çıkışa bağlı olduğu için bunun sorun olacağını düşünmüyorum.

Mikrodenetleyici display altında olabilir. Muhtemelen 24C02 nin yan tarafında bir kısmı görünen entegredir.
Cihaz zaten çalışmış fakat MCU'ya alternatif program yüklenerek soft start özelliği eklenebilir. Bu sayede belki açılıştaki UPS sorun ortadan kalkacaktır
1676143695705.png

Son düzenleme:
Evet orada olduğunu sonradan fark ettim. Üzerini kazımışlar, okuyamadım sandım.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back