Bit Pazarı Önerisi

Sen İzmit taraflarındaysan birgün Sercan'ı da ayarlayalım bende buluşalım. Biraz teknik muhabbet yaparız sonra da bendekini ödünç alırsın uğraşırsın. Tecrübelerini burada paylaşırsın :) İşini görürse de kendine bir tane alırsın.

Aynen abi İzmitteyim ben. Hatta ben sana galiba 50 dk uzaklıktayım zannediyorum :D Abi emanet malı ben hiç kullanamıyorum :D sizdeyken kullanırım'da alıp götüremem :D Bende öyle bir huy var kendi malım yansın catlasın patlasın hiç üzülmem tecrübe der geçerim ama bir başkasının malına benden dolayı zarar gelirse kudurur kendimi parcalarım :D

Aynen abi İzmitteyim ben. Hatta ben sana galiba 50 dk uzaklıktayım zannediyorum :D Abi emanet malı ben hiç kullanamıyorum :D sizdeyken kullanırım'da alıp götüremem :D Bende öyle bir huy var kendi malım yansın catlasın patlasın hiç üzülmem tecrübe der geçerim ama bir başkasının malına benden dolayı zarar gelirse kudurur kendimi parcalarım :D

Kendim birşeyler yapıp faydalarını zararlarını anlatmak istiyorum ama işten güçten vakit olmuyor. Benim koca lojik analizörü anlatsam kime faydası olacak :D O yüzden sen bunun bozulacağını falan düşünme. Boş boş duracağına bir işe yarasın.

Bu bus pirate'ta lojik analizör özelliği direkt olarak bir FPGA nın içine programlanıyor. Yani yazılımsal değil direkt olarak donanımsal olarak çalışıyor. Ayrıntılı trigger'lar tanımlanabiliyor ve hızı da yüksek. Hem hardware, hem FPGA nın VHDL kodu, hem de tüm yazılım bileşenleri açık kaynak. Ama kontrol yazılımının kalitesi, kullanışlılığı nasıl bilmiyorum.

Bu bus pirate'ta lojik analizör özelliği direkt olarak bir FPGA nın içine programlanıyor. Yani yazılımsal değil direkt olarak donanımsal olarak çalışıyor. Ayrıntılı trigger'lar tanımlanabiliyor ve hızı da yüksek. Hem hardware, hem FPGA nın VHDL kodu, hem de tüm yazılım bileşenleri açık kaynak. Ama kontrol yazılımının kalitesi, kullanışlılığı nasıl bilmiyorum.

Abi bir şey soracağım FPGA dedin ama bus pirate üzerinde PIC24F serisinden bir MCU var.

İçinden STM32 cıkmadı genellikle bu çinliler stm32 cok fazla kullanırlar hayret bundan ne çıktı dersiniz :D

İlkten FPGA mı ulan yoksa bu diye sevindim ama değil :D cy7c68013a-128axc cıktı içinden gerçi bune bende bilmiyorum. Bir acayip bir şey. USB ler için özelleştirilmiş bir MCU mu bir şey ama.

Datasheet : https://www.cypress.com/file/138911/download

Birde hemen portların girişinin arkasında HC245 var .

Datasheet : https://assets.nexperia.com/documents/data-sheet/74HC_HCT245.pdf

Diğer elemanlar kristal led filan zaten bildiğimiz şeyler.

Cypress PSoC serisi o. Onlarla çok proje yaptı bizim firma :) Özellikle dokunmatik buton olayında baya ileri Cypress.

Bende Çakma var aliexpress den almıştım :D SPI iletişim protokolünde doğru calışamıyordu saçmalıyordu. Datayı görüntülüyordu ama decode edemiyordu. Bus Pirate yi de bugün araştırırken gördüm. hatta bir tane daha gördüm. Hatta araştırırken bir şey daha öğrendim Şu Modül Lojik Analyzer olarak kullanılabiliyormuş.

Aliexpress'den aldığım. Bu Hiç memnun değilim Paradan kaçtık Saçtan olduk :D
şu modül ve bu bağlantılarında gösterdiğiniz temelde aynı donanım, cypress in cy7c.... mcu sunu kullanıyorlar. saleae klonunda ek olarak 74hc serisi bir giriş tamponu var. yani saleae klonunu beğenmediyseniz bunu hiç beğenmessiniz. modülün tek üstünlüğü tampon entegre olmadığından uygun yazılımla sinyal jeneratörü + LA olarak kullanılabiliyor. saleae klonunu ben de kullanıyorum, amatör kullanım için yeterli bence...

şu modül ve bu bağlantılarında gösterdiğiniz temelde aynı donanım, cypress in cy7c.... mcu sunu kullanıyorlar. saleae klonunda ek olarak 74hc serisi bir giriş tamponu var. yani saleae klonunu beğenmediyseniz bunu hiç beğenmessiniz. modülün tek üstünlüğü tampon entegre olmadığından uygun yazılımla sinyal jeneratörü + LA olarak kullanılabiliyor. saleae klonunu ben de kullanıyorum, amatör kullanım için yeterli bence...

Evet bu microchip bazli bus pirate ve salea aynı yapıda ürünlermiş. Hatta clock hızına bağlı olarak belki Cypress işlemcili olan bu klon daha yüksek örnekleme hızı sunuyor da olabilir :rolleyes:

Ben sanırım bu bus pirate'i türkiye'de gördüğüm anda FPGA bazlı olan çeşidi aklıma geldi sazan gibi atlamışım :) Bunda FPGA olmadığını Furkan söyleyince baktım ve anladım.

Neyse, bunlara aslında kare dalga verip hangi frekansa kadar algılama yapabiliyor bakmak lazım. Bir de 5V ve 3.3V dijital sinyal seviyelerini ne kadar doğru algılayabiliyor onu görmek lazım. Zaten başka da birşey yapması gerekmiyor bu basit şeylerin. Geri kalan bütün özellikler kontrol yazılımında.

Evet benim alırken aldığımı düşündüğüm bus pirate ile bunun alakası yok. Bu daha çok basit protokol analizör ve pattern jeneratör olarak çalışıyor ve çok kısıtlı sayıda giriş çıkış var. Yani Salea ile aynı kategoride birşey bile değil :rolleyes:

Çok kanallı lojik analizör olarak iş görmez bu.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back