Boşluksuz EE Nüve için hava boşluğu hesabı (Flyback Transformer)

Aslında en mantıklı ilerleme excel basittden başlayıp katologlardaki değereri tek tek otomatik hesaplatmak .Hepsi faraday kanunundan türetimiş .
magnetic geçirgenik ,yol uzunluğu falan derken nüvenin her değeri otomatik çıkıyor

duty DC DC converterlarda zaten giriş/çıkış votajı oranından olması gereken değer ortaya çıkıyor.Flyback nasıl hesapanıyordu hatıramıyorum (Yaş 60 a yaklaşınca unutmak kolay oluyor :) )

@Baran EKREM Fairchild ın AN-4137 app notunun excel dosyası var onu indirdinizmi ? ONSEMI satın aldığından belki excel programını kaldırmıştır.Size çok faydası olurdu.

AN4137 için verilen excel'in bir çok noktasında hata var.
SMPS'de verilen duty değerlerinin çoğu CCM mod için verilmiştir. DCM modda işler karışır. Dolayısı ile hepsi için tek tek hesap gerekiyor.
2009'dan beri Flyback tasarlarım hala öğrendiğim şeyler çıkar. Hesaplar bir yere kadardır yalnız flybackin asıl uzmanlık gerektiren kısmı trafonun sarım tekniğindedir.
Hocam sarım teknikleri hakkında kaynak öneriniz var mı ?
İlk denemeleri elde sararak yapacağım şuan için herhangi bir yere sardırmayı düşünmüyorum.
Bakır telin tipi ?
İzole bandı tipi ?
Karkas kenarlarında margin bırakmak ?
Sarım sırası ?
Sandwich Sarım ?
Copper foil ?
Vernik ?

Kafamda deli sorular :)

Bu arada masadaki karalamalarımı görünce fark ettim air gap zaten reluctance formulunden geliyormus yahu :dusun1:

reluctance.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back