Ayarlı güç kaynağı tavsiyesi

Ben kendim yapmayi tercih ettim. Hurda UPS aldim, 2 akulu olmasi gerek. Tek akululerde trafo 2x7V, cift akululerde 2x14V. Iki sargiyi ayirip iki adet 14V elde ettim. Gerilim ciftleyip 2 x 40 VDC elde ettim. Gerilim ciftlerken en az 25.000uF gerekiyor fazla dalgalanma olmamasi icin. 4700uF/25V kondansator en F/P olaniydi. Toplam 24 tane kullandim. Onlardan sonra 10.000 uF/ 50V ekledim. Cıkısına 300W'lik XL4016 aldim iki tane. minik trimpotlari standart olanlarla birlestirip cok turlu pot yaptim. 2 adet 100V/10A voltmetre ekledim. Simdi elimde 1,25 - 30V / 10A iki adet guc kaynagi var tek kutuda. Ozellikle ayri olsun istedim farkli yerlerde farkli Voltaj gerekirse diye. Birlestirmek tek anahtara bakiyor zaten. Cikista yuksek akimda stabil mi ancak osiloskopum geldikten sonra soyleyebilirim ama pratikte kullanirken hic sorun yasamadim. UPS dahil sanirim tum malzeme 800 TL falan tutmustur. Biraz plansiz ve internet uzerinden alisveris. Belki daha mantikli planlama ile 100 TL asagi cekilebilirdi.

Tahtakale den aldım, isteyen olursa aşağıdaki linkten ulaşabilir. Yanlız gidip almanız gerekiyor. Siteden satıcıya ulaşıp, gidip ödemesini yaparak teslim aldım.

Bu KORAD'larda taklit ürün oluyor mu? TR fiyatları yurtdışı sitelerin çok altında.
Ben de günlük işler için bir tane alayım diyorum eğer düzgünse.

@Outbreak, siz içini açıp inceleyebildiniz mi ya da test edebildiniz mi hiç osiloskop ile?

Bu KORAD'larda taklit ürün oluyor mu? TR fiyatları yurtdışı sitelerin çok altında.
Ben de günlük işler için bir tane alayım diyorum eğer düzgünse.

@Outbreak, siz içini açıp inceleyebildiniz mi ya da test edebildiniz mi hiç osiloskop ile?

Okuduğum yorumlara göre, KORAD KA3005P serisinde en belirgin şikayetler;

1. Ana güç düğmesi açılınca (çıkışı açma düğmesi değil) çıkış portıundan kısa süre de olsa bir gerilim vermesi.
  2. Dave'in incelemesine göre, ilk serilerde olan sabit akım moduna geçince sapıtma durumu var. Sonrasında düzeltilmiş galiba.
  3. Yüksek fan sesi
  4. PC programının arayüzü
  5. Taklitlerinin bulunması

Dave'in ilk incelemesi

Dave'in cihazın içini söküp incelemesi

Dave'in düzeltilmiş versiyon üzerindeki incelemesi:

Taklit/gerçek ayırma videosu (Ne kadar geçerli bilmiyorum. Transformatörler değişiyordur şebeke voltajına göre. Ülkeden ülkeye farklı üretim serileri olabilir. )

@Outbreak sanırım görmedi. @Gokrtl, siz nasıl memnun musunuz? İçini inceleme fırsatı oldu mu orjinalliği konusunda?

Bendeki korad ın belirgin sorunu düzgün akım ölçmüyor. Biraz eksik gösteriyor. Belki bir kalibrasyon ayarı vardır ama kurcalamadım. Ben elimdeki ürünlerin sağlamlık testleri sırasında çok kısa süreli kullanıyorum. Test ettiğim ürünler çok hassas değil veya ağır şartlara göre tasarlanmış ürünler. Benim her türlü işimi görüyor. Ancak çok hassas voltaja ihtiyacı olanlar için durum farklı olabilir. Daha önce 30/5 analog vardı. Ondanda memnundum. Kırk yılın başı akü şarj etmek için kullandım. Trafosu ve gösterge kısmı yandı. Trafosunu elle tekrar sardım. Gösterge olarakta basit dijitallerden yerleştirdim. Bu şekilde 2 yıl daha kullandım. Sonra yine batarya şarj ettim ve trafo tekrar yandı. Sonra koradı aldım... Korad da dijital kullanımın avantajlarıda var dez avantajlarıda... 5,12,15,24v seviyesini çok kullanıyorum. Bunları hafızaya alıyorum. Sonra ara değer lazım olunca hafızadaki ayarı bozuyorum. Hangi kademede kaç volt var karışmaya başlıyor daha çok ayar düğmesi olsaydı daha kullanışlı olurdu...

Aslında 5. hafızası varmış cihazın. Aktive etmek için M4 düğmesine uzun basıp enkoderi sağa çevirmek gerekiyormuş.

Okuduğum yorumlara göre, KORAD KA3005P serisinde en belirgin şikayetler;

1. Ana güç düğmesi açılınca (çıkışı açma düğmesi değil) çıkış portıundan kısa süre de olsa bir gerilim vermesi.
  2. Dave'in incelemesine göre, ilk serilerde olan sabit akım moduna geçince sapıtma durumu var. Sonrasında düzeltilmiş galiba.
  3. Yüksek fan sesi
  4. PC programının arayüzü
  5. Taklitlerinin bulunması

Dave'in ilk incelemesi

Dave'in cihazın içini söküp incelemesi

Dave'in düzeltilmiş versiyon üzerindeki incelemesi:

Taklit/gerçek ayırma videosu (Ne kadar geçerli bilmiyorum. Transformatörler değişiyordur şebeke voltajına göre. Ülkeden ülkeye farklı üretim serileri olabilir. )

@Outbreak sanırım görmedi. @Gokrtl, siz nasıl memnun musunuz? İçini inceleme fırsatı oldu mu orjinalliği konusunda?
Bende Korad yok. Ben 2*24v 100w trafo ile ve lm317 + güç transistörü ile kendi güç kaynağımı yapmıştım. Şuan onu kullanıyorum. Eğer bitirebilirsem 2 senedir uğraştığım mcu lu güç kaynağımı kullanacağım.

Bende Korad yok. Ben 2*24v 100w trafo ile ve lm317 + güç transistörü ile kendi güç kaynağımı yapmıştım. Şuan onu kullanıyorum. Eğer bitirebilirsem 2 senedir uğraştığım mcu lu güç kaynağımı kullanacağım.
kışın bitiririz abi

Şirkete uzun uğraşlar sonucu aldıramadığım Korad K3005d güç kaynağını kendi cebimden ödeyip alarak faturasını şirket adına kestirdim. Parasınıda aylık masraflar içine yazarak biraz emrivaki yaptım. Ödemezlerse alır eve giderim artık :)

20230614_133519.jpg

Hemen modifiye etmen lazım. Öncelikle ön paneldeki bütün LED'ler kırmızı, OUT olanı yeşil yapmak, o anda açık olduğunu fark etmek için çok faydalı olur.

Hemen modifiye etmen lazım. Öncelikle ön paneldeki bütün LED'ler kırmızı, OUT olanı yeşil yapmak, o anda açık olduğunu fark etmek için çok faydalı olur.
Mantıklı. İlk fırsatta değiştireyim o ledi.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back