Boyle aspirator olur mu?

hakan8470

abantu
Fircasi olmayan, kondansatoru olmayan bir motor var uzerinde, disarda kendi haline dokunmatiklerine basiyorsun calisiyor, istedigin kadar calisiyor. Ama cok garibime gitti, elinle fan cikisini kapatiyorsun durur gibi olup yeniden calisiyor, elini cekmessen bu boyle devam edip duruyor.

Kendini korumaya aliyor desem, almiyor bence(almis olsa komple durur gibi geldi, dururmus gibi yapip calisma nedir?), kondansator bozuk desem yokki kondansator (kartaki o kucuk kondansatorler -X2 ler- i kondansator yerine koymuyorum nedense), 4 tane triac var sanmiyorum bunlar bozuk, aspirator un markasi bilindik bir sey de degil, karti tgd-5004-v4.0 bu isimde. Boyle bir seyle daha once hic karsilasmadim, kapatsanda cikisini duran fan dahi gormedim. Ama belliki motor zorlanmaya basladigi an gucu kesiyor, triac ta boyle bir ozellik yok diye biliyorum, bozulurmus gibi yapip duzelir mi?

1727245956891.png
1727246005339.png

Son düzenleme:
Sadece bu var, buna benzer 40℃ de calisan batarya icinde bir termik gormustum, o kadar hizli acilip kapanmiyordu o, bundan hic suphelenmedim o yuzden. suphelenmeli miyim?
1727248085861.png
1727248122104.png

Termik 130 derecelik. Motor veya sargılar o kadar ısınsa zaten hissedersiniz. Motordan kaç tane uç çıkıyor ve bunlar nereye gidiyor.
Eğer 2 uç çıkıyorsa, motor yerine akkor bir lamba (20-30Watlık) bağlayıp ışığı gözlemlemek ip ucu verebilir.

4 uc cikiyor 1 Notr , 3 tane faz, ama bu fazlar tabi butonla aciliyor ve sadece bir hiz kademesinde calisiyorlar. 115 VAC olctum, her hiz kademesinde, her birinden.

Fircasi olmayan, kondansatoru olmayan bir motor var uzerinde, disarda kendi haline dokunmatiklerine basiyorsun calisiyor, istedigin kadar calisiyor. Ama cok garibime gitti, elinle fan cikisini kapatiyorsun durur gibi olup yeniden calisiyor, elini cekmessen bu boyle devam edip duruyor.

Kendini korumaya aliyor desem, almiyor bence(almis olsa komple durur gibi geldi, dururmus gibi yapip calisma nedir?), kondansator bozuk desem yokki kondansator (kartaki o kucuk kondansatorler -X2 ler- i kondansator yerine koymuyorum nedense), 4 tane triac var sanmiyorum bunlar bozuk, aspirator un markasi bilindik bir sey de degil, karti tgd-5004-v4.0 bu isimde. Boyle bir seyle daha once hic karsilasmadim, kapatsanda cikisini duran fan dahi gormedim. Ama belliki motor zorlanmaya basladigi an gucu kesiyor, triac ta boyle bir ozellik yok diye biliyorum, bozulurmus gibi yapip duzelir mi?

36350 eklentisine bak36351 eklentisine bak
Ağzını kapatınca aşırı yükleniyordur.
Motor güçsüz olduğu için duruyordur.
Kaç watt olduğu üzerinde yazıyor mu?
Pervane çapı kaç birde.

Az once degisik bir sey yaptim, cikisini belli oranda kapatiyorum fan hizlaniyor, kapatma oranim arttikca fan hizlaniyor, daha cok kapatinca duruyor, tekrar basliyor. Sanki bu danisikli dovus yapiyor gibime geldi. :gulus2:

Bir de bundan daha alt model olan var, V3.1 onda MOC lar var
1727253568138.png

"Gölge Kutuplu Asenkron Motor"
Aklıma gelmedi bir türlü.
Unutkan olmaya başladım. :)
Az once degisik bir sey yaptim, cikisini belli oranda kapatiyorum fan hizlaniyor, kapatma oranim arttikca fan hizlaniyor, daha cok kapatinca duruyor, tekrar basliyor. Sanki bu danisikli dovus yapiyor gibime geldi. :gulus2:

Bir de bundan daha alt model olan var, V3.1 onda MOC lar var
36359 eklentisine bak
Ağzını kapamak yasak. :)

6 katli bir bina da en alt katta oturuyor sahibi, hadi kisin is gorur, yazin ters esmeye baslayinca bu hic calismaz :gulus2: Gerci hava cikisinin catida olduguna emin degilim , ama buyuk ihtimal catida

Akımı ölçüyor ve hava alkış hızını istenilen değerde sabit tutmaya çalışıyor, eğer istenen değeri geçerse fault durmuna geçiyor. Smps deki gibi akım aşarsa duruyor yeniden başlıyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,624
Üyeler
2,719
Son üye
oatmealcrazycake

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back