Bakır Plaket Neden Kararır?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Elektronikçinin rafında günlerce parlak olarak duran bakır plaketi alıp eve geldiğimizde ve zımparaladıktan bir süre sonra neden kararıyor?

Ayrıca parmağımızı değdirdiğimiz yerde çıkan parmak izini yok etmek için neden çok fazla zımparalamamız gerekiyor? Acaba bakırın üzerinde kimyasal bir madde mi var?

Kararma hava teması ile oluyor sanırım. Açıkta çok beklerse oluyor.

Ben genelde defter-kitap arasında saklıyorum plaketi. İhtiyacım kadar bulunduruyorum.

Plaket kararmışsa zımpara yerine ovma tozu/metal parlatıcı kullanabilir.

Plaket parlaksa parmak izlerini gidermek için bulaşık deterjanı veya sıvı sabun/agresif olmayan yağ çözücü kullanılabilir.

Aseton/selülozik tiner/alkol de kullanılabilir. Kuruduktan hemen sonra ütü aşamasına geçilirse toner biraz daha iyi yapışıyor kişisel görüşüm.

Hayattaki en buyuk sorun olan element oksijen.

Oksitleyici olduğu icin yüzeyde bakir bozulmaya başlıyor.

Parmak izi kir ve yağdan oluşur. Terle birlikte tuz ve dusuk ph nedeniyle yüzeyde yine aşınmalara neden olur.

Bu izler once kimyasal temizlik uygulamakta fayda var. Yag oldugu icin en güzel yontem bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeri.

Şahsi fikirlerim. Kolay gelsin.

Bende onu diyorum zaten. Elektronikçilerin rafında dururken bir şey olmuyor. Biz kullandıktan sonra kararmaya başlıyor. Herhalde üzerinde bir kimyasal kaplı. Biz zımparaladıktan sonra koruyucu özelliğini yitiriyor.

Elektronikçiler de bu plakalar üst üste duruyor araya hava sızması cok zor ve birde sanirim ince bir yag yada katman oluyor uzerinde.

Birde sirkülasyon olunca oksitlemeye fırsatı olmuyor.

PCB de yolların üzerine sürülen o yeşil boyalar bu çirkin görüntüyü engelliyor.İşin adı aklıma gelmedi şimdi

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back