bjt beta bağımsızlığı

Peak2Peak

Aktif Üye
1650542500341.png
Merhaba bjtnin beta bağımsızlığa ilgili anlamadığım bir kaç kısım var.
Bir sinyali belli bir kat yükseltmeden önce DC polarmaya ihtiyacımız var.
Bunlarında bir kaç teknikeri oluyormuş.
Kurulan sistemin sıcaklık, beta vb. gibi etmenlerden bağımsız olması için bazı iyileştirmeler yapılıyor.
Base akımı R1 üzerinden akan akıma göre ihmal edilebilir bir seviyede olması durumunda bu devre geçerli oluyor.
R1=akımı 2.8mA base akımı 34uA koşulu sağlamış oldum.
Bu devrenin görevi betayı bağımsız kılması için yaptım.
2N2222 özelliklerini kullandım sadece BF yani betayı değiştridim.
Benim anladığım devrenin betasını değiştirince kollektörün tepki vermemesiydi ama bunu similasyonda denediğimde kollektör akımı değişmeye başladı.
Hala betalı bağıntının (ıb*beta=Ic) geçerli olduğunu söylüyolar ama daha bağımsız olduğunu da söylüyorlar.Bunlar ne demek oluyor?

Son düzenleme:
Soru sorarken ders veren adam :)

Senin yaptığın devrede kazanç gene beta'ya bağımlı. %100 beta'dan bağımsız yapamazsın ama beta'ya olan bağımlılığı iyice azaltmak için emitter'e bir direnç koyman gerekiyor. Böyle yapınca toplam kazanç oldukça azalıyor, ama devre çok daha stabil çalışıyor.

Senin yaptığın devrede kazanç gene beta'ya bağımlı. %100 beta'dan bağımsız yapamazsın ama beta'ya olan bağımlılığı iyice azaltmak için emitter'e bir direnç koyman gerekiyor. Böyle yapınca toplam kazanç oldukça azalıyor, ama devre çok daha stabil çalışıyor.
Stabil çalışma her ortamda Q noktasında kalmasını sağlamak diye biliyorum.Behzat Razavi'nin kitabında bu devreye beta bağımlılığını azaltan devre olarak bahsediyor ama dezavantajları var. Sonra emetöre direnç koyarak VBE bağımlılığını azalttığını belirtiyor.

Türkçe bir video var.Razavi'nin dediğini diyor.

Son düzenleme:
bu betadan bağımsız yapmak üretim töleranslarıdan dolayı ortaya çıkan aynı olan iki transistörün farkını ortadan kaldırmak için mi?
yoksa farklı türde bir transistör kullanıldığında bile sistemin stabil kalmasını mı sağlamak.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back