Aynı anda birden fazla internet servis sağlayıcısı kullanma sorunu

theroot

Kayıtlı Üye
ADSL'den fiber'e geçiş yaptım, ama bir süre daha ADSL hattım çalışmaya devam edecek. Fırsat bu fırsat, Linux mint sistemimde iki internet bağlantısını aynı anda kullanmayı deniyorum. Ama doğru bir şekilde çalışmıyor. Sayfalar takılıp kalıyor, bağlantı hataları vs sorunlar diz boyu. Bunun, özel herhangi birşey yapmadan çalışması lazım diye düşünüyordum, ama belli ki öyle değil :(
 

theroot

Kayıtlı Üye
Hemen belirteyim, iki internet hattından birisini yalnız bıraktığım zaman internet sorunsuz çalışıyor. Testin tam eşdeğer olması için full statik IP ile çalışıyorum. ADSL modem'in, Superonline modem'in, ve Linux mint'in statik ip ataması var (DHCP yok). DNS sunucu da linux üzerinde çalışan bind.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Aynı denemeyi yıllar önce ben de yapmıştım. Sisteme iki tane internet servis sağlayıcısının bağlayınca herşey otomatik olarak çalışmıyor. Böyle bir sistemi yapılandırmak da hiç kolay değil. Zamanında bu konu ile ilgili yabancı bir forumda konu açmıştım ve bu işi yapmak için "policy routing" ve "load balancing" kullanmak gerektiği söylendi. Bu policy routing işini yapılandırmaya çalıştım, ama hem konu ile ilgili dokümantasyon azlığı hem de bir türlü ilerleme katedememekten dolayı sonunda pes ettim. Yani load balancing olayına giremedim bile :D

Policy routing'deki amaç, paketlerin gelişmiş bazı kurallara göre nasıl yönlendirileceğine karar vermek. Normalde var olan "routing" in epey gelişmiş hali. Örneğin, internet IP'lerinden birinden bir ICMP paketi geldi. Bunun cevabının, aynı network arayüzünden gönderilmesi lazım ve policy routing ile bu yapılabiliyor. Eğer policy routing kullanmazsan, ADSL'den ICMP paketi gelir, ama default gateway Superonline olduğu için ICMP'nin cevabı fiber üzerinden verilir. Böylece ping'i gönderen de ping'e cevap gelmiyor, karşı taraf ölü zanneder.

Load balancing ise daha da karmaşık. Burada, her internet IP sindeki trafiği takip ediyorsun ve hangi IP'de daha az trafik varsa, onu default gateway olarak kullanıyorsun. Yani sabit değil, anlık değişen default gateway tanımı var. Böyle birşeyi yapılandırmak ayrı bir dert, doğru çalıştığını teyit etmek de gene ayrı bir dert. Pek yararlı olamadım ama, en azından bu işin hemen birkaç yapılandırma adımı ile halledilecek bir iş olmadığını anlatabilmişimdir.
 
Top