Bosch 18V 4.0 Ah lityum pil tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim şarjlı vidalama ile beraber iki tane 18V 4.0 Ah pil gelmişti. Birisini sürekli kullanıyordum diğeri de kutuda duruyordu. Aradan bir buçuk yıl geçince şu ikincisini de bir şarj edip kullanayım dedim. Ama dura dura herhalde ölmüş, şu anda hiç şarj tutmuyor.

IMG_20220816_224023.jpg

IMG_20220816_224006.jpg
IMG_20220816_223955.jpg

Şimdi tabi bu adamların bunun tamir edilmemesi için ellerinden geleni yapacağından hiçbir şüphem yoktu. Ve nitekim bu aşamada, vidaların birkaç tanesinin yerinde vida yok, bir tıkaç var.

IMG_20220816_224054.jpg

4 mm matkap ile yavaşca bu tıkaçları delmeye başladım ve ikisi de çıktı, altında da civata göründü.

IMG_20220816_224910.jpg

Yalnız burada çok önemli bir uyarıyı da yapayım. Bunların altında civata çıkmayabilirdi de. Plastik kaynak ile veya başka bir yöntemle de sabitlenmiş olabilirdi bu. O yüzden delerken ÇOK YAVAŞ ve ÇOK DİKKATLİ ilerlemek lazım. Eğer matkap ucu akülere denk gelirse ve aküye dalarsa, o akü ya patlayacak yada korkunç bir şekilde yanmaya başlayacaktır! Bu aküler de yüksek kapasiteli, kısa devre durumunda yüzlerce amper akım geçecektir. Bu konuda tereddüt varsa kesinlikle böyle bir işe kalkışmamak lazım!

Evet iki tane saklanmış vidayı da söktüm. Akülerden bazıları akmış.

IMG_20220816_225646.jpg

10 tane pil var içinde. herhalde 5 seri 2 paralel şeklinde bağlı.

IMG_20220816_230231.jpg

IMG_20220816_230243.jpg

Piller Sanyo marka UR18650RX

IMG_20220816_231225.jpg

İki tane aküyü çıkardım. Puntalar çok sağlam yapılmış, kırmak baya uğraştırdı. Biraz da endişelendim, böyle mekanik zorlama da bu lityum pilleri destabilize edebiliyor.

Akmamış görünen diğer 4 tane daha akü var, onları da çıkarmaya uğraşırken puntayı herhalde fazla zorladım, duman ve hafif alev çıkmaya başladı birisinden. Hemen bıraktım. Demekki sağlam bile olsa piller, o mekanik zorlama geriye döndürülemez hasar veriyor pile. Veya daha iyi bir metot ile sökmek lazım puntaları.

Komple dış kapının önüne koydum. Sabahleyin komple pil çöplüğüne atacağım ...

Pilin yeni fiyatı 1300 TL gibi. Aynı model pili Türkiye'de satan bir yer göremedim. Bunun özelliği çok yüksek deşarj akımına sahip olması. Pilin kapasitesi sadece 1950 mA, ama deşarj akımı 25 A olarak verilmiş. Bu da iyi tork almak açısından önemli.

Aliexpress'te bu model satılıyor ama tabi ne aldığın belli değil. İçinden beton da çıkabilir, kum da. Diğer yurtdışı satıcılardan getirtsem sadece kargo bile pil parasını geçecek. Bir de kimyasal olduğu için gümrükten de sokulmayabilir. O yüzden yenisini almak daha mantıklı.

Timur abi merhaba.

Batarya grubunu atma bence. Piyasada yüksek deşarj kapasitesine sahip piller var. Sendeki bataryanın orjinal bms modülü var.

10 tane yeni 18650 pil alıp gruplanip puntalanatak yeni pil paketi yapabilirsin. Yada piyasada bu işi yapanlara yaptırabilirsiniz.

Emine değilim ama 500 - 600 e sıfır pillerle grup yapıp eski bataryanı yenileyebilirler.

2 yıl önce 7 adet sony vtc6 + bms 700 tl vermiştim. Fiyatlara, enflasyona bakınca 1300 e yenisi mantıklı. Vtc6 yanlış hatırlamıyorsam 30A idi.

Evet son fiyatlara baktım vtc6 için fiyat 80 tl civarında. Yani dediğim rakamlara olmuyor. Yenisi mantıklı geliyor. Ancak bataryayı komple atmamalı kutusu bile dursa iyi olur içindeki piller güvenli şekilde ayrılıp imha edilebilir. Gerisi bir gün işe yarayabilir.

Kutusunu saklamayı ben de istedim ama pilleri sökerken huylanıyorlar. Keşke işe başlamadam önce tam deşarj etseydim. Kalan artık şarj bile baya bir reaksiyon yaptırıyor. Olmazsa eski yan keski gibi birşey ile puntaları sökmeyi deneyeyim. Kargaburun ile çevirerek söküyordum, baya zorlanıyor punta yerleri.

Peki 4 pili birleştiren kare şeklinde punta var mı bildiğiniz bir yerde?

Şimdi bir keskin yan keski kullanarak geri kalan puntaları da söktüm birşeyleri patlatmadan. Geri kalan plastiği temizledim. Üzerinde kullanılan BMS in resimlerini de ekleyeyim.

IMG_20220817_131953.jpg

IMG00037.JPG

IMG00038.JPG

Sony vtc6 yı da kimisi 80 TL ye kimisi 140 TL ye satıyor. Orijinal sattığı bilinen bir yer var mı bildiğiniz?

Şunu buldum:

Ama tuhaf olan, pil fenerinin kendi sitesine gidiyorum, orada pilin tanesi 120 TL. n11 de pilin tanesi 100 TL. İlginç, genelde n11 yüzde 10 - 15 daha pahalı olur firmanın kendi sitesine göre. Aradım firmayı, "bizim politikamız bu" dedi :)

Yeni pil 1300 TL, bunlarla yenilersem 1000 TL. Ayrıca bunların kapasitesi daha yüksek, 1950 mAh yerine 3000 mAh. Pil daha uzun dayanır.

Şunu buldum:

Ama tuhaf olan, pil fenerinin kendi sitesine gidiyorum, orada pilin tanesi 120 TL. n11 de pilin tanesi 100 TL. İlginç, genelde n11 yüzde 10 - 15 daha pahalı olur firmanın kendi sitesine göre. Aradım firmayı, "bizim politikamız bu" dedi :)

Yeni pil 1300 TL, bunlarla yenilersem 1000 TL. Ayrıca bunların kapasitesi daha yüksek, 1950 mAh yerine 3000 mAh. Pil daha uzun dayanır.
İstersen benim çıkmaları göndereyim abi içlerinden kapasite testi yapar iyi durumda olanları kullanırsın.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,785
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back