Ayarlı güç kaynağı tavsiyesi

Hocam soyle bir durum var. Bir arkadas bu tip bir guc kaynagi ile aku sarji yapiyordu. Her sey normal. Bu noktada guc kaynaginin cikisi bir aku yani bir guc kaynagina paralel oluyor.

Sorun surda basliyor bir gun yine aku sarjda iken sebeke voltaji gidiyor o zaman tersten gelen voltaj guc transistörlerini bozmustu.

Guc kaynagini tamir edip cikisine kuvvetli bir diyot takmistik bu gibi islemlerde zarar gormemesi icin.

Kolay gelsin.

Elektrik gitme durumunda akuden gelen voltaj guc kaynagina akmis.
Simdi soyle bir durum olmuyor mu? Guc kaynagi 19v ayarli adaptorde 19v ayarli. 2 taraftadan akim akmamistir galiba? Nasil bir senaryo oluyor bu durumda? Hatta bu baglantidan haberim olmadan guc kaunaginin voltajini azaltmaya veya arttirmaya kalktim.aonuc degismedi aonra farkettim.

Elektrik gitme durumunda akuden gelen voltaj guc kaynagina akmis.
Simdi soyle bir durum olmuyor mu? Guc kaynagi 19v ayarli adaptorde 19v ayarli. 2 taraftadan akim akmamistir galiba? Nasil bir senaryo oluyor bu durumda? Hatta bu baglantidan haberim olmadan guc kaunaginin voltajini azaltmaya veya arttirmaya kalktim.aonuc degismedi aonra farkettim.

Hocam iki güç kaynağı paralel olduğunda teoride ikiside birbirine eşit olamayacağı için hangisinin çıkışı yüksek ise düşük olana doğru akım akıtacaktır.

İki potansiyel fark çok farklı değilse önemli bir akım akmayacak.

Potansiyel farklar ne zaman yüksek o zaman sıkıntı olabilir.

Elinizdeki güç kaynağının iç yapısını bilemediğim için koruma varmı yokmu bilemedim. Anlık durumlar çok sorun teşkil etmeyebilir.

Bir problem yok su anda calisiyor.Zarar vermis olsaydi calismazdi. Voltajlar esit olmasaydi dediginiz gibi sorun olurdu.

Çıkışa kendi içinde gücü olan yada bir akü şarj edileceği zaman seri bir adet koruma diyodu takıp bu diyottaki voltaj düşümünüde hesaplayarak kullanmakta fayda görüyorum.

Çıkışa kendi içinde gücü olan yada bir akü şarj edileceği zaman seri bir adet koruma diyodu takıp bu diyottaki voltaj düşümünüde hesaplayarak kullanmakta fayda görüyorum.
Belki de guc kaynaginin icinde boyle bir koruma vardir. Genelde bu tur ayarli guc kaynaklarinda dusunmuslerdir diye tahmin ediyorum.

Bu aku ornegi manidar. Hangi guc kaynaigiydi acaba? Hatirliyormusunuz

Hocam senin ilk alacağın gibi bir modeldi. Aşağıdaki gibi..

0-30-Volt-5-Amper-Ayarli-Guc-Kaynagi-6190.jpg

ben aşağıdakini aldın diye aklımda kalmış. Bu Taydın abidekiymiş.

Yanlış hatırlamışım.

unit-utp3315tfl-30volt-5amper-tasinabilir-guc-kaynagi-135-540x580.jpg

Merhabalar @taydin ;
Ben de bu aletten edindim ancak alet çalışmıyor. Probların olduğu yerde - ve gnd'yi birleştiren bir parça var. Onu çıkarmalı mıyım? Ayrıca arka ayar kısmı resimdeki konumda mı olacak? Yardımcı olursanız sevinirim.

İlave: Cihazda elektrik kaçağı var, az önce çarpıldım.

Ekler

• IMG_20200115_202637.jpg
    IMG_20200115_202637.jpg
    62.6 KB · Görüntüleme: 283
  • IMG_20200115_202655.jpg
    IMG_20200115_202655.jpg
    78.7 KB · Görüntüleme: 293
Merhaba foruma hoşgeldin [emoji846]

O kelepçe şaseyi toprağa bağlamak için. Onu sök. Neredeyse her zaman güç kaynağı çıkışının şebeke toprağından ayrı olması istenir.

ELEKTRİK kaçağı olması bir problem tabi ama onu çözmek kolay. Diğer herşey çalışıyor mu

Hoş bulduk :)
Kelepçe çıkık bir şekilde denedim ama alet açılmıyor. Çalışma belirtisi yok. Problar ve bütün vidalarda elektrik kaçağı var.

Muhtemelen trafonun primerinden sekonderine veya trafo gövdesine kısa devre var.

Eğer uğraşmak istersen ayrı bir konu aç orada tamir etmeye çalışalım. Trafodan başlayıp aşama aşama bakarız. Bende aynısı olduğu için karşılaştırma imkanımız da var. Parçası bulunduktan sonra kesin tamir ederiz :tamam2:

Firmayla iletişime geçeyim, işlemler istediğim gib sonuçlanmazsa konu açarım. Çok sağolun yardımcı olduğunuz için :tamam1

Firmayla iletişime geçeyim, işlemler istediğim gib sonuçlanmazsa konu açarım. Çok sağolun yardımcı olduğunuz için :tamam1

Ha tamam yeni aldın ve sorunlu çıktı. Ben ikinci el diye düşünerek yazdım.

Ürünün yenisini gönderdiler. Çalışıyor çok şükür. :) Çok tuhaftır ki, elektrik kaçağı olan ürün onlarda düzgün çalışmış. Nerde yanlış yaptığımı merak ediyorum.

Ürünün yenisini gönderdiler. Çalışıyor çok şükür. :) Çok tuhaftır ki, elektrik kaçağı olan ürün onlarda düzgün çalışmış. Nerde yanlış yaptığımı merak ediyorum.
220 nin + ve - girişini karıştırmışsınızdır. Nötr girecek yere fazı sokup kaçağa neden olmuşsunuzdur. :katil1::katil1::katil1:

Bizim meslek lisesinde bir hoca vardı. Kontrol kalemi kullanmaz parmağını kullanırdı. Ama parmakları da o kadar nasırlıydı ki bazan tükürükleyip fazı kontrol ederdi.

Senin satıcıda da ölye birisi herhalde [emoji38]

220 nin + ve - girişini karıştırmışsınızdır. Nötr girecek yere fazı sokup kaçağa neden olmuşsunuzdur. :katil1::katil1::katil1:
Öyle birşey yapamam çünkü kabloyu ters takmaya çalışsam yuvasına oturmaz.

Bizim meslek lisesinde bir hoca vardı. Kontrol kalemi kullanmaz parmağını kullanırdı. Ama parmakları da o kadar nasırlıydı ki bazan tükürükleyip fazı kontrol ederdi.

Senin satıcıda da ölye birisi herhalde [emoji38]

Olabilir hocam :D

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back