Ayarlı smps yapımı

Suleyman20

Üye
Hocalarım öncelikle bu devrede pid kullanmalı mıyım onu da sorgulamaya başladım. Kontrol kısmına kadar her şey iyi fakat mesela ben çıkış voltajı I değiştirmek için pwm kullanmam lazım. Pwmi de referans değerinden feedback değerini çıkartıp oluşan hataya göre mi? Yoksa bu hatayı düzeltmek için pıd çıkışına göre mi yapmam lazım? Eğer pıd çıkışına göreyse ben çıkışı 10 volt tan 5 volta düşürmek için mesela referans gerilimi mi ayarlamam gerekiyor?

Hocalarım öncelikle bu devrede pid kullanmalı mıyım onu da sorgulamaya başladım. Kontrol kısmına kadar her şey iyi fakat mesela ben çıkış voltajı I değiştirmek için pwm kullanmam lazım. Pwmi de referans değerinden feedback değerini çıkartıp oluşan hataya göre mi? Yoksa bu hatayı düzeltmek için pıd çıkışına göre mi yapmam lazım? Eğer pıd çıkışına göreyse ben çıkışı 10 volt tan 5 volta düşürmek için mesela referans gerilimi mi ayarlamam gerekiyor?
Daha sade sormak gerekirse PID nin çıkışını artırmak ya da azaltmak için referans gerilimi mi ayarlı yapamam lazım feedback gerilimi mi?

Bir SMPS'de PID kullanmak şart değil. Parametreleri iyi seçilmiş bir PID kontrolü, güç kaynağının dinamik performansını iyileştirir. Spesifk olarak yük değişimlerine tepki verme süresini azaltır ve çıkışın ayarlanan değer etrafında salımın (overshoot, undershoot) yapmasını engeller.

Daha sade sormak gerekirse PID nin çıkışını artırmak ya da azaltmak için referans gerilimi mi ayarlı yapamam lazım feedback gerilimi mi?

İkisi de mümkün. Pratikte şuna bakarsın: Hangisini hem kolay hem de stabil bir şekilde değiştirebiliyorum? Ona göre seçim yaparsın.

Güç kaynağı için değişik çalışma modlarına göre tasarım yapabilirsin: Mesela sabit akım veya sabit gerilim. Burada tek değişen şey, PID'in neyi ölçüp referans ile karşılaştırdığı. Sabit akım (constant current, CC) modunda PID akım ölçüm yapar, sabit voltaj (constant voltajge, CV) modunda ise PID voltaj ölçümü yapar.

Güç kaynağı için değişik çalışma modlarına göre tasarım yapabilirsin: Mesela sabit akım veya sabit gerilim. Burada tek değişen şey, PID'in neyi ölçüp referans ile karşılaştırdığı. Sabit akım (constant current, CC) modunda PID akım ölçüm yapar, sabit voltaj (constant voltajge, CV) modunda ise PID voltaj ölçümü yapar.
Anladım mesela 0-10 volt 5 amper gibi bir kaynak

Anladım mesela 0-10 volt 5 amper gibi bir kaynak

IMG_20210416_134411.jpg
hocam trafo çıkışı 10 volt o yüzden feedback'e 2 kat düşürücü gerilim bölücü koydum. Referans da picin besleme gerilimi olan 5 volt. Şimdi benim anlamadığım şey ben referansı düşürürsem feedback de Referanstan büyük olmuş olmayacak mı ilk başta. yani bir şeylerin mantığını bir türlü oturtamıyorum
IMG_20210416_134645.jpg
IMG_20210416_134637.jpg

9581 eklentisine bakhocam trafo çıkışı 10 volt o yüzden feedback'e 2 kat düşürücü gerilim bölücü koydum. Referans da picin besleme gerilimi olan 5 volt. Şimdi benim anlamadığım şey ben referansı düşürürsem feedback de Referanstan büyük olmuş olmayacak mı ilk başta. yani bir şeylerin mantığını bir türlü oturtamıyorum9582 eklentisine bak9583 eklentisine bak
Kodlar ve çizimi de gönderdim bana akıl verin hocam kontrol kısmında sıkıştım kaldım

Referans - feedback negatif bir sayı ise, kontroller'in çıkışı azaltıcı bir hamle yapması lazım. Referans - feedback pozitif bir sayı ise, o zaman da kontroller'in çıkışı arttırıcı bir hamle yapması lazım. Buradaki hamle de nedir? MOSFET'i süren PWM sinyalinin duty cycle yüzdesi.

Buradaki en kritik nokta bu. Senin işlemcinin referans - feedback değerini ölçebiliyor olması lazım. Hem negatif durumu hem de pozitif durumu. Bunu da yapmanın bir yolu, referans ve feedback'i bir opamp'e vermek ve böylece örneğin -2.5 V ila +2.5 V çıkış elde etmek. Sonra da bu değere +2.5 V offset ekleyip 0 - 5 V elde etmek ve sonra da bunu MCU'nun ADC sine vermek. MCU burada 2.5 V seviyesini 0 kabul edecek, daha düşük değerleri negatif, daha büyük değerleri de pozitif kabul edecek.

Başka birçok yol daha vardır, araştırmak lazım.

Veya referans sabit ise, onu kodda tanımlarsın ve sadece feedback'i ADC ile ölçüp ona göre hareket edersein.

Başka bir yol da, referansı ayrı bir ADC'ye, feedback'i ayrı bir ADC ye verirsin ve aradaki farkı programda hesaplatırsın.

Zaten
Veya referans sabit ise, onu kodda tanımlarsın ve sadece feedback'i ADC ile ölçüp ona göre hareket edersein.

Başka bir yol da, referansı ayrı bir ADC'ye, feedback'i ayrı bir ADC ye verirsin ve aradaki farkı programda hesaplatırsın.
Referans ve geri besleme farklı adclerde hocam. Referansı sabit tutup feedback değerini oynasam - bir değer elde etmem galiba. Sonuçta referansım hep 5 olacak ve feedback de 5'in üzerine çıkamaz

Referans - feedback negatif bir sayı ise, kontroller'in çıkışı azaltıcı bir hamle yapması lazım. Referans - feedback pozitif bir sayı ise, o zaman da kontroller'in çıkışı arttırıcı bir hamle yapması lazım. Buradaki hamle de nedir? MOSFET'i süren PWM sinyalinin duty cycle yüzdesi.

Buradaki en kritik nokta bu. Senin işlemcinin referans - feedback değerini ölçebiliyor olması lazım. Hem negatif durumu hem de pozitif durumu. Bunu da yapmanın bir yolu, referans ve feedback'i bir opamp'e vermek ve böylece örneğin -2.5 V ila +2.5 V çıkış elde etmek. Sonra da bu değere +2.5 V offset ekleyip 0 - 5 V elde etmek ve sonra da bunu MCU'nun ADC sine vermek. MCU burada 2.5 V seviyesini 0 kabul edecek, daha düşük değerleri negatif, daha büyük değerleri de pozitif kabul edecek.

Başka birçok yol daha vardır, araştırmak lazım.
Buradaki hamle de nedir derken hocam? Bizim trafo girişindeki gerilimi amahtarlamamız gerekmiyor mu onun için pıd çıkışına göre pwm oluşturup bu sayede mosfet kontrol edemem mi?

hocam mailiniz varsa size numaramı atsam sesli konuşma şansımız var mı? İnanın çok aklım karıştı zamanım çok daraldı yardım edebilirseniz sevinirim..

Burada tartışalım başkaları da söylenenler hakkında fikir beyan etsin.

Referansın 5 V ve sabit ise o zaman sadece çıkış voltajını ölçmen yeterli. Çıkıştaki voltaj olması gereken değerde ise (10 V), ADC girişine 2.5 V gelsin. Senin programınının da referans değeri 2.5 V olsun. Eğer ADC'den 2.5 V üzerinde bir değer okursan, çıkış voltajı artımış, hemen MOSFET duty cycle azaltman lazım. Eğer ADC'den 2.5 V altında bir değer okursan, çıkış voltajı azalmış, hemen MOSFET duty cycle artırman lazım.

Benim trafom 220'ye 10 volt bu trafo 10 voltun üstüne çıkar mı ?

Hocam çok fazla eksik yer var devrede biraz hızlı olabilmek adına istemiştim ama yine de teşekkür ederim

Hocam ben bu devreyi yaparken şöyle düşünüyorum. şimdi referansı tl431 ile 5 volta ayarladım. alttaki sargı çıkışından feedbackten gelen yere de potansiyometreli gerilim bölücü koydum. Bu sayede referansı hiçbir zaman geçemeyecek ççünkü maksimum 10 gelebilir feedback. Hata değeri arttıkça bizim pwm çıkışımızın değeri artık iletim aralığı artacak, hata azaldıkça pwm çıkışındaki iletim aralığı azalacak set_pwm1_duty komutu ile. Bu sayede 5-10 volt arası ayarlama yapabilirim diye düşünüyorum. yanılıyor muyum?

Hocam pid kullanmak şart değil biliyorum , mantığını da biliyorum aslında ama bitirme projesi olarak verildiği için hocam da hiç sorularıma geri dönüt vermiyor. O yüzden bu kadar ne yapacağımı bilmez haldeyim. Pic de olması gerekmiyor ben kullanıyorum onu sadece

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back