Bir JTAG adaptörünün çakma olduğunu nasıl anlarsın?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki ARM geliştirme kitleri ile denemeler yapabilmek için bir JTAG debug adaptörü gerekiyordu. Segger'in çok güzel J-Link ürünleri var ama fiyatlar 1500 dolar ve üstü. Ben de bunun çakmasını alayım dedim ve bizim buradaki Kartal Otomasyon'dan 100 TL ye aldım :D İçini merak ettim ve açtım. Herifler 4 tane civata deliği koymuş, ama sadece çarpraz iki tane civata deliğine civata takmış. Helal olsun, en az 0.01 Cent tasarruf etmişlerdir :facepalm1:

IMG_20210611_192841.jpg

IMG_20210611_192859.jpg

1 yıl kadar oluyor. Uçmuş meret.

Bir Çinli velet lehim yapmayı öğrenmiş bizim jlink'te ...

IMG_20210611_201133.jpg

Bende de çakma J-link V8 var. Çin'den 10 dolara mı ne almıştım. Çok güzel iş görüyor. STM32 CubeIDE de bunu destekliyor. Doğrudan IDE içinden kod atabiliyorum, debug yapabiliyorum. Donanım olarak aşırı basit ama çok fazla işlemci desteklediği için orijinali bu kadar değerli.

Bende de Usb blaster var. Biri Waveshare diğeri klon.

İlk olarak klonu almıştım 20 liraya. O zamanlar Alteranın orjinali 200TL civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam.

Klonda Altera Usb Blaster yazarken diğerinde sadece USB Blaster kısmı yazıyor.

Klonda Stm32 MCU var diğerinde ise Cpld var. Şuanki fiyatları ise 35TL - 192TL :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back