Behringer Ses Kartları Ve Mikserler

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet özellikle yüksek frekanslarda aşırı gürültü olması sanki PC'nin güç kaynağını çağrıştırıyor. Anakarttaki ses kartının kalitesinin bu kadar büyük fark yaratmaması lazım. USB harici ses kartı ile deneyebilir misin? Yoksa da uygun fiyatli birşey olması lazım. Ama kablolu olsun direkt PC'ye takılanlardan olmasın. Burada amaç ses kartını mümkün mertebe PC'nin güç kaynağından uzaklaştırmak.

Eğer gerçekten sorun PC güç kaynağının yaydığı parazit ise, bu senin preamp takılınca gürültü seviyesinin daha da yükselmesini açıklıyor. Aynı parazit preamp girişine de geliyor ve orada yükseltiliyor.

Harici, kablolu bir USB ses kartı baya fark yaratır diye düşünüyorum. Bir de benim yaptığım gibi PC nin kapağı hep açık kullanıyorsan, kapağını kapatmayı da deneyebilirsin. Bu da paraziti azaltır.

Evet özellikle yüksek frekanslarda aşırı gürültü olması sanki PC'nin güç kaynağını çağrıştırıyor. Anakarttaki ses kartının kalitesinin bu kadar büyük fark yaratmaması lazım. USB harici ses kartı ile deneyebilir misin? Yoksa da uygun fiyatli birşey olması lazım. Ama kablolu olsun direkt PC'ye takılanlardan olmasın. Burada amaç ses kartını mümkün mertebe PC'nin güç kaynağından uzaklaştırmak.
Uzun zamandır şunu kovalıyorum. ama alınacak o kadar çok şey varki. Sonun da hiç birini almıyorum.

Eğer gerçekten sorun PC güç kaynağının yaydığı parazit ise, bu senin preamp takılınca gürültü seviyesinin daha da yükselmesini açıklıyor. Aynı parazit preamp girişine de geliyor ve orada yükseltiliyor.

Harici, kablolu bir USB ses kartı baya fark yaratır diye düşünüyorum. Bir de benim yaptığım gibi PC nin kapağı hep açık kullanıyorsan, kapağını kapatmayı da deneyebilirsin. Bu da paraziti azaltır.
Kapak açıktı evet. Linux kurarken açmıştım. Kapatayım :D

Uzun zamandır şunu kovalıyorum. ama alınacak o kadar çok şey varki. Sonun da hiç birini almıyorum.

O şey nasıl o kadar ucuz yav! Hayret birşey ...

Ben de şunu buldum.

Ölçümlerini yapmış birisi, gürültü tabanı o fiyat için süper iyi.

Yalnız burada öncelikle kalibrasyonu doğru yaptığından ve PC nin volüm ayarlarının da belli, bilinen bir değerde (maksimum) olduğundan emin olmamız lazım. Yoksa boşuna masraf yapıp USB harici ses kart alırsın aynı gürültü devam eder.

Şöyle bir doğrulama yap:

* 300 Hz, -10 dBu üret ve multimetrenin AC kademesinde 245 mVrms çıktığından emin ol.

* ses kartı çıkışını hala bu sinyali üretirken line in'e bağla ve TrueRTA nin osiloskop modunda 245 mV ölçtüğünden emin ol.

Eğer bunlar olmuyorsa sonuçlar tamamen yanlış.

O şey nasıl o kadar ucuz yav! Hayret birşey ...

Ben de şunu buldum.

Ölçümlerini yapmış birisi, gürültü tabanı o fiyat için süper iyi.
Kasa kapağını kapattım hiç değişiklik yok.
Behringere gelince özellikleri aşağıdaki gibi ama test eden var mı yok mu bilemiyorum. Ben özelliklerine göre araştırıp bunu beğendim.
Bu cihazın 2 kanallısı da var işimi hayli hayli görecek ama sırf 48V Phantom desteği yok diye almıyorum. Çünkü Bu cihazı aldıktan sonra bir de Behringer C-3 Dual Mikrofon almak istiyorum. Onun da 48V Desteğe ihtiyacı olacak. Her zamanki gibi almışken bir üstünü istemeyeceğim bir şey alıyorum.

behringer specs.png

Yalnız burada öncelikle kalibrasyonu doğru yaptığından ve PC nin volüm ayarlarının da belli, bilinen bir değerde (maksimum) olduğundan emin olmamız lazım. Yoksa boşuna masraf yapıp USB harici ses kart alırsın aynı gürültü devam eder.

Şöyle bir doğrulama yap:

* 300 Hz, -10 dBu üret ve multimetrenin AC kademesinde 245 mVrms çıktığından emin ol.

* ses kartı çıkışını hala bu sinyali üretirken line in'e bağla ve TrueRTA nin osiloskop modunda 245 mV ölçtüğünden emin ol.

Eğer bunlar olmuyorsa sonuçlar tamamen yanlış.
Bakıyorum birdaha...

XENYX evde kayıt işleri için iyidir ama ses kartını bir audi analizör olarak kullanma konusunda iyi olmaz. Giriş sinyali ile PC arasında çok sayıda bileşen var. Mikserler var, volüm kontrolleri var, EQ lar var, şu var bu var. Ama UCA222 de giriş sinyali direkt PC'ye ulaşıyor. Bence sana ikisi de lazım :D

XENYX evde kayıt işleri için iyidir ama ses kartını bir audi analizör olarak kullanma konusunda iyi olmaz. Giriş sinyali ile PC arasında çok sayıda bileşen var. Mikserler var, volüm kontrolleri var, EQ lar var, şu var bu var. Ama UCA222 de giriş sinyali direkt PC'ye ulaşıyor. Bence sana ikisi de lazım :D
Demek oluyor ki hiç biri almayacağım :D
analizör ile ilgili video çektim birazdan paylaşırım.

Bak burada bir eleman benim hislerime tercuman olmuş :cool:

Demek oluyor ki hiç biri almayacağım :D

Gene de özelliklerine bakmak lazım. Belki de XENYX de hiçbir işleme tabi tutulmadan PC ye ulaşan bir giriş vardır. Eğer öyle ise tam olarak her işini görecek bir cihaz olur :) Ben de şimdi videolara bakıyorum XENYS 802 çok iyi. Nasıl bu fiyata satılabiliyor hayret valla ...

Gene de özelliklerine bakmak lazım. Belki de XENYX de hiçbir işleme tabi tutulmadan PC ye ulaşan bir giriş vardır. Eğer öyle ise tam olarak her işini görecek bir cihaz olur :) Ben de şimdi videolara bakıyorum XENYS 802 çok iyi. Nasıl bu fiyata satılabiliyor hayret valla ...
Abi aynısının usb modeli varmış 250tl cik fark ile.
İşe bak koca cihazı yap 400tl, bir tane usb koy üstüne yarısından fazla fiyat ekle. :kizgin2:

Haydaa ben XENYX 802 de de USB arabirimi var diye düşünüyordum. O zaman XENYX 802 tek başına bir mikser. Bunu bilgisayara bağlamak için gene sana ses kartı lazım olacaktı veya onu mevcut ses kartına bağlayacaktın :D

Bu durumda audio analizör için XENYX 802 kesinlikle işe yaramaz. O sadece ayrı bir mikser gereken uygulamalarda kullanılır. Q802 de eğer bir analog girişi direkt olarak PC'ye ulaştırma yolu varsa o zaman Q802 senin tüm ihtiyaçlarını görür. Ama öyle bir özellik yoksa o zaman gene ayrı bir ses kartı lazım.

Aslında şunu da yapabilirsin: Bir tane UCA222 al ve kullanmaya başla. Hemen işine yarayacak zaten. Sonra da kondenser mikrofonla kullanmak için XLR girişli bir preamp yaparız. TL071 ile yapmayı deneriz bakalım ne kadar randımanlı olacak. Olmuyorsa daha düşük gürültülü bir OPAMP ile tekrar deneriz.

Haydaa ben XENYX 802 de de USB arabirimi var diye düşünüyordum. O zaman XENYX 802 tek başına bir mikser. Bunu bilgisayara bağlamak için gene sana ses kartı lazım olacaktı veya onu mevcut ses kartına bağlayacaktın :D

Bu durumda audio analizör için XENYX 802 kesinlikle işe yaramaz. O sadece ayrı bir mikser gereken uygulamalarda kullanılır. Q802 de eğer bir analog girişi direkt olarak PC'ye ulaştırma yolu varsa o zaman Q802 senin tüm ihtiyaçlarını görür. Ama öyle bir özellik yoksa o zaman gene ayrı bir ses kartı lazım.

Aslında şunu da yapabilirsin: Bir tane UCA222 al ve kullanmaya başla. Hemen işine yarayacak zaten. Sonra da kondenser mikrofonla kullanmak için XLR girişli bir preamp yaparız. TL071 ile yapmayı deneriz bakalım ne kadar randımanlı olacak. Olmuyorsa daha düşük gürültülü bir OPAMP ile tekrar deneriz.
Abi işin içinde bağlama da var. O yüzden mikserli olsun diye düşünüyordum hep. Aslında ben araştırırken bu 802 içinde preamp olduğunu öğreniştim ama preampın ses kartı olmadığı konusunu atlamışım. O yüzden hep alabilirim diye düşünüyordum. Bir kaç defada elime fırsat geçti ama kendimi frenledim. Demek ki varmış bir hayır.
Şu Q802 yi de iyice bir araştırayım. Dahili ses kartı varsa onu alırım. Yoksa senin dediğin uca222 ile usb siz 802 yi alsam aynı fiyata işimi görmüş oluyorum.

TrueRTA konusunda hayal kırıklığına uğradım.

Harici ses kartları konusunda biraz araştırma yaptım.
Öncelikle benim istediğim Behringer Xenyx Q802 USB li mikserin ses kartı olarak görev yapıp yapmadığını araştırdım.
Kimse bu cihaz için doğrudan ses kartıdır dememiş. cihazı 1.5 yıl kadar kullanmış bir kişinin inceleme yorumuna denk geldim. Orada USB arayüzü için şu ifadeyi kullanmış;
3. BUILT-IN STEREO USB/AUDIO INTERFACE
This is an analog mixer, but it has a USB interface that allows you to connect it directly to a computer.
The audio interface capability makes this a perfect solution for anybody on a budget who’s looking for a combination of a mixer and an audio interface.

İncelemenin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Aynı kişi cihazın eksi yönleri başlığı altında sesin bilgisayara R ve L olarak ayrı ayrı değil tek bir DAW olarak gönderildiğini yazıyor. DAW nedir bilmiyorum açıkçası ama L ve R nin birleştirilerek tek parça gönderilmesi can sıkıcı olabilir. Bunun sorun teşkil edip etmeyeceğini @taydin abi bize söyleyebilir diye düşünüyorum.

Öte yandan Behringerin Diğer ürünlerine baktım. UCA202, UCA222, UFO222, UMC204HD, UMC22 gibi bir çok modeli var.
Burada önemli olan L ve R giriş çıkışları usb üzerinden bilgisayara birleştirerek mi gönderiyorlar yoksa ayrı ayrı mı?
Bu sıkıntı ile Q802 de karşılaştığımdan beri bütün ses kartlarına aynı gözle bakma başladım.

UMC22 bana en çok hitap eden cihaz gibi duruyor. (300tl civarı bir fiyatı var.)
Çünkü hem XLR hemde 6.3mm jack girişi var.
Kondenser Mikrofon için 48V Phantom desteği var.
Ses Kartı Olarak Tasarlanmış.
Ama işte L ve R Çıkışlarının USB üzerinden bilgisayara nasıl ulaştığından emin değilim.

Başka bir forumda @Mr_YAMYAM abi ile bu konularda tartışmıştık. "Bunların hepsi çöp, alacaksan en aşşağı behringerin Q1204 mikserini al" demişti.
Bende 12 kanal mikseri ne yapayım diyerekten kavga dövüş 8 kanala düşürmüştüm. Daha aşağısı çöp demişti. Tabi o zamanlar @taydin abi konuya dahil değildi. O yüzden bu konunun istişaresini bir de taydin abi ile yapmak isterim.

Son olarak benim öngörüm o dur ki eğer UCA222 L ve R çıkışlarını ayrı ayrı bilgisayara gönderip alabiliyor ise, xenyx Q802 USB'li ye 650TL vermektense UCA222 (257TL) + Xenyx 802 USB'siz (400TL ) =657TL Vermek daha mantıklı olabilir. Bu sayede hem mikserim, Hem ses kartım olacaktır ve L-R Çıkışlarını bilgisayarıma harici olarak gönderebileceğimdir.

USB audio interface demek, orada bir ses kartı var demektir. XENYX durumunda orada bir stereo ses kartı var. Bu ses kartına mikser'de işlenmiş sesi de yönlendirebilirsin, veya bu ses kartını bir ses kaynağı olarak da kullanabilir ve mikserin ana çıkışından sonucu alabilirsin.

Bu cihaz, öngörüldüğü uygulama için çok iyi. Birkaç ses kaynağını birleştirip sonucu da bilgisayara kaydetmek mesela. Veya bilgisayarda ürettiğin bir arka fon müziğine bağlama ve insan sesi ekleyip mikser çıkışından almak gibi. Bu işler için fiyat performans açısından çok iyi.

Ama TrueRTA gibi bir programla kullanmak için iyi değil çünkü ses girişten bilgisayara ulaşana kadar bir sürü işlemden geçirilme durumu var. Bunları devreden çıkarmak veya en azından etkilerini minimuma indirmek lazım. Ben dün gece çok uğraştım benim Babyface Pro ile bunu yapmaya (bunda da XENYX'e benzer olarak bir sürü giriş çıkış ve hepsi arasında mixing var). Güç bela girişi hallettim, ama çıkış kalibrasyonu bir türlü doğru çalışmadı. 245 mV çıkacak şekilde kalibre ediyorum 350 mV çıkıyor.

O yüzden ben biraz önce UCA202 yi ısmarladım onunla deneyeceğim. UCA202 ile UCA222 arasındaki tek fark ikincisinde driver'a DSP özellikleri eklenmiş. Hiç lazım olmayacak birşey, o yüzden UCA202 hem daha ucuz hem de yeterli. Bazı başka testlerim için de işe yarar.

Düşün şimdi "şu amfinin çıkışında nasıl bir sinyal var" diye merak ediyorsun. Sonra da mikserin ayarlarını yapmaya başlıyorsun. Aşağıdaki Babyface'in mikser arayüzü. Ve sonra da "tamam vazgeçtim, kalsın" diyorsun ve bırakıyorsun :katil2:

1581246168804.png

Peki abi Xenyx'in L ve R çıkışlarını bir bütün olarak pc ye göndermesi konusunda ne düşünüyorsun?
Bir de UCA202 ile Xenyx'in usb'siz versiyonunu birleştirme konusun da ne düşünüyorsun? Yani mesela TrueRTA ya ihtiyacım olduğunda sadece UCA202 yi kullansam. Kayıt yapacağım zaman da UCA yı Xenyx ile birleştirsem nasıl olur sence?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back