Ayarlı Güç Kaynağı İçin Kasa Seçimi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Üzerinde çalıştığım ayarlı güç kaynağı için Altınkaya dan kasa bakmaya başladım.
İki tane kasa belirledim ama hangisini alacağıma karar veremedim. Yardımcı olur musunuz?

1.Numara DT-270
Bu kutu ebat olarak çok yeterli, fiyat olarak da çok uygun ama tamamen plastik ve hava delikleri hiç yok. Güç transistörleri dışarda olacak ama Timur abinin ısı testini gördükten sonra içerinin de havalandırması gerektiğine kesin kanaat getirdim.

Screenshot_20220311-130511.jpg

Screenshot_20220311-130545.jpg

2.Numara DT-433
Bu kutuda çok ideal. Hatta ön tarafı eğimli olduğu için ekrana bakmak istediğimde tam gözümü karşılayacak şekilde. Kasa komple ABS malzeme. Bu kasada ki sıkıntı arkasının bir önceki kasaya göre dar olması. Eğer bu kasayı kullanırsam güç transistörlerinin soğutucu bloğunu 188mm ye kadar küçültmem gedekecek.
Screenshot_20220311-130158.jpg

Screenshot_20220311-130348.jpg

Son düzenleme:
ben derinliği az eni geniş olanları tercih ederdim çünkü masa üstünde karşıma konumlandırdığım için çalışma alanımı daraltıyor. mesela dt 270 yaklaşık 30cm derinliğinde. masa 60 cm olsa sana 30cm kalıyor. iki karıştan daha az.

şunun gibi.
Ekran Alıntısı.PNG

kartı trafonunn yanı dik koysan?
Bu kutuların sadece altında delik var. Diğer taraflarına kendimiz delik açabiliriz ki o da görüntüyü bozar.
Aslında senin önerdiğin kutuya sığdırırım. Ölçülerine baktım şimdi resimde küçük görünüyor. Ama o kutu biraz pahalı :)
Ben aslında DT-270'e fiyatından dolayı gözümü diktim ama DT-433 de bir kere al, beni al diye bağırıyor. Şuan çok kararsızım.
Allahın plastiği 400-500tl olmuş yav. Metalleri hiç sorma.

Allahın plastiği 400-500tl olmuş yav.
deminden beri onu düşünüyorum. altınkaya ile yakın akraba oldum.

sen zaten bi pcb daha çizmeyecekk misin. kutuya göre daha planlı bir tasarım yaparsın. gerekirse güç katını ayrı pcb yaparsın.
ben aynı devreyi 12x16x9 cm lik kutuya sığdıracam.

deminden beri onu düşünüyorum. altınkaya ile yakın akraba oldum.

sen zaten bi pcb daha çizmeyek misin. kutuya göre daha planlı bir tasarım yaparsın. gerekirse güç katını ayrı pcb yaparsın.
ben aynı devreyi 12x16x9 cm lik kutuya sığdıracam.
Baştan çizerim de işte kutuya 400tl vermek istemiyorum. 350 yazdığına bakma, sepete atınca kdv + kargo biniyor. :)

Aslında akbanda gidip bir sacı büktürme şansın varsa birleşim yerleri için 3D yazıcıdan yardım alıp şık bir şey tasarlayabilirsin. Kabaca U şekilli bir sac içine bunları yerleştireceksin üst, ön ve arka panalleri de vida ya da perçin ile birleştireceksin. Kenarlarada 3D yazıcıdan daha şık duracak parçalar basarsın. Ben RD6012 için L profiller kullanarak kendim yapmıştım. Çok keyifli oluyor hem de insan yeni bir kabiliyet kazanıyor. Her şeyi kendi yapmaya alışınca insan Rambo gibi hissediyor kendini. :D

Burada kritik eleman soğutucudur. Onun düzgün ve de çok yer işgal etmeyecek şekilde konumlandırılması gerekir diye düşünüyorum. İkinci eleman toroid trafodur. Onun yerleştirilmesi, geri kalan ise nasıl olsa kutuya yerleştirilir.

Aslında akbanda gidip bir sacı büktürme şansın varsa birleşim yerleri için 3D yazıcıdan yardım alıp şık bir şey tasarlayabilirsin. Kabaca U şekilli bir sac içine bunları yerleştireceksin üst, ön ve arka panalleri de vida ya da perçin ile birleştireceksin. Kenarlarada 3D yazıcıdan daha şık duracak parçalar basarsın. Ben RD6012 için L profiller kullanarak kendim yapmıştım. Çok keyifli oluyor hem de insan yeni bir kabiliyet kazanıyor. Her şeyi kendi yapmaya alışınca insan Rambo gibi hissediyor kendini. :D

Bir ara onuda düşndüm de kendime ve yazıcıma güvenemedim. Yazıcıda sınırlara yaklaştıkça sapıtıyor. Bir de çizim yapıp ne kadar filament gideceğini hesaplamam lazım. Filament de ucuz değil artık. Yine eninde sonunda 300₺ harcarım gibime geliyor. İyi bir hesap yapmak lazım.

o zaman şunu alıp geçeceksin.
Burada kritik eleman soğutucudur. Onun düzgün ve de çok yer işgal etmeyecek şekilde konumlandırılması gerekir diye düşünüyorum. İkinci eleman toroid trafodur. Onun yerleştirilmesi, geri kalan ise nasıl olsa kutuya yerleştirilir.

Hazır maaş yatmışken alayım kurtulayım bir an önce diye sıkıştırıyorum. Yoksa üç gün sonra para evin giderlerine gidecek ve 1 ay daha bekleyeceğim. Neyse biraz daha kafa yorayım bu meseleye bakalım.

Filament ile o kadar yoğun işin olmayacak. Bütün köşeleri metal kestireceksin. Alemünyum ya da sac olabilir hangisi ucuzsa, 3D sadece birleşim yerlerinde estetik olarak çıta vazifesi görecek. Birleşmelerde perçin ya da vida filan olacak.

Parametrik bir çizim yaptım. Sadece Genişlik, Derinlik ve Yükseklik değerlerini değitirdiğin zaman istediğin ebatta kutu elde edersin. Malzeme kalınığını 2 mm alüminyum gibi düşündüm. Buna bir de L profiller kestirdiğin zaman al sana her yeri kapalı şık bir kutu...

Çizimi de ekte paylaşıyorum.

1647039034748.png

Ekler

• Parametrik Cihaz Kutusu v1.zip
    102.3 KB · Görüntüleme: 88
Kasa çizimini biraz daha geliştirdim.

1647047716879.png
1647047842685.png

Ekler

• Parametrik Cihaz Kutusu v2.zip
    4.1 MB · Görüntüleme: 90

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back