Biraz da gülelim :)

Halıcı gerçek bir telefon kaydı olabilir ama bu değildir herhalde :katil1:

Espriyi anlamadım desem. Çünkü programlar linuxta windowsla aynı şekilde açılıyor. Programın simgesine tıklayarak :). Yıllardır Ubuntu kullanıyorum ve windowsu ancak mecburiyet hallerinde açıyorum. Linux benim için rahatlık demek. Sanırım bu espri windows kullanıcılarına hitap ediyor. Kendilerinde sanki çok iyi bir işletim sistemi kullanıyormuş sanrısı yaratıyor galiba :).

Son düzenleme:
Espriyi anlamadım desem. Çünkü programlar linuxta windowsla aynı şekilde açılıyor. Programın simgesine tıklayarak :). Yıllardır Ubuntu kullanıyorum ve windowsu ancak mecburiyet hallerinde açıyorum. Linux benim için rahatlık demek. Sanırım bu espri windows kullanıcılarına hitap ediyor. Kendilerinde sanki çok iyi bir işletim sistemi kullanıyormuş sanrısı yaratıyor galiba :).
aslında yapan arkadaş dediğimiz gibi yapmadı.

biz Linux user installling Google Chrome yaz dedik böyle yapmış.

avantaj olarak baktığında Linux tabanlı sistemler tabii daha avantajlı bu biraz mizah boyutu

Aslında windows ve linux karşılaştırmasını bir zincirli testere üzerinden yapabiliriz.

Linux markalı testereyi çalıştırırsın, ondan sonra artık zincir nereye değerse orasını keser. Mesela bu bacağın, kolun olabilir ve kol bacak gider. Veya bu çelik bir direk olabilir, bu durumda da zincir gider.

Windows markalı testerenin ise her tarafında uyarı etiketleri vardır. "Kol bacak gidebilir! Bu işten anlamıyorsan elleme!". "Sarhoşken kullanma!" "Çocuklardan uzak tut!". Bunun dışında testereyi öyle hemen çalıştıramazsın. Anahtar gerekir. Anahtarı açınca da ekranda "bak dikket etmezsen kol bacak gider haaa, açmak istediğinden emin misin?" diye sorar. "Eminim" dersin. Sonra gene motorun çalışması için, sapa bağlı olan bir butonu da basılı tutman lazım. Eğer salarsan motor hemen durur. Motorun içinde gyroskop vardır, zincir dik ise motor durur (dik vaziyette neyi keseceksin? varsa öyle birşey, kesmeyiver) Zincir ile çok ani hareketler yapılıyorsa motor durur. Eğer zincir sıkışmaya başlarsa motor durur.

Yani neticede, Linux kullanıyorsan, işletim sistemi hiç sorgulamadan senin dediğini yapar. Windows kullanıyorsan, işletim sistemini önce ikna etmen lazım. Edemezsen senin istediğini yapmaz.

Aslında windows ve linux karşılaştırmasını bir zincirli testere üzerinden yapabiliriz.

Linux markalı testereyi çalıştırırsın, ondan sonra artık zincir nereye değerse orasını keser. Mesela bu bacağın, kolun olabilir ve kol bacak gider. Veya bu çelik bir direk olabilir, bu durumda da zincir gider.

Windows markalı testerenin ise her tarafında uyarı etiketleri vardır. "Kol bacak gidebilir! Bu işten anlamıyorsan elleme!". "Sarhoşken kullanma!" "Çocuklardan uzak tut!". Bunun dışında testereyi öyle hemen çalıştıramazsın. Anahtar gerekir. Anahtarı açınca da ekranda "bak dikket etmezsen kol bacak gider haaa, açmak istediğinden emin misin?" diye sorar. "Eminim" dersin. Sonra gene motorun çalışması için, sapa bağlı olan bir butonu da basılı tutman lazım. Eğer salarsan motor hemen durur. Motorun içinde gyroskop vardır, zincir dik ise motor durur (dik vaziyette neyi keseceksin? varsa öyle birşey, kesmeyiver) Zincir ile çok ani hareketler yapılıyorsa motor durur. Eğer zincir sıkışmaya başlarsa motor durur.

Yani neticede, Linux kullanıyorsan, işletim sistemi hiç sorgulamadan senin dediğini yapar. Windows kullanıyorsan, işletim sistemini önce ikna etmen lazım. Edemezsen senin istediğini yapmaz.
windows'un avantajı ve dezavantajı çok fazla.

artık tak çalıştır haline geldi hiçbirşey yapmadan driverleri buluyor kuruyor sana en son bir yeniden başlat diyor hazırsın kullanmaya,
bilgisayara uzak insanlar için dahili gelen virüs defender güzel çalışıyor ne kadar bilmediğin heryere basarsan bas hemen yakalayıveriyor.
arayüz gittikçe basit hale geliyor vs.

dezavantajları çok fazla benim nezlimde;
en ufak setup görünce hop hemşehrim nereye diyor, ben hala 22 sürümündeyim canıma yapışıyor bak w11 var istemezssen seni bir sonraki sürüm'e güncelleyelim diyor 24 sanırım bilgisayarı kapat butonu kayboldu artık onun yerine güncelleştir ve kapat , güncelleştir ve yeniden başlat, uyku geldi
komut satırından kapatma komutu yazarak kapatıyorum mecburen.
kafasına göre 3-5 ay önce kurduğum arduino ide içindeki kütüphane dosyasını bulup getirip bak bu virüslü diyor.
edge kullan diye yalvardı zamanında edge kullanıyorum edge cheromeden beter hal aldı 1 sekme de video açıksa hemen cpu kullanımı %30'lara geliyor ilk kurduğumda böyle değildi ne denli yorarsam yorayım tarayıcıyı ses etmezdi cpu kullanımı boşta gibi kalırdı onuda beceremediler.

biz Linux user installling Google Chrome yaz dedik böyle yapmış.
Yükelemeyle ilgili bir zorlukta yok aslında. (Ubuntu için) .deb paketine tıklıyorsun root şifreni giriyorsun gerisi otomatik. Bu tip şeyler hiç linux dağıtımı kullanmamış kişilerin yarattığı hurafeler.

Yükelemeyle ilgili bir zorlukta yok aslında. (Ubuntu için) .deb paketine tıklıyorsun root şifreni giriyorsun gerisi otomatik. Bu tip şeyler hiç linux dağıtımı kullanmamış kişilerin yarattığı hurafeler.
biz mizah olsun diye yaptık bende ubuntu kullanıyorum.
kurduğum zamanı @taydin abi ve @Gokrtl abi hatırlar.

Bu

Buna hic katilamayacagim. Hatta tam tersi bile sayilabilir. Linux'ta nerede ise hicbir islem root yetkisi almadan sistemi bozamaz. Sadece en fazla kendi kullanici ayarlarini bozabilir. Root yetkisi alip konsol komutu kullanacak insan da bir seviyeye cikmistir zaten. Bunun disinda program ekle kaldir Windows'tan cok daha kolay, ozellikle Ubuntu'da. Oysa Windows'ta siniri kullanici dahi calistirdigi herhangi bir programla Windows'u cokertebilir. Programlar hatali olduklarindan ya da arka kapilardan dolasmayi sevdikleri icin sistemde rahatlikla dolasabiliyorlar.

Sanıyorum en sevdiğim hayvan panda. :D

IMG_20240224_150614.jpg

Gülünecek bir durum yok ama yine de yeni konu yerine buraya eklemeyi uygun buldum.

Bu parçanın hurdalıkta ne işi var merak ediyorum. Aktif radyoaktivite içermiyor ama yine de sıkıntı bir durum

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back