Basit fakat saglam avometre yada bir baska olcu aleti tavsiyesi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Yazilimci arkadaslari server kurulumu icin goreve gonderiyoruz. Odanin elektrik altyapisini test etmeden cihaz kurulumu yapiyorlar.

Serveri fise takmadan once voltajin 220v oldugunu gormelerini ve toprak hattinin da yeterli oldugunu teyid etmelerini isteyecegim.

Bu amacla bir kac tane olcu aleti aldirmam gerekiyor.

Sozkonusu olcu aletinin 220v AC voltaj olcmesi, bir de kablo testinde kullanmak uzere kisa devre olcumu icin duduge sahip olmasi yeterli.

Yeterli elektrik bilgileri olmadigi icin iyi bir cihaz almak istemiyorum. Olcu aletini yanlis kademede fise taktiklarinda olcu aletinin yanmasini da istemiyorum.

Hatta duduk modunda alete 220v bile verilse cihaz bozulmasin.

Belki voltaj ve toprak olcumu icin daha pratik aletler varsa onlardan siparis verebilirim.

Acikcasi su en ucuz olcu aletinden almayi dusunuyordum sonra foruma bir yazayim dedim.

Cihaz oneriniz var mi?

Son düzenleme:
Şu cihaz olabilir mi?

1679404162743.png

bu dediğin 220v nereye gelirse gelsin bozulmasın olayını ancak pahalı hatta pahalı üstü ölçü aletleri yapabilir

Bende var bundan. Birşeyi denememi istersen deneyebilirim.

Videosunu seyrettim istedigim ozellikleri karsiliyor gibi gorunuyor.

Faz ile notur yer degismis olsa bile, bu durum bizim icin bir hata olmadigi halde cihazin buna uyari verecek olmasindan rahatsiz oldum.

Size tam otomatik olanlardan lazim. Zoyi ZT-S4 gibi olanlardan. Acip kapatacak, olcecek. Yanlis konum diye bir sey yok alette. Otomatik moddan elle secme tusuna basip olcum fonksiyonu secerse bozulur tabii ama bunun icin birazdan daha fazla sey olmasi lazim. Ya da probu cikarip akim ucuna takmasi gerek. Yazilimci dedigin adam zir elektrik cahili bile olsa bu kadarini yapmasi icin kasit gerekir artik. Sanirim bu tipte bir elemani calistirmaz herhalde isyeri. Akim ucunun uzerinde etiket var alindiginda, olmadi biraz silikonla tikanir orasi. Elemanin tek yapmasi gereken acma tusuna basmak, olcmek ve yine acma tusuyla kapatmak. Sanirim bu kadarini becerebilir hepsi. :)

Son düzenleme:
Size tam otomatik olanlardan lazim.

Böyle akıllı cihazları hiç sevmem. Akıllı diye satılır ama zerre kadar aklı yoktur. Zaten bana göre bir cihazda akıl olmayacak, tamamen aptal olacak. Ama kendisine söylenen işi en iyi şekilde yapacak. İşin akıl ve zeka tarafı insandan gelecek :)

Böyle akıllı cihazları hiç sevmem. Akıllı diye satılır ama zerre kadar aklı yoktur. Zaten bana göre bir cihazda akıl olmayacak, tamamen aptal olacak. Ama kendisine söylenen işi en iyi şekilde yapacak. İşin akıl ve zeka tarafı insandan gelecek :)
Hehe, Hocam basligin acilmasinin nedeni olcumun insan kisminda zeka ya da bilginin eksik olmasi diye belirtilmis zaten. Birinde eksik ise digerine yuklemek gerekiyor isi. E, G.O.R.A. gibi oyle elektrik bilgisi yukleme teknolojimiz de yok. :p

Bu aleti bir suredir kullaniyorum. Kalkar o isin altindan. 0.1 Ohm direncten cekip 220VAC'ye takiyorum 1 saniye icinde gosteriyor degeri.

Bu arada cihazlarda akil olmasina karsi olmaniza da sasirdim. Oyle olsaydi hala tuslu telefon ve DOS PC kullanirdik. Hatlari da santralde oturan kiz elle fis takarak baglardi herhalde.

Dijital AVOmetreler ilk ciktiginda da ya bunlar analog avometrelerin yerini tutmaz diyorlardi. Simdi kimse yuzlerine bakmiyor artik.

Son düzenleme:
Bu alet belli senaryolarda doğru çalışıyordur tabiki. İşten anlayan birisi bu senaryoları belirledikten sonra, işi bilmeyen birisine verir cihazı o kişi de o senaryoda doğru ölçüm yapar. Ama al bu aleti, artık kademe seçmeyi unut dersen o doğru olmaz. Sadece akım ölçümünü istisna tutsan bile olmaz.

Bu alet belli senaryolarda doğru çalışıyordur tabiki. İşten anlayan birisi bu senaryoları belirledikten sonra, işi bilmeyen birisine verir cihazı o kişi de o senaryoda doğru ölçüm yapar. Ama al bu aleti, artık kademe seçmeyi unut dersen o doğru olmaz. Sadece akım ölçümünü istisna tutsan bile olmaz.
Entride akim kademesini silikonla tikayin dedim zaten. Basligin acildigi senoryo icin ise bicilmis kaftan. Kisadevre var mi diye bakilacak. 220V var mi diye bakilacak, bu kadar. Tam bu ise gore. Bir de sanirim fazla toprak, notrle toprak arasi olculecek.

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back