Bigtreetech SKR PRO kart tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Daha önce kartta besleme voltajı varken ve step motorlarda da tutma akımı varken step motorları konnektörlerden sökmüştüm ve bu nedenle de o zaman kullandığım SKR Pro v1.1 in ana işlemcisini yakmıştım. Kartın geri kalan her şeyi muntazam çalışıyor, sadece işlemcinin GPIO pininden hiçbir sinyal çıkmış. Herhalde GPIO çıkış driver'ları gitti.

IMG_20210514_114238.jpg

IMG_20210514_114356.jpg

Bu kartı ziyan etmeye gönlüm el vermedi, bu işlemciyi tedarik etmeye karar verdim. Ama hiçbir yerde stokta yok, çünkü eski. En son mouser'da, 6 ay sonra teslim edilmek üzere buldum. Yani üretici boş bir zamanında herhalde benim için 10 tane çip yapacak :katil2:

Çipler gelsin, bendeki bu kartı tamir etmeye çalışacağım. Bu kartta işlemcinin bu şekilde gitmesi yaygın bir arıza, o yüzden belki başka birilerinin 9 tane daha kartını daha kurtarma şansım olabilir.

Ben baktım, ileride referans olsun diye yazıyorum. F40x ve F41x serisinin pinleri aynı. F46x farklı.

Bu arada bu SKR PRO karttan almak isteyen varsa gene alsın. Kart çok iyi ve kullanışlı, yanmasının sebebi kullanıcı hatası :) Üstelik bir şekilde yakarsanız yedek işlemcisi de elimizde olacak. 10 tane getirtiyorum.

Malesef 6 geçti ve mouser hala işlemcileri tedarik edemedi. Siparişi iptal ettim :mad:

Aslında kartı gene kurtarmanın bir yolu var. Y eksenini başka bir pine yönlendirip o pini de step motor kontroller'a bağlayabilirim. Ama şu anda kontrol kartına ihtiyacım yok o yüzden bir kenarda duracak.

Çip krizi...
Bir de tayvanda sıkıntı çıkarsa kim? nerede üretecek?

Bir de çipler zaten üretimde olmayan eski seri. Bu da üzerine tuz biber ekti. Muadili olan modellerden de yedek olarak alacaktım zamanında ama Marlin'in konfigürasyonu değişmeden çalışır mı emin olamadım.

@taydin işlemci stm32 disco bord üzerindeki işlemciye benziyor. Bi kontrol etme şansın var mı? İşlemci bulunmayabilir ama stm32 disco bord bulmak daha kolay.
images

@taydin işlemci stm32 disco bord üzerindeki işlemciye benziyor. Bi kontrol etme şansın var mı? İşlemci bulunmayabilir ama stm32 disco bord bulmak daha kolay.
images

Malesef farklı işlemciler. Benimkisi 144 pin, discovery'deki 100 pin. İçindeki çevre birimleri de farklı.

Ben baktım, ileride referans olsun diye yazıyorum. F40x ve F41x serisinin pinleri aynı. F46x farklı.

Pin sayısı olarak F407Zxxx ve F405Zxxx aynı, ikisi de 144 pin. F405Zxxx de ethernet ve kamera arabirimi yok. Bu iki özellik de SRK Pro 1.1 de lazım değil. Bu işlemciyi bulmaya çalışayım bakalım.

F405Zxxx de hiç stok görünmüyor ... Yazık, elimde şu anda iki tane SKR Pro 1.1 var, birisinin işlemcisi kesin yanık (içeriden kısa devre), diğerinin de Y eksenini süren GPIO'su yanık.

Bir LCSC'de aratayım dedim, orada stokta görünüyor F407ZGT6. Üretici de ST Microelectronics diyor.

Çakma mıdır nedir anlamadım ama bunlardan birkaç tane getirteceğim bakalım.

Komponentler geldi. Görünüm olarak kartın üzerindeki MCU ya çok benziyor. Yani çakma bile olsa, kartın üzerindeki de çakma o zaman. Çakmayı çakma ile değiştirmiş oluyorum, sorun yok.

IMG_20220119_190540.jpg

IMG_20220119_190553.jpg

Bozuk olan SKR Pro 1.1 kartlarından birisindeki MCU yu değiştirdim. Bu karttaki sorun, 3.3 V gelmemesi idi. Gelmeme sebebi de 3.3 V regülatörün çıkışı aşırı yükleniyordu. Termal kamera ile bakınca zaten kabak gibi belli oluyordu, MCU aşırı akım çekerek 3.3 V regülatörünü kısa devre korumasına sokuyordu.

MCU yu değiştirdikten sonra sorun düzeldi.

IMG_20220108_224215.jpg

Sökme takma işlemini nasıl yaptığını merak ettim. Sıcak hava ile mi yoksa BGA makinesi ile mi yaptın?

Youtube videolarından çok bacaklı elemanların sökülüp taklımasını biliyorum ama tecrübeli olmadığım için böyle bir işlemi yaparken çuvallar mıyım emin değilim. Bu tarz fırsatları fotoğraf ya da video ile belgelersen belki benim gibi başkaları da yararlanmak istebilir.

Söküm işlemi için işlemci den ziyade kartı aşırıya kaçmadan ısıtılması çok önemli. Tabi alışkanlık ve el becerisi de çok önemli.
2003 yılında socket370 işlemci yuvasını adam sıcak hava tabancası ile söküp yenisini takmıştı. El becerisi ve sabır sayesinde yapılabiliyor ama alttan ısıtma işi kolylaştırıyor

Farkındayım iş en sonunda şahsen tecrübe etmeye geliyor.

Verdiğin örnek istisna ya da aynı adam ikinciyi değiştirmeyi beceremeyebilir.

Ben günümüz youtube video ya da diğer içeriklerine çok güvenemiyorum. Orada kimse şöyle denedim beceremedim, elimdeki cihaz ile istediğim gibi olmadı filan demiyor. En nihayetinde video izlenir içerik tıklanırsa para kazanıyor.

Bildiğim, burada bazı isimler bundan gocunmuyor. Bence işin (şahsi ya da ekipman kaynaklı) olumsuzluklarını aktarmak çok kıymetli.

Diğer güzel tarafı, aynı insanlar sürekli burada olduğundan, bir kere yaptım ikinciye olmadı ya da bu yöntemi denedikçe fark ettim ki diğeri daha avantajlı... gibi senaryolar konuşulabilir.

Kısa zamanda bir video hazırlarım.
El alışkanlığı, pratik çok önemli.
Tekniği kapınca bir kaç denemeden sonra sicak hava tabancası ile kolaylıkla söküp yaparsınız.
Balta uç havya ile de montaj yapılıyor. Söküm yapılamıyor.
Sıcak hava tabancası ile kısa sürede çip sökülüp takılabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back