Ayarlı güç kaynağı tavsiyesi

Onu biliyorum.Bir iki online sohbetlerine katıldım.Güzel izah ediyor ama bazı kritik sorulara özellikle cevap vermiyor.Ama tabi pek çok notebook tamir eden türkten çok daha bilgili.

Aşağıda 3 meşhur tamircinin linklerini ekledim .Genelde telefon tamir ederler ama yine de faydalı çok bilgiler verirler.

Youtube da Apple ın ürünlerini tamir eden Luis Ross bu konuda çok iyidir.Genelde telefon tamir eden ama notebook da tamir ediyor.
Adam tamir konusunda muazzamdır.Zaten 1,2 milyonluk abonesi vardır.
Ağzı çok bozuktur ama Apple ın tamiri için 1000 USD istediği bazı arızalardan para bile almadığını söylüyor.(Kırık bir menteşe vb şeyler olduğu için)
Gerçekten tamirde aşmış biridir.

https://www.youtube.com/user/rossmanngroup/featured

Diğeride Jessa Jones isimli bir bayandır.Ayrıca tamir kursuda vardır.

kanalı:
https://www.youtube.com/channel/UCPjp41qeXe1o_lp1US9TpWA/featured

Kursu:

Birde STS Telecom vardır o daha yenidir.Bu yukarıdaki 2 kişinin desteğiyle bu ise girmiştir

https://www.youtube.com/channel/UC39yMXOL0ubFxLWwF1RwelA

Son düzenleme:
Peki guc kaynagini yapmak mi yoksa satin almak mi mantikli?

Zamaninda Surada yayinlanan projemi yapmistim. Hala evde kullaniyorum. Konunun basinda ornek gosterilen cin mali cihazlardanda var bir adet elimde. Simdilerde bir suru degisik voltaja ihtiyacim oluyor. Be nedenle yeni bir proje yapsammi diye parmaklarim kasiniyor.

Eger boyle bir projeyi yeniden yaparsam smps kullanarak cok kullanilan 5,12,15,24volt ayri ayri olmak gerekirse simetrik cikislar, 0-30volt lineer akim ayarli simetrik cikis, pil sarj ve dejarj (elektronik yuk), kare dalga, sinus ve pwm, kondansator ile puntolama ozelliklerini eklerdim. Grafik ekran lcd ile de bu fonksiyonlari yonetirdim.

Ancak hala kararsizim...

Zamaninda Surada yayinlanan projemi yapmistim. Hala evde kullaniyorum. Konunun basinda ornek gosterilen cin mali cihazlardanda var bir adet elimde. Simdilerde bir suru degisik voltaja ihtiyacim oluyor. Be nedenle yeni bir proje yapsammi diye parmaklarim kasiniyor.

Eger boyle bir projeyi yeniden yaparsam smps kullanarak cok kullanilan 5,12,15,24volt ayri ayri olmak gerekirse simetrik cikislar, 0-30volt lineer akim ayarli simetrik cikis, pil sarj ve dejarj (elektronik yuk), kare dalga, sinus ve pwm, kondansator ile puntolama ozelliklerini eklerdim. Grafik ekran lcd ile de bu fonksiyonlari yonetirdim.

Ancak hala kararsizim...

Ben olsam 3 tane bağımsız çıkışı olan bir güç kaynağı yapardım. 0 - 30 V, 0 - 3 A gibi. Böylece hem opamp hem de dijital devre içeren bir devreyi tasarlar ve çalıştırabilirsin.

Laptop ve tv yok mu bildiginiz?

https://www.google.com/search?rlz=1...AhWlolwKHWtSA_0QBSgAegQIChAq&biw=1366&bih=657

https://www.google.com.tr/search?so...hUKEwiuvtrE1JfpAhVEKBoKHfziCe4Q4dUDCAc&uact=5

Bu aramaların hemen altında çıkan resimlerdeki slide ları sağa doğru alarak diğer kanallarıda görebilirsiniz.Ayrıca youtube seyrettiğiniz her videoların sonunda ekrana benzer kanallarıda tavsiye edecektir.

Siz eğer bir okulda teknik konularla ilgili öğretmenseniz ,size eğitimle ilgili bazı web siteleride tavsiye edebilirim.
Geçenlerde bir ingiliz okulunun web sitesinden pdf ler indirdim adamlar lisedeki gençlere ne kadar kaliteli pdfler hazırlamışlar hayran oldum.

Ayrıca google un pekçok kimsenin bilmediği ama herkeze açık olan yüksek kalitede arattırma seçenekleri vardır.
Mesela, herhangi bir web sitedeki örneğin bir pdf i çok özel korunmuyorsa rahatlıkla indirebilirsiniz .

Leptopta cok iyi bir kanal.
Dil problemi oldugu icin izleyemiyodum.
Turkce alt yaziyla takip etmeye calisacagim

Ancak hala kararsizim...

Bu tür "Kendimmi yapayım yoksa satınmı alayım" sorusunun en doğru cevabı bence ,kişinin bilgi seviyesi ve yapacağı işle ilgili .Yani eğer punta makinasını "Evimde/atölyemde küçük bir alanda pilleri puntalayıp satabilirim" diye düşünülüyorsa satın almak en uygunu olacaktır,hatta aynı modelden mümkünse bir tanede yedekli satın almak gerekir .Ama öğrenmek içinse konu komşunun bozulmuş matkabının pillerini değiştiririm diye düşünülüyorsa imal etmek mantıklıdır.
Aynı şekilde güç kaynağı konusuda böyle bence .Zaten bir süre sonra ne tür cihazlara ihtiyaç duyulduğu kendiliğin ortaya çıkıyor.(Akım sınırlama olsun ,simetrik olsun,yok 10 amper çekebileyim gibi gibi)

Zamaninda Surada yayinlanan projemi yapmistim.

Proje çok güzel görünüyor. Hem yazılım hem donanım içeren bir proje. Ama zip dosyası herhalde bozuk veya link geçerli değil artık. Buraya bir kaynak olarak ekleyebilir misin?

Buraya bir kaynak olarak ekleyebilir misin?

Hocam aradan epeyce bir zaman gectigi icin dosyalari malesef muhafaza edemedim.. Teorik kismini her zaman paylasabilirim.

Aslinda bu konuda yazma sebebim benzer bir proje konusunda ortak bir sinerji yakalarmiyiz onu gormekti amacim. Boyle bir projede neler olmali maliyeti ne kadar olmali vs...

@taydin bu projenin dosyaları sorunsuz iniyor.
Mediafire ın linkinden indirmiştim sanırım.
(İlk inen küçük rar dosyada linkler var.)
@Endorfin35+ bu yazılımda hem güç kaynağı hemde Ni-Cd için şarz cihazıymış sanırım .Bu güç kaynağı LM317 ile yapılmışsa en çok 1,5 amperlik bir güç kaynağıdır.Transistörle akım artırılmışmı?

Son düzenleme:
Hocam aradan epeyce bir zaman gectigi icin dosyalari malesef muhafaza edemedim.. Teorik kismini her zaman paylasabilirim.

Aslinda bu konuda yazma sebebim benzer bir proje konusunda ortak bir sinerji yakalarmiyiz onu gormekti amacim. Boyle bir projede neler olmali maliyeti ne kadar olmali vs...

Bununla ilgili bir konu açarsan eminim fikir belirtenler olur. Simulatör kullanmayı bilen birkaç üyemiz de var, onlardan da devreyi kurmadan geri dönüş alabilirsin.

Ha tamam :) Ben 500 küsür byte'lık dosya inince hata var zannettim. İçindeki text dosyada var linkler.

@Endorfin35+ bu yazılımda hem güç kaynağı hemde Ni-Cd için şarz cihazıymış sanırım .Bu güç kaynağı LM317 ile yapılmışsa en çok 1,5 amperlik bir güç kaynağıdır.Transistörle akım artırılmışmı?

Ek transistor yok cikista ancak 3amperlik olan lm317k kullanmistim. Pic programlayi ogrenmek icin yapmistim o projeyi. Esas amac pil sarj etmekti. Hali hazirda donanim musaitken guc kaynagi ek ozellik gibi oldu. En cok pil desarjina kafa yormustum enerjiyi nereye atacam diye... Desarjda 2n3055 uzerinden isiya donusuyor enerji. 14 yil olmus...Baya acemilikler var saginda solunda. Olsun o kadar...

Aslından bende li-Ion ve Li-Po piller için şarz devresi yapmayı araştırıyorum.Bir tane Li-Ion u şarz eden değilde 3-4 pili şarz eden devre yapmak istiyorum.Eskiden pic basic ile de ilgilenmiştim ama bu tür basic kaynak kodları arduino ya ve li-Ion / lipolar için güncellenebilir.
Aslında özelden de konuşabiliriz .Bu arada ben Ankara dayım

Pic kullanmayı bende bıraktım. Arudino oldukça pratik iş görüyor. Sadece şarj cihazı yapacaksan nispeten basit kurguda yardımcı olurum istersen.

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back