Az voltaj farkında regülasyon.

Ahmet

S38>S85
Devremde 1 adet 3.3v ile çalışan cihazım.
1 Adet'de 18650 pilim var.

Pilim tam dolduğunda 4.20 volt ölçüyorum.
3.3 civarına düşürmek için 1n4007+1n60 seri bağlıyorum 3.25 civarına düşüyor.
Fakat pil bitmeye başladıkça benim 3.25 volt gerilimim düşüyor haliyle 3-3.25 aralığında sorun yok çalışmaya devam ediyor .
3ün altına düştüğü an kafasına göre çalışıyor.

3.70-4.20v aralığını 3.3 volta nasıl regüle ederim?
Böyle bir regülatör var mı?

Cihazım max 100ma çekiyor.

4.20v yüke binince de mi 4.20 gösteriyor?

4.20v yüke binince de mi 4.20 gösteriyor?
yük dediğimiz pik olarak 100ma normal seyrinde 40-50ma üstünde görmedim hiç.
Pilim sapasağlam bir matkap bataryasından çıkma samsung marka bir pil yükte de 4.20volt görüyorum bu yük bu pil için hiçbirşey.

Bu pillerin 3ünü seri bağlayarak eski bir otomobil farını 40-50 dakika boyunca parlaklığı değişmeden yakabiliyorum pil açısından sorunum yok sorunum 3.3 regüle.

2 pil bağlayıp 3.3 regülatör kullansan olmaz mı?

2 pil bağlayıp 3.3 regülatör kullansan olmaz mı?
Şuan o şekilde çalıştırıyorum mecburen.
Ama varsa eğer bu aralıkla çalışabilecek bir regülatör tek pile düşürmek daha iyi olur.

Esp01'leri besliyorum dün bahsetmiştim voltaj 4ün üstündeyken diyotlar ile çalışıyorlar 4ün altına indiğinde sapıtıyor boot'da kalıyor çıkışındaki ledi yakamıyor vs. vs. sorunlar çıkıyor

Yani 3.3v için regülatör kullansan, regülatörün kendi kaybıyla bereber sana 3.3v dan fazla voltaj lazım. Tek pille bunu belki bir süre sağlarsın ama uzun sürmez. Kısacası elinde olmayan gücü istediğin gibi evirip çeviremezsin.

Yani 3.3v için regülatör kullansan, regülatörün kendi kaybıyla bereber sana 3.3v dan fazla voltaj lazım. Tek pille bunu belki bir süre sağlarsın ama uzun sürmez. Kısacası elinde olmayan gücü istediğin gibi evirip çeviremezsin.
Abi giriş aralığım.
3.70-4.20v
3.70altına düşmüyor korumak için ayrı bir devre kullanıyorum.
Bu aralığı 3.3'e sabitleyen bir regülatör arıyorum.

Bir regülatör buldum galiba hem up hem down çalışıyor.
MC34063

LDO tipi regülatör kullanman lazım. Bunlar üzerlerinde çok az gerilim düşürerek regülasyon yapabiliyor.

Abi bildiğim kadarıyla 1117 3.3 ldo regülatör fakat 4.12 volt girişe 2.87 çıkarıyor.

İyi bir LDO değil o. Çok daha düşük drop out voltaj olan regülatörler var. Mesela şu

Önce step up sonra step down gibi dolambaçlı bir çözüm de olabilir aslında. Önce Mt3608 sonra lm2596 gibi.

İyi bir LDO değil o. Çok daha düşük drop out voltaj olan regülatörler var. Mesela şu

abi bunun sot89 veya 92 kılıfda bir alternatifi var mı datasına baktığımda birtek bu kılıfta olduğunu görüyorum.

SMD ye biraz vakit ayır bence smd'den kaçış yok maalesef
kalem havyam dışında lehimleyebileceğim bir elemanım yok.

Daha önce modifiye etitğim ütüm vardı o hakkını verip kendini emekliye ayırdı.

Kalem havya ile sot23 vb. kılıfları lehimlemem çok zor.
Bu yüzden elimden geldiğince uzak duruyorum bu kadar küçük boyutlu kılıflardan.
Elimde kalıyor yoksa.

kalem havyam dışında lehimleyebileceğim bir elemanım yok.

Daha önce modifiye etitğim ütüm vardı o hakkını verip kendini emekliye ayırdı.

Kalem havya ile sot23 vb. kılıfları lehimlemem çok zor.
Bu yüzden elimden geldiğince uzak duruyorum bu kadar küçük boyutlu kılıflardan.
Elimde kalıyor yoksa.
Kalem havya ile yıllarca smd söküp taktım bence yaparsın sadece kalem havya ile atmega2560 ve 328p söküp takıyorum

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,778
Üyeler
2,460
Son üye
ByMalicious

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back