Bir iş teklifi aldım

P

Poyraz_

Misafir
S.a arkadaşlar bir iş teklifi aldım kararsız kaldım size sormak istiyorum..şimdi önce biraz kendimden bahsedeyim..

ben elektik-elektronik teknisyeniyim anadolunun küçük bir şehrinde yaşıyorum serbes çalışıyorum..

bodrum da sevdiğimiz bir abi var 55-60 yaşında oda benim gibi elektronikci yakın bir arkadaşı vefat etmiş onun dükkanını devralıp benimle iş yapmak istiyorum benim şöyle bir avantajım var bende işyeri açma belgesi + usta öğretici belgesi var bunlar olmadan o meslekle ilgili dükkan açamıyor haliyle dükkan benim üzerime olacak onunda çevresi geniş olduğu için iş onun çevresindne gelecek.

fakat şöyle bir sıkıntı var bodrum a giden var mı aramızda orası çok pahalı memleket ev kiralarından bahsetmiyorum bile yatıp kalkma duş wc işleri dkkanda olacak zaten ordaki abimiz herşeye sıfırdan başlıyacaz ona göre düşün taşın karar ver diyor.

benimde kendime göre sıkıntılarım var ben epilepsi hastasıyım + migren v.s bir sürü kronik hastalığım var her gün bir avuç ilaç içen insanım özellikle sabahları ben 20 dk da anca kendime geliyorum. + burada kurulu bir düzenim var yaşlı bir annem babam var herşeyiyle ben ilgileniyorum burada bir evimiz arabmız v.s kurulu düzenimiz var iş olanakları zor evet ama herşeyi geride bırakıp çekip gitmek de kolay iş değil sizler ne diyorsunuz bu konuda bodrum nasl memleket gidip de pişman olma durumu varmıdır tecrübeli arkadaşardan fikir istiyorum ..

saygılar...

Kendi durumuna göre karar vermen gerekiyor. Birçok ayrıntıyı biz bilemeyiz. Mesela anne babanı iyi bakacak birilerine emanet edebiliyorsan, iş imkanı da iyiyse neden gitmeyesin?

Artık online ticaret devrindeyiz. Elektronik ürün satmak için artık fiziki olarak dükkanın olması, dükkanın orada, burada olması önemli değil. Ama yapılacak iş servis işi ise, yani evlere gidip tamir, tadilat, kurulum işi ise tabi o ayrı. Yapılacak işin ne olduğu belli mi?

• Beğen
Reactions: fmy
Ortamı bilmiyorsan önce bir git incele . dükkan nasıl sosyal ticari durum nedir. dükkan senin üzerine ise vazgeçersen geri dönüşü zor olur. iş umduğun gibi çıkarsa anne babayla bodruma yerleşebilirsin bile.

Bende başka bir açıdan bakayım. İki defa şahıs firması açtım kapattım. Kimse senin diploman ne sen ne iş yapacan, bu işe vakıf mısın demedi... Bu arkadaşın sana neden ihtiyaç duysun iyi değerlendirmelisin.

Kendi durumuna göre karar vermen gerekiyor. Birçok ayrıntıyı biz bilemeyiz. Mesela anne babanı iyi bakacak birilerine emanet edebiliyorsan, iş imkanı da iyiyse neden gitmeyesin?

Artık online ticaret devrindeyiz. Elektronik ürün satmak için artık fiziki olarak dükkanın olması, dükkanın orada, burada olması önemli değil. Ama yapılacak iş servis işi ise, yani evlere gidip tamir, tadilat, kurulum işi ise tabi o ayrı. Yapılacak işin ne olduğu belli mi?
KAYNAK MAKİNESİ tamiri ağırlıklı iş olacak tamir üzerine yani...

Bende başka bir açıdan bakayım. İki defa şahıs firması açtım kapattım. Kimse senin diploman ne sen ne iş yapacan, bu işe vakıf mısın demedi... Bu arkadaşın sana neden ihtiyaç duysun iyi değerlendirmelisin.

madem bu iş o kadar basit okuduğumuz bölüm okul neden bize ustalık belgesi usta öğretici belgesi verdi o zaman ???

Bodrum yazın çekilmez derecede sıcak oluyor. Bunun dışında sizin avantaj olarak gördüğünüz ruhsat ve mükellefiyet durumu aleyhinize olabilir, işler rast gitmediğinde bütün resmi yükümlülükler sadece sizin kucağınızda kalabilir. Bu şekilde batmış insanlar var tanıdığım. Diğer taraftan işler rast giderse, güzel fırsatlar yakalarsanız güzel yerler oralar...

Bodrum yazın çekilmez derecede sıcak oluyor. Bunun dışında sizin avantaj olarak gördüğünüz ruhsat ve mükellefiyet durumu aleyhinize olabilir, işler rast gitmediğinde bütün resmi yükümlülükler sadece sizin kucağınızda kalabilir. Bu şekilde batmış insanlar var tanıdığım. Diğer taraftan işler rast giderse, güzel fırsatlar yakalarsanız güzel yerler oralar...

EVET BOdrum hem sıcak hem çok pahalı memleket.... ayrıca sizin dediğiniz şeyleri dün gce bir abimiz daha söyledi. dükkan batarsa vergi borcu v.s hepsi bana kalabilirmiş o yüzden bugün gidip bir muhasebeci ile görüşecem bugün ....

madem bu iş o kadar basit okuduğumuz bölüm okul neden bize ustalık belgesi usta öğretici belgesi verdi o zaman ???

Evet bu iş o kadar basit. Git vergi dairesine açılış ver. Devlet senden aldığı vergiye bakar. Git meslek odasına kaydol. Sende aldığı aylığa bakar... Yeterki kurumlara ödeme yap...

• Beğen
Reactions: nt
Evet bu iş o kadar basit. Git vergi dairesine açılış ver. Devlet senden aldığı vergiye bakar. Git meslek odasına kaydol. Sende aldığı aylığa bakar... Yeterki kurumlara ödeme yap...

kusura bakmada usta yanlış biliyon işte bu iş sadece gidip odalara kayıt olup para ödemekten ibaret değil.....

bundan 3 -5 sene önce bir saatçiye gittim duvardaki belgeleri inceliyorum baktım usta öğretici belgesi var dikkatimi çekti sordum hemen bunu nerde kullanıyorsunuz ne işe yarıyor dedim adamlar bir saat firmasının distiribitörlüğünü almışlar o firmada ithalat yapmaları için bu belgeyi şart koşmuş yani hiçbirşey öyle laf olsun diye verilmedi... haa ben küçük biryerde yaşıyorum çok işe yaramıyor belki o ayrı mesele....

@GND, ortada kusura bakacak bir durum yok. Ben fikirlemi senin zarar görmemen, dikkatli davranıp etraflıca düşünmen adına dile getiriyorum.

Ben de şunu düşündüm: Bodrum turistik bir yer, toplam kaç tane kaynak makinası vardır, ve kaç tanesi arızalanır da sana iş çıkar? Bir de var olan kaynak makinalarının çoğu çin malı ucuz inverter'lerdir, tamir ettiğin zaman ne kadar para alabileceksin?

Ben de şunu düşündüm: Bodrum turistik bir yer, toplam kaç tane kaynak makinası vardır, ve kaç tanesi arızalanır da sana iş çıkar? Bir de var olan kaynak makinalarının çoğu çin malı ucuz inverter'lerdir, tamir ettiğin zaman ne kadar para alabileceksin?

DOĞRU sizde haklısınız etraflıca konuşmak lazım bunları ama bilmiyorum usta sağlık sorunlarım var benim şu ara çıkıp başka şehre gidecek durumum yoktur...
önceden gidip ortamı gidip görme durumu olsaydı belki iyi oluru ama neyse...

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back