bootloader hatası

Emir oztkn

Aktif Üye
bootloader yaparken böyle bir hata aldım.

bootloader yapmaya çalıştığım kartı daha yeni lehimledim hepsi doğru yerinde problem nerde olablilir?

İlk deneyimim videosunun aynısını yaptım fakat sonuç bu.

Sebebi daha önceden açtığım konuda sormuştum yanlış klon mu kullandım yoksa.

Arduino:1.8.13 (Windows Store 1.8.42.0) (Windows 10), Kart:"Arduino Uno"

avrdude: Yikes! Invalid device signature.

Double check connections and try again, or use -F to override

this check.

Önyükleyici yazdırılırken hata oluştu.

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.

20210225_133314.jpg
20210225_133319.jpg
20210225_133344.jpg

13-13
12-12
11-11
10-reset
5v-5v
gnd-gnd bağlantı böyle.

bootloader yaparken izlediğim adımlar da ;

examples> arduino ısp>port bağla > yükle> tools: change programmer; ardunio as ısp > sonra burn bootloader

Direk burn değilde "Programcıyı kullanarak yükle" seçeneğinden yüklemeyi denedin mi?

Türkiye olanın üzerinde buton varsa, butona basılı tutup yüklemeyi dene birde.

Videoda oldukça basit görünüyor. Adımları doğru yaptığına eminsen programlayıcı olarak kullandığın unonun dandik versiyon olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ch340 veya Ft232 çipli unolar genelde sorun çıkarıyor. Birde kullandığın jumper kabloların sağlam olduğundan emin ol. Jumper kablolar da çok dandik. Bir yada birkaçında iletişimsizlik olabilir.

Atmegayı taktığım dıp entegrenin bazı bacaklarını lehimlemeyi unutmuşum, onu lehimledikten sonra bootloader oldu fakat blink uygulamasını yüklerken böyle bir problem ile karşılaştım.

Ekran Görüntüsü (146).png

Arduino:1.8.13 (Windows Store 1.8.42.0) (Windows 10), Kart:"Arduino Uno"

Çalışmanız programın 924 bayt (2 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.

Global değişkenler belleğin 9 byte kadarını (0%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 2039 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x2c

avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x2c

Karta yüklenirken sorun oluştu. Tavsiyeler için http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload adresine göz atabilirsiniz.

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.

Bu stk500 olayı benimde başıma gelmişti. Pro mini üzerindeki düğmeye basarak çözmüştüm. Sende düğme de yok. Bilgisayarı yeniden başlatıp bir dene istersen. Bazen kafası karışıyor portu tanımıyor.

Bu stk500 olayı benimde başıma gelmişti. Pro mini üzerindeki düğmeye basarak çözmüştüm. Sende düğme de yok. Bilgisayarı yeniden başlatıp bir dene istersen. Bazen kafası karışıyor portu tanımıyor.
pc ye reset atmak sorunu düzeltmedi fakat manuel bir şekilde arduino ya reset atma yöntemi varsa deneyebilirim çünkü kartı taktığım anda porta bağlı olarak kullanıyorum.

pc ye reset atmak sorunu düzeltmedi fakat manuel bir şekilde arduino ya reset atma yöntemi varsa deneyebilirim çünkü kartı taktığım anda porta bağlı olarak kullanıyorum.
Reset pinine müdahale ederek düğmeye basmış gibi davrana bilir. Ama nasıl yapılır bilmiyorum açıkçası.

Son düzenleme:
yeni bir kart daha lehimledim onu da bootloader ettim o çalışıyor, problem bunda büyük ihtimal bunun dıp soketlerinin ayakları ile ilgili bir sorunum var. Yalnız şöyle birşey var yeni yaptığım kartta farklı atmega kullandım diğerinin atmegasını aynı kartta tekrar deneyeceğim.

Aynen. Aynısından varsa elinde çipleri yer değiştirerek programlama dene. Kartta problem varsa sağlam çipi de programlamayacaktır. Yok eğer çipte problem varsa o da sağlam kartta çalışmayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back