Ayarlı güç kaynağı tavsiyesi

Örnek cihaz aşağıdaki gibi olacak.

charger.png

Yani kızaklı yuvaya pil sürülecek
İçindeki 3lü (diğer versiyonundada 4lü) li-Ion test edilecek
Ekranı olacak oled yada benzeri özellikte
Deşarz işlemide olacak
Pillerin sağlık durumunu da test edecek
Şarz edecek.
Özetle Liitokala nın özelliklerinde olacak 3- 4 pili şarz edecek

liitokala.png

Ekleme:Farkındayım bu resimde farklı piller var ,benim demek istediğim herbirinin anlık durumları ekranda görülecek

Son düzenleme:
Bu litokalanin ozelliklerini tam bilmesemde anladigim kadari pilleri tek tek bagimsiz sarj ediyor sanirim.

Sen boyle degilde, 3s veya 4s mi sarj etmek istiyorsun.

Cihaz ilk resimdeki gibi olacak.
Cihazdaki ekran bilgileri 2.resimdeki gibi olacak
Özetle cihaz takılan batarya grubundaki her pili tek tek test edecek ve
Her pilin sağlık durumunu satır satır gösterecek
Evet ben şarzlı matkaplar için hazır adapter yapmak istiyorum (Ancak çok daha akıllısını)
3s 4S gibi

Simdi anladim. Peki senin pil konusunda tecruben bende fazla . Son bir sey daya sorayim. 3s Balanced bms kullandiginda pillerden 2 si 4.2v oldu ve sarji kesildi. 3. Pil hala 3.8volt bms o pili doldurmaya calisiyor ama pil bozuk dolmuyor diyelim. Bms nin tepkisi ne oluyor bu durumda surekli pile akim basmaya devam mi ediyor!

Bu konuyu bilmiyorum .Ancak BMS de hertürlü tedbirleri alıyorlar diye biliyorum.Ben tasarlamaya çalıştığım şarz cihazında voltajlara karışmayacağım sadece voltaj ve akımları okutturacağım.
Özdisanın web sitesinde 3 ve 4 pil için şarz konroller entegresi buldum birkaç app.note da buldum.Viper ın uygun bir chipi ile ikisini bir araya getirmeye çalışıyorum.Şarz konrol chipde 1 tl civarında birşeydi sanırım.

voltaj ve akimlari arduino ile okursun.

Tam bir kurgu olusturamadim.

Batarya paketi icerisinde herhangi bir bms olmayacak anladigim kadari ile. Ancak yinede sarj cihazi icinde bir bms kullanmak daha az caba ile birseyler yapmana yardimci olabilir. Boylece guc kati ile ugrasmamis olursun. Seri baglati noktalarindan pil voltajlarini olcup tektek sarj boyunca ekranda gosterebilirsin. Sarj akimi genel olarak gosterebilirsin. (pil basina akim olcmek daha zor) sarj suresini, isi sensorun varsa sicakligi gosterebilirsin. Ayni olcumler desarj icinde ayni sekilde yapilir. Pillerin mah degerleri ortaya cikar.

Ancak bu kurgunun patladigi tek nokta. Biraz once sordugum gibi sarj sonunda bozuk bir pil nedeni ile bms sarj akimini kesmez ise islem sonuca varmaz. Desarjda sikinti yok voltaj dusunce bms her turlu akimi kesecek. Ben bu onceden yaptigim.cihazda boyle bir soruna karsi zamanlama koymustum. Mesela pil 2 saatte kesin dolmasi gerekiyor ama bir nedenden dolayi sarj kesilmiyorsa sistem 2 saat sonunda kendini korumaya aliyordu. Ekrana bir diyalog koymustum sarj basinda soruyordu sure korumasi olsun mu evet secilirse sureyi giriyordun...

Sen nasil bir seyler yapmak istiyorsun. Yada takildigin noktalar nedir kodlama mi?

Sen nasil bir seyler yapmak istiyorsun. Yada takildigin noktalar nedir kodlama mi?

Pic basic ile yazılımış 14 yıl önceki kodun Arduninoya dönüştürülme kısmında zorlanırım .En azından pil şarz kısmının bir kaç procesürü arduino da yazılırsa çok işime yarar.
Gerçi BMS çipi bunu yapacak ama örneğin Kurşun asit aküleri doldururken bu programı kullanabilirim.(Tabi voltaj ve akım değerlerini değiştirerek)

Pillerin sağlık seviyesinin nasıl test edildiğinin mantığını çok iyi bilmiyorum.

Sanırım önce boşaltılıyor.Sonra şarz ediliyor, İç direnci hesaplanıyor,sonra belirli bir süre akım çekiliyor ve düştüğü seviye test ediliyor.Bu değerlere görede bir seviye veriyor.Tam emin değilim
Takıldığım yerler bu iki temel konu şimdilik

Son düzenleme:
Bilmiyorum .Bende araştırayım
Evet vidoyu yükleyenin yaptığı ayarlardan /tercihlerden sanırım

İşe yarayan alt yazının bir insan tarafından videoya eklenmesi lazım. Yani bir insan videoyu dinleyecek ve duyduğu şeyleri diğer dilde yazacak. Zahmetli bir iştir.

Bir de youtube'un otomatik tercüme özelliği var. Genelde çıkan sonuç sadece arkadaşlarını güldürmeye yarar :katil2:

Hocam o projede kodlar ni cad için uygun. kod dönüştrülsede bir işine yaramaz yeni kod yazman gerekli. Açıkça söylemek gerekirse dodu senin için baştan yazamam ancak yazmana yardımcı olmaya çalışırım. Hiç kodlama tecrüben yoksa biraz vakit ayırman gerekir. Elinde Arduino ve ekran var mı?

bir yandan donanım kısmınıda tasarlamak gerekli. arduino 0-5volt arasını ölçer. ölçükmek istenen her değer (akım, voltaj, sıcaklık) için sinyaller bu aralığa dönüştürülmeli...

iç direnç kısmını bende bilmiyorum.

Hocam o projede kodlar ni cad için uygun. kod dönüştrülsede bir işine yaramaz yeni kod yazman gerekli.
Pic basic ile yazılımış 14 yıl önceki kodun Arduninoya dönüştürülme kısmında zorlanırım .En azından pil şarz kısmının bir kaç procesürü arduino da yazılırsa çok işime yarar.
Gerçi BMS çipi bunu yapacak ama örneğin Kurşun asit aküleri doldururken bu programı kullanabilirim.(Tabi voltaj ve akım değerlerini değiştirerek)

Arduino Uno da , Nano da var .OLED ekranda var .Ekran olmasada zaten Arduinoda Serial port var istediğin değeri oraya yazdırabiliyor .İzleyebiliyorsun.

Neyse hocam teşekkürler

Neyse hocam teşekkürler

Hocam gücendirecek bir şey yazmamışım umarım. Yoksa ben gücenirim ;)

tamam işte varmış elinde. malzeme sen tükrükle başla. hep beraber itekleriz ortaya birşey çıkar elbet. kodlamada şarj ile ilgili hiçbirşey olmayacak o iş bms de. sadece voltaj ile akım okunacak. onda da bir şey yok. sen başla takıldığın yerde bakalım.

Merhabalar, arduino, esp gibi mikro denetleyiciler ile kendimce hobi amaçlı devreler, projeler yapmaya çalışıyor, elektronik öğrenmeye çabalıyorum. Artık adaptörlerle uğraşmaktan sıkıldığım için bir ayarlı güç kaynağı almak istiyorum. Yazdıklarınızı okumadan önce hem marka olarak sevdiğim uni-t yi alacaktım, aslında bu forumada fiyat araştırması yaparken denk geldim. Ancak yazılanları okuduktan sonra akım ve voltaj korumasının önemli olabileceğini düşünerek ka3005d yi gördüm. Ev ortamında ve uğraştığım projelerde 30 voltun 5A in yeterli olacağını (belkide 15V bile fazlasıyla yeterli olacaktır) İnternette pc güç kaynağını kolayca 3.3, 5, 12 volt sigortalı çıkışlara çeviren molex bağlantılı ucuz bir devre satılıyor. Elimde bolca güzel power supply var. Sizlerin deneyiminden faydalanmak istiyorum. Bütçe olarak 1000 liraya kadar verebilirim. İnternette bazı kişiler dps 3005 gibi cihazlar kullanıyor, yorumları çok başarılı olduğu yönünde. Sizlerden ricam bana yardımcı olabilir misiniz? İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

Soruyu eklemeyi unutmuşum. Sizce dps 3005 gibi bir cihazı, bir power supply ile mi kullanmak, yoksa unit nin 30v 5a lik cihazını mı yoksa ka3005d mi benim için daha uygun olur.

Merhabalar, arduino, esp gibi mikro denetleyiciler ile kendimce hobi amaçlı devreler, projeler yapmaya çalışıyor, elektronik öğrenmeye çabalıyorum. Artık adaptörlerle uğraşmaktan sıkıldığım için bir ayarlı güç kaynağı almak istiyorum. Yazdıklarınızı okumadan önce hem marka olarak sevdiğim uni-t yi alacaktım, aslında bu forumada fiyat araştırması yaparken denk geldim. Ancak yazılanları okuduktan sonra akım ve voltaj korumasının önemli olabileceğini düşünerek ka3005d yi gördüm. Ev ortamında ve uğraştığım projelerde 30 voltun 5A in yeterli olacağını (belkide 15V bile fazlasıyla yeterli olacaktır) İnternette pc güç kaynağını kolayca 3.3, 5, 12 volt sigortalı çıkışlara çeviren molex bağlantılı ucuz bir devre satılıyor. Elimde bolca güzel power supply var. Sizlerin deneyiminden faydalanmak istiyorum. Bütçe olarak 1000 liraya kadar verebilirim. İnternette bazı kişiler dps 3005 gibi cihazlar kullanıyor, yorumları çok başarılı olduğu yönünde. Sizlerden ricam bana yardımcı olabilir misiniz? İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

Soruyu eklemeyi unutmuşum. Sizce dps 3005 gibi bir cihazı, bir power supply ile mi kullanmak, yoksa unit nin 30v 5a lik cihazını mı yoksa ka3005d mi benim için daha uygun olur.
ben dps5005 kulanıyorum ve oldukça iyi bir cihaz beni üzecek bir durumla karşılaşmadım şimdiye kadar yaklaşık 1 senedir aktif kulanıyorum tavsiye ederim, bahsettiğiniz diğer iki cihazı ben hiç kullanmadığım için pek bir şey söyleyemem

Switch mode bir güç kaynağı kullanmak sizin için sorun olmayacaksa hem fiyat hem de ağırlık ve yer anlamında daha avantajlı ürünler kullanabilirsiniz. dps5005 gibi modüller oldukça popüler bu kadar harcamadan da https://mekatronik.org/forum/threads/100-puanlik-uzmanlik-sorusu.1691/post-29846 benim yaptığım gibi XL4016 modül Volt-ampermetre ve bir iki çevre ekipmanıyla da aynı işi görebilirsiniz.

Switch mode bir güç kaynağı kullanmak sizin için sorun olmayacaksa hem fiyat hem de ağırlık ve yer anlamında daha avantajlı ürünler kullanabilirsiniz. dps5005 gibi modüller oldukça popüler bu kadar harcamadan da https://mekatronik.org/forum/threads/100-puanlik-uzmanlik-sorusu.1691/post-29846 benim yaptığım gibi XL4016 modül Volt-ampermetre ve bir iki çevre ekipmanıyla da aynı işi görebilirsiniz.
Peki, dps5005 alıp pc power supply ile beslemek kötü bir tercih midir?

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back