Ayarlı Güç Kaynağı İçin Hangi Projeyi Kullanmalıyım (Anket)

Ayarlı Güç Kaynağı İçin Hangi Projeyi Kullanmalıyım

• ELEKTOR PRECİSSİON POWER SUPPLY 30V/10A

Oylar: 5 27.8%
  • SILICON CHIP HIGH POWER 45V/8A

Oylar: 1 5.6%
  • VELLEMAN K7200 POWER SUPPLY 30V/10A

Oylar: 4 22.2%
  • DEMONTE GÜÇ KAYNAĞI DEVRESİ 30V 3A

Oylar: 8 44.4%

• Toplam oy kullanan
    18

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
ELEKTOR PRECİSSİON POWER SUPPLY 30V/10A

SILICON CHIP HIGH POWER 45V/8A

VELLEMAN K7200 POWER SUPPLY 30V/10A

DEMONTE GÜÇ KAYNAĞI DEVRESİ 30V 3A

Ayarlı Güç Kaynağı İçin Hangi Projeyi Kullanmalıyım
Bu konuda ortam gergin olduğundan konuyu yorum yapmayalım..
Sadece işaretleme ile ilerleyelim.

Bilmenizi isterim ki seçilen devrede şemaya sadık kalmayacağım. Yani bire bir aynısını yapmayacağım. Bu devre nasıl daha iyi kullanılabilir, ne gibi değişiklikler yapılabilir, bunları araştırıp ona göre yol alacağım. Mesela başlıca aklımdakiler;
1) Kademeli trafo kullanılacak
2) Arduino ve LCD ile desteklenecek
3) Soft Power (Tek tuşla On-Off) devresi eklenecek

Bu şıkları yapım aşamasında çoğaltabilirim.
Tekrar belirtmekte fayda görüyorum. Buradaki amaç Lineer bir güç kaynağı sahibi olmaktan öte, çalışma mantığını anlamak, nasıl yapıldığını öğrenmek, varolan sisteme yeni özellikler eklemek, herkesin kopyaladığı değil nispeten özgün bir tasarım yapmak.
Unutmayalım ki projeyi ben değil BİZ yapıyoruz. Ben tek başıma yapacak olsam zaten hiç size sormam. Birebir kopyalarım bir tanesini çıkarım işin içinden.

Son düzenleme:
Ben bu konuya ara ara kafa yoruyorum. Amaç birşeyler öğrenmek olduğuna göre bence herhangi bir şema kullanmadan sende kendin sıfırdan bir şeyler yapmalısın. Ben şu an teorik olarak istediğim özellikte güç kaynağı tasarlıyorum. Tabi pratikte ne sorun olur bilinmez olduğu için deneme yapmadım henüz.

Ben bu konuya ara ara kafa yoruyorum. Amaç birşeyler öğrenmek olduğuna göre bence herhangi bir şema kullanmadan sende kendin sıfırdan bir şeyler yapmalısın. Ben şu an teorik olarak istediğim özellikte güç kaynağı tasarlıyorum. Tabi pratikte ne sorun olur bilinmez olduğu için deneme yapmadım henüz.

Şimdi teoriye girersek bu iş anca hesaplaması filan emekli olunca bir proje haline gelir. Biz o süreyi kısaltalım istiyoruz.

Teoriye kafa yoracak kadar bilgim yok. O iş bana kalırsa LM317 nin bir bacağından voltaj girer diğer bacağından çıkarım olay biter bende :D

@Sercan 'ın yedek hesaplar yavaştan kendini gösteriyor sanırım :katil2:

Sonumuz Tramp gibi olmasın. :D

Tam "şike var Sercan kesin database'i hackledi!" diyecektim, baktım benim seçimim öne geçti sesimi çıkarmadım :tamam2:

Aynı taraftayız, ben de demonte yapıp geliştirsin diyorum zaten :dans1:

Önde olan demiş nereden bileceğim :D :p

Celal Dutar hocamız diyor ki diyak ve triyak birlikte kullanılarak voltaj kontrolü yapılabilir.
Buna göre trafonun her voltaj kademesine göre diyak ve triyak seçip kullanabiliriz mi acaba?
Hocanın yanlış yazacak hali yok da belki ben yanlışda anlamış olabilirim:)

20210117_202134.jpg
20210117_202259.jpg
20210117_202420.jpg
20210117_202447.jpg

Bu voltaj seçme olayında geçişler sırasında noluyorki acep? Röleli olduğunu düşünelim. Kesintiyi blok kondansatör mü telafi ediyor?

Diac'lı devre olmaz. Triac çıkışlı optokuplör ve ayrı bir Triac olacak.

1610906009848.png

Diac'lı devreyi mesela dimmer yapmak için kullanabilirsin. Potansiyometreyi insan çevirecek. Eğer potansiyometre sapı da izoleli ise gayet güzel çalışır. Ama güç kaynağında bizim elektronik devrenin bu anahtarlamayı yapması gerekecek, o yüzden gene full izolasyonlu bir şekilde Triac'ı ON yapmamız gerekiyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back