AudioTester ses analizör yazılımı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir dergide denk geldiğim bu yazılım oldukça iyi sonuç verecek gibi duruyor.

Bu programın lisans bededi 39 Avro, ama bedava olarak indirilip her seferinde en fazla 10 dakika kullanılabiliyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra programın ana ekranı help penceresi çıkıyor:

1597055999175.png

İlk yapılması gereken iş, Options menüsünden giriş ve çıkış için kullanılacak ses kartlarını seçmek.

1597056072903.png

Ben burada çıkış olarak RME ADI-2 Pro yu seçiyorum

1597056126553.png

Sonra giriş için kullanılacak ses kartını seçiyoruz

1597056246131.png

Ben burada giriş olarak ADI-2 Pro yu seçiyorum

1597056273033.png

Giriş ve çıkışların yapılandırılması ile ilgili menüler de var, ama biz şimdilik varsayılan ayarlarla gideceğiz.

Sonraki adım kalibrasyon

1597056683130.png

Bu menüyü seçince bir diyalog kutusu çıkıyor ve girişe 1 kHz lik bir sinüs uygulamamızı ve "OVER" diyene kadar artırmamızı ve bu sınır değeri kullanmamızı söylüyor. Ben bunu yaptığımda girişte 3.421 Vrms var iken "OVER" yok, 1 mV dahi artırılınca OVER diyor. Bu değeri girdim.

1597056776580.png

Giriş kalibrasyonunu tamamladıktan sonra, test amaçlı 1 Vrms sinyal veriyoruz sinyal jeneratöründen ve sol alttaki osiloskop butonuna basarak osiloskop modunu aktifleştiriyoruz:

1597059829573.png

Ve girişteki sinyali görüyoruz

1597059925339.png

USB Ses kartı ile çalışmıyor heralde. 1 de girsem 1 milyonda girsem bir değişiklik omuyor.

audiotest.png

Öfff valla bu program da sattı bizi ... Kalibrasyonu yukarıda yapmıştım, ama gördüğün gibi girişe 1 Vrms verdiğim halde bu değerden daha düşük bir değer gösteriyor osiloskop :mad:

Sonra ASIO modunu etkinleştirdim ve UCA202 ile denedim. Kalibrasyon HİÇ ÇALIŞMIYOR !!! Bu da gitti. Tek ümidimiz Virtins ve belki de ARTA kaldı (ARTA'da osiloskop var mıydı hatırlamıyorum şimdi), onlara odaklanalım.

Ama dur, deneyebileceğim birşey daha var. Tekrar UCA202 yi çıkarıyorum :D

Virtins iyi gibi ama ayarlarını anlayamadım. Auto ya basıp geçtim. Artada osiloskop yoktu. Spektrum analyzer vardı sanırım.
Benim ne yapıp edip isds205B almam lazım. Bütün sorunlarımı tek başına çözüyor alet.

Evet ASIO ile kalibrasyon yapılamıyor. ASIO olmadan kalibrasyon yapılabiliyor, ama yanlış ölçüm yapıyor. Programı kaldırıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back