Bilgisayarda Ses Sorunu

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Yeni topladığım kasamda ses sorunu yaşamaktayım. Anakartım MSI MPG Z390 Gaming AC özelliklerine bakınca üstün ses özellikleri var gibi görünüyor. Yaşadığım sorun ise mouse hareketlerimin ve tıklamalarımın hoparlöre parazit olarak yansıması. Biraz karmaşık bir ses sistemim var.
1- Anakartın dahili ses kartı (Büyük ihtimalle kendi içinde amplifikatör barındırıyor)
2- Sonradan aldığım Behringer Uca202 Usb ses kartı.
3- Kendim yaptığım LM1875 Amplifikatör
4- Behringer Xenyx 802 Mikser
5 - 2 Adet schneider 50watt hoparlör
6- Rampage Aplha x 7.1 usb kulaklık

Bunların hepsini çorba yapıp birbirine bağladım. Şimdi işin içinden çıkamıyorum :cheeky3: :katil2:

Acaba anakart üzerindeki dahili ampli benim 2 tane 50w lık hoparlörlere yeter mi? LM1875'i aradan çıkarsam.

Screenshot_20200630-132705.jpg
Screenshot_20200630-132754.png
Screenshot_20200630-132833.png
Screenshot_20200630-132901.png
Screenshot_20200630-132524.jpg
Screenshot_20200630-132428.jpg

Bir ground loop var ve oradan parazit kapıyor. Şunu deneyebilirsin:

Bütün ses zımbırtılarını çıkar bilgisayardan. Sonra sırayla tak ve gürültü durumuna bak:

Önce UCA202 tak.
Sonra senin USB kulaklığı tak.

Buraya kadar muhtemelen gürültü olmayacak daha.

Sonra mixer'i tak.
En son da LM1875'i tak.

Bu şekilde ground loop'a sebep olan şeyi bulmuş olacaksın. Önce bul ona göre devam edelim.

Evet bencede arizayi indirgemek icin tum harici ekipmanları söküp once ses kqrtina normal kulaklik takip gurultu nerede basliyor bakmak lazim.

Eve geçince bakacağım. Belki uca202 ye ihtiyacım bile kalmamış olabilir.

Yok almadım da. Yani ihtiyacım olduğunda takacak şekilde kenara koyarım demek istemiştim. :)

Tamam. Hani aldıysan onu hayırlayalım diye dediydim :katil2:
Yok abi ya. Ben ölmüşüm ağlayanım yok. Liste geniş, cep delik :katil1:
Bu arada ses elektroniği normal elektronikten daha zor sanki. Ben elektroniğin bir dalından tutunayım dedim ama yanlış ata oynamışım ellam :katil1:

Yok abi ya. Ben ölmüşüm ağlayanım yok. Liste geniş, cep delik :katil1:
Bu arada ses elektroniği normal elektronikten daha zor sanki. Ben elektroniğin bir dalından tutunayım dedim ama yanlış ata oynamışım ellam :katil1:

Hep öyle Gökhan :) Benim de almak istediğim bir sürü ıvır zıvır cihaz ekipman var, ama ya yeterince para olmuyor yada zaman olmuyor.

Ah ulan ah, vaktim olsa da şu "karga kovan dron" projem üzerinde çalışabilsem :)

Dron işi kolay da yazılım işi sıkıntılı orada.

Bu akşam biraz bu konuyu kurcalama fırsatım oldu. Cihazları tek tek denedim.
Cihazların her biri tek başına hiç bir sorun yaratmıyor.
Ancak Onboard audio çıkışından miksere ve Uca202 den usb ye bağlantı yaptığımda ground loop başlıyor.
Uca yı çıkarıp line out taktığımda ground loop yok
Pc'nin Line out'u çıkarıp uca taktığım da ground loop yok
Ama ikisini birden taktığımda ground loop başlıyor.
Mikserden Ucanın sesini kısınca hiç değişiklik olmuyor
Mikserden Line Out (Pc den gelen) Sesini kısınca ground loop kesiliyor.
Yandı yine beyin :D

Biraz daha kurcalayınca UCA202'nin mikserin kafasını karıştırdığını çözdüm.
Şöyleki;
PC den gelen Line out'u L-R iki ayrı kanal olarak mikserin Line in girişlerine giriyorum.
Kanalın birinden mono diğerinden stereo sinyal geliyor. Kablodan şüphelenip yarım saat kadar lehim, jack vs. değişimi yaptıktan sonra tekrar deniyorum aynı olay yine var. Multimete ile kabloyu ölçüyorum iki kanal da ayrı. En ufak bir kısa devre yok kablolar arasında.
Balans ayarını full sola alıyorum sol hoparlör ok. Full sağa alıyorum iki hoparlör birden aktif.
Çıldıraciğim...
UCA202 yi usb porttan bir çıkarıyorum her şey normale dönüyor. Ground loop kesiliyor, Kanalların ikisi de mono olarak görev yapıyor.
Üstelik UCA202'nin normalde aktif olması için mikser üzerindeki line in girişlerini buton ile açmam gerekiyor ama ben aktif olmasın diye butonu kapalı tutuyorum. Buna rağmen miksere müdahale edip kafasını karıştırıyor.

Gökhan mixerin girişine taktığın jackları yer değiştir ,sola takılı olanı sağa tak ,sağı sola tak.Balanstaki sorun kanal değiştirdimi bak?
Balans /Fader potunu master potunu ,en iyisi tüm potlarını varsa equalizer potlarınıda kontact spery sıkarak temizle switchler butonlar ve varsa komütatörler de dahil.

Son düzenleme:
Gökhan mixerin girişine taktığın jackları yer değiştir ,sola takılı olanı sağa tak ,sağı sola tak.Balanstaki sorun kanal değiştirdimi bak?
Balans /Fader potunu master potunu ,en iyisi tüm potlarını varsa equalizer potlarınıda kontact spery sıkarak temizle switchler butonlar ve varsa komütatörler de dahil.
Abi jakları yer değiştirdim ama balans da değişiklik olmuyor. Hep aynı girişte stereo veriyor. Mikseri yeni aldım. Öyle yağlanacak bir durum olduğunu sanmıyorum. Zaten UCA202 usb ses kartını çıkarınca sorun düzeliyor.

Gökhan yağlanacaktan kastım sürgülü potlar ,döner potlar zamanlar aşınırlar temassızlık oluşturur kanalın biri gider,çatırtı çuturtu yaparlar falan bunun için kullanılır.

Spray ile temizleme 5:43 de başlıyor

Yani problemin oluşması için miksere onboard line out'u bağlıyorsun, sonra da UCA202 nin USB sini PC'ye takıyorsun o kadar, öyle mi? Yani UCA202 nin analog çıkışını daha miksere bağlamadan parazit başlıyor mu?

UCA202'nin USB sini PC'ye takıp UCA202 nin analog çıkışını da miksere bağlayınca (onboard ses kartı da miksere bağlı değilken) herhangi bir parazit olmuyor mu? Eğer durum buysa o zaman on board ses kartının beslemesi iyi tasarlanmamış. PC'nin şasesinden parazit kapıyor. Bu da sıradışı birşey olmaz zaten. Onboard ses kartlarının neredeyse tamamında bu problem var.

Ben senin yerine olsam BIOS'ta onboard ses kartını disable ederdim ve artık SADECE UCA202 yi kullanırdım.

Yani problemin oluşması için miksere onboard line out'u bağlıyorsun, sonra da UCA202 nin USB sini PC'ye takıyorsun o kadar, öyle mi? Yani UCA202 nin analog çıkışını daha miksere bağlamadan parazit başlıyor mu?

UCA202'nin USB sini PC'ye takıp UCA202 nin analog çıkışını da miksere bağlayınca (onboard ses kartı da miksere bağlı değilken) herhangi bir parazit olmuyor mu? Eğer durum buysa o zaman on board ses kartının beslemesi iyi tasarlanmamış. PC'nin şasesinden parazit kapıyor. Bu da sıradışı birşey olmaz zaten. Onboard ses kartlarının neredeyse tamamında bu problem var.

Ben senin yerine olsam BIOS'ta onboard ses kartını disable ederdim ve artık SADECE UCA202 yi kullanırdım.
Abi UCA202 nin giriş çıkışlarını mikserden hiç sökmeden test ettim. Bu akşam onuda denerim. Ama mikser üzerinde o giriş çıkışları on-off yapmak için buton var. İki kademede de denedim parazit oluyor.

Abi UCA202 nin giriş çıkışlarını mikserden hiç sökmeden test ettim. Bu akşam onuda denerim. Ama mikser üzerinde o giriş çıkışları on-off yapmak için buton var. İki kademede de denedim parazit oluyor.

O butonlarla test etmenin bir anlamı yok Gökhan. Bir kere iki sistemin şaseleri birleşti mi, artık parazitin nüfuz etmesi için bir yol açılmış oluyor. O buton açık olsun kapalı olsun bir anlamı olmuyor.

Şu testleri yap:

1) onboard line out miksere bağlı değil, UCA202 USB'ye takılı, çıkışı da miksere bağlı. Başka da hiçbirşey bağlı değil miksere. Gürültü var mı?
2) onboard line out miksere bağlı, UCA202 USB'ye takılı değil, çıkışı da miksere bağlı değil. Gürültü var mı?
3) onboard line out miksere bağlı, UCA202 USB'ye takılı, çıkışı da miksere bağlı değil. Gürültü var mı?
4) onboard line out miksere bağlı, UCA202 USB'ye takılı, çıkışı da miksere bağlı. Gürültü var mı?

Muhtemelen UCA202 USB'ye takıldığı anda, yani 3 ve 4 durumunda gürültü olacak diğer durumlarda olmayacak. Eğer durum bu ise o zaman parazitin onboard ses kartından kaynaklandığını kanıtlamış oluruz.

Akşam yapayım testi abi. Yalnız bir şey daha sorayım. Uca202 nin çıkışından bahsetmişsin hep. Ben mikserden uca ya girişleri de bağlıyordum hep. Onları hiç karıştırmayayım mı?

Akşam yapayım testi abi. Yalnız bir şey daha sorayım. Uca202 nin çıkışından bahsetmişsin hep. Ben mikserden uca ya girişleri de bağlıyordum hep. Onları hiç karıştırmayayım mı?

İşte ne diyorum? Bir kere şaseler birleşti mi artık sen ses göndermişsin göndermemişsin, enable/disable etmişsin bir anlamı yok, parazite yol açılmış oluyor. O yüzden tam ayırarak yapmak lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back