ASUS R9 280X grafik kartı arızası

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim windows makinayı, işlemcinin kendi dahili grafik kartı ile kullanıyordum yıllardır, hiçbir sorun da çıkmıyordu. Ama birkaç ay önce Photoshop programını çalıştırdım ve Photohop grafik kartını beğenmedi ve saçma sapan sorunlar yaratıp bir türlü çalıştırmadı. Photoshop işim acil değildi, o yüzden üzerine düşmedim ve öyle devam etti. Şimdi SketchUp diye bir programın deneme sürümünü indirdim, bu program hiç çalışmadı. "Bu grafik kartının donanımsal hızlandırma özelliği yok, hadi bana eyvallah" dedi gitti :mad:

Dahili grafik kartı Intel HD Graphics 3000. Güncel driver var mı diye baktım, bunun en son driver'i 2016 da yayınlanmış ve ondan sonra da güncelleme yok. Donanımsal hızlandırma var, ama SketchUp ın istediği kadar hızlandıramıyor herhalde.

Baktım olacak gibi değil, bir kenarda duran devasa ASUS R9 280X grafik kartını taktım. PC'yi açtım, ekranda hiç görüntü yok. Kart ısınıyor mu diye baktığım zaman da PCB'nin alt tarafının çok ısındığını farkettim. Grafik işlemcisi değil de onun yanındaki bir bölge. Yıllardır bir kenarda dura dura herhalde bozuldu bu ... Yeni grafik kartı alacağım, çünkü işim var, ama bunu da bir tamir etme teşebbüsünde bulunacağım.

IMG_20210815_150053.jpg

Son düzenleme:
Önce göz kontrolü yaptım, olumsuz birşey göremedim. Sonra basınçlı hava ile dikkatlice tozunu aldım, kartın ve PC anakartının PCI Express konnektörü temizledim. Hiçbir davranış değişikliği olmadı. PC'yi ON yapınca bir dakika geçmeden PCB'nin üst kenarı ateş gibi oluyor, dokunulacak gibi değil.

Soğutucuyu söktüm ve PCB'nin hem alt hem de üstünü IPA ile yıkadım. Sonra topladım. Hiçbir fark yaratmadı.

Şimdi tekrar söktüm soğutucuyu. Isınan yer, işlemcinin sağ tarafındaki VRAM çiplerinden birisi olabilir. Şimdi kartı soğutucusuz çalıştıracağım, fanla soğuturken termal kamera ile bakacağım. Bakalım hangisi veya hangileri ısınıyor.

IMG_20210815_152130.jpg

Kartın üzerine fan ile sürekli hava üflememe rağment, VRAM'lerden birisinin sıcaklığını 150 ℃ olarak ölçüyorum. Yanındaki VRAM'lerden bazılarında da benzer sıcaklıklar var. Hepsini ayrı ayrı ölçmedim, çünkü sıcaklığın bu seviyeye gelmesi çok kısa sürüyor.

Yalnız işin ilginç tarafı, sistemi kendi haline bırakırsam, bir süre sonra herşeyin sıcaklığı düşmeye başlıyor. Ben buradan şu sonucu çıkarıyorum: Ana grafik işlemcide sorun yok. Bir süre sonra kendisinin aşırı ısındığını farkedip kendisini shutdown ediyor, herhalde VRAM'leri de power down ediyor. Ondan sonra VRAM sıcaklıkları da hızla düşmeye başlıyor.

Umarım sorun VRAM lerdedir. Bunları bulabiliyor olmam lazım. Ana grafik kartı sorunlu ise onun bulunabilirliği konusunda emin değilim.

FLIR0043.jpg

VRAM çiplerinin hepsi aynı:

IMG_20210815_155316.jpg

Erken sevinmişim. VRAM ler de bulunmuyor. Bunu herhalde ancak elinde hurda kartlar olan bir tamirci yapabilir. Hurdalardan buna organ bağışı yapılmadan bu VRAM'ler nasıl bulunur bilemiyorum.

Zamanında keşke bunu alıp da PC toplasam dediğim kart. Daha AMD şu anki uçuşuna geçmeden önce az biliniyordu ve az modeli vardı bu da içlerindeki en güçlü karttı sanırım. Tek kötü tarafı güç tüketimi rakiplerinden de fazlaydı. O zaman cesaret edip laptop yerine bunla toplama bir bilgisayar alsaydım elimdekinden kat kat daha iyi bir makine olurdu. Umarım tamir edebilirsiniz. Şu anda bile yapılacak işe göre değişir ama hiç fena sayılmayacak bir kart. Kolay gelsin.

Bire bir aynısı mı bilemiyorum ama çok benzeyen bir tane bizim bilgi işlemci abide var. Ondaki de arızalı. Bana verdi bak diye. Büyğk ihtimal mosfet arızası var dedim ve çinden alalım dedim, pek ilgilenmedi. Bende öyle bıraktım. Ortalıkta dolanıyor şimdi. Bakıyım üzerindeki çipler aynı ise ve satmaya yanaşırsa belki iş görür.

Kullandığım katı modelleme yazılımı Alibre Desigh en az 2 GB belleğe sahip grafik kartı istediği için bunu almıştım. O zamanlar bu kadar belleğe sahip fazla kart seçeneği yoktu. Ama aşırı güç tüketimi, fazla yer kaplaması, ve son zamanlarda bilgisayarın normale göre daha sık takılması nedeniyle çıkarıp bir kenara koymuştum.

Neyseki bugün Vatan Bilgisayar'a gittim ve tam istediğim gibi bir grafik kartı buldum. MSI Geforce GT 1030. Çok küçük, tamamen pasif soğutma, 2 GB da video ram var. Bakalım PC ye takayım, SketchUp efendi bunu beğenecek mi.

Bire bir aynısı mı bilemiyorum ama çok benzeyen bir tane bizim bilgi işlemci abide var. Ondaki de arızalı. Bana verdi bak diye. Büyğk ihtimal mosfet arızası var dedim ve çinden alalım dedim, pek ilgilenmedi. Bende öyle bıraktım. Ortalıkta dolanıyor şimdi. Bakıyım üzerindeki çipler aynı ise ve satmaya yanaşırsa belki iş görür.

Tamam Gökhan, uygun bir fiyata verirse alırım. Amaç tamir projesi olsun. Biliyorsun, ben BGA sökmeyi çok severim :katil1: :dusun2:

Tamam Gökhan, uygun bir fiyata verirse alırım. Amaç tamir projesi olsun. Biliyorsun, ben BGA sökmeyi çok severim :katil1: :dusun2:
Eğer onu satarsa tamiri daha kolay olabilir. Onda ısınma filan yoktu. Muhtemelen senin kart bu alacağına yedek parça olur :katil1:
Bu gece işbaşı yapınca karta bir bakayım. Hatta resimlerini filan da atarım. 00:00 gibi. Bize uygunsa yarın gündüz sorarım "satar mısın?" diye.

Eğer onu satarsa tamiri daha kolay olabilir. Onda ısınma filan yoktu. Muhtemelen senin kart bu alacağına yedek parça olur :katil1:
Bu gece işbaşı yapınca karta bir bakayım. Hatta resimlerini filan da atarım. 00:00 gibi. Bize uygunsa yarın gündüz sorarım "satar mısın?" diye.

Tam tersi yav, eğer ısınma yoksa o zaman ana işlemcide BGA temas sorunu olabilir, bu durumda reballing yapmak lazım, daha sıkıntılı iş.

Tam tersi yav, eğer ısınma yoksa o zaman ana işlemcide BGA temas sorunu olabilir, bu durumda reballing yapmak lazım, daha sıkıntılı iş.
Ben mosfetler de sıkıntı olduğu için işlemcinin hiç çalışmaya geçmediğini düşünüyorum. Yani mosfetler görevini yapınca grafik işlemci çalışacak ve ısınacak. Tabi buda bir varsayım :)

Ekran kartı dediğin böyle olur işte :)

IMG_20210815_163741.jpg

Ekran kartı dediğin böyle olur işte :)

12989 eklentisine bak
2gb mı bu? benzer bir şey benim ablama verdiğim eski bilgisayarımda takılı. 6 sene bende çalıştı 1,5-2 senedir de ablamda çalışıyor. Daha hiç teklemedi. Üstelik fanda yok üzerinde. Ve ablamda 7/24 sims oynuyor.

2gb mı bu? benzer bir şey benim ablama verdiğim eski bilgisayarımda takılı. 6 sene bende çalıştı 1,5-2 senedir de ablamda çalışıyor. Daha hiç teklemedi. Üstelik fanda yok üzerinde. Ve ablamda 7/24 sims oynuyor.

Evet. Bir tane de low profile bracket dedikleri, ince kasalar için bağlantı yeri yapmışlar. Vaktimin çoğu bilgisayar karşısında geçtiği için benim için sessiz bilgisayar çok önemli. Güç kaynağım sessiz, CPU fan sessiz, chipset pasif soğutma, harddisk sessiz, kasanın kapağı açık zaten, o yüzden kasa fanı da çalışmıyor. Odada iki bilgisayar açık, ama neredeyse ses sıfır.

Bende aşağıdaki iki ekran kartı var. Biri ASUS R7265 DC2 2GD5 ve diğeri ise ZOTAC GTX560 ti

ZOTAC olan açıyor sürücü kurduğunuzda ekrana çizgiler geliyor. Yani sürücüyü kurduğunda sapıtıyor. ASUS olanı ise GPU'da soğuk lehim sorunu vardı, şimdi hiç çalışmıyor. RAM'leri filan sağlam.

Tamir ederim ya da yedek parça olarak değerlendiririm dersen göndereyim. Bende BGA olmadığı için kurcalamak istesem bile kenarda yatıyor.

Bunlar işine yarar mı?

864a48fe8e1c82bc25e09eaef2172387.jpeg
c3645660ce98d193b59e83a7520b416b.jpeg
e6558ade6fe402d7c69d45543239cc71.jpeg

Bende aşağıdaki iki ekran kartı var. Biri ASUS R7265 DC2 2GD5 ve diğeri ise ZOTAC GTX560 ti

ZOTAC olan açıyor sürücü kurduğunuzda ekrana çizgiler geliyor. Yani sürücüyü kurduğunda sapıtıyor. ASUS olanı ise GPU'da soğuk lehim sorunu vardı, şimdi hiç çalışmıyor. RAM'leri filan sağlam.

Tamir ederim ya da yedek parça olarak değerlendiririm dersen göndereyim. Bende BGA olmadığı için kurcalamak istesem bile kenarda yatıyor.

Bunlar işine yarar mı?

12990 eklentisine bak12991 eklentisine bak12992 eklentisine bak

Bir sonraki buluşmamızda bakarız ve VRAM ler aynı ise değiştirmeyi deneriz :)

Tam bakmadım ama bu ekran kartının şematigi bir yerlerde vardır.
Bu VRAM lerin VCC ve GNDlerini bulabilirsen kısa devre olup olmadıklarına bak.
Muhtemelen çoğu kısa devre.Termal kamerada hepsi sıcak görünüyor çünkü.İşlemci için de aynısı geçerli.

Tam bakmadım ama bu ekran kartının şematigi bir yerlerde vardır.
Bu VRAM lerin VCC ve GNDlerini bulabilirsen kısa devre olup olmadıklarına bak.
Muhtemelen çoğu kısa devre.Termal kamerada hepsi sıcak görünüyor çünkü.İşlemci için de aynısı geçerli.

VRAM ler ve CPU arasında sıcaklık farkı var baya. En soldaki VRAM oldukça soğuk, onun sağındaki iki tane daha sıcak. Onun sağındaki benim ölçtüğüm ve 150 ℃ ondan sonrakiler de gene değişik sıcaklıklarda. İki tane VRAM kesin değişecek, ama diğerlerinin durumu belli değil. Ama bulabilirsem ben gene de tüm VRAM çiplerini yenilerim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back