Bu Malzemenin özelliği nedir. (pot başlığı)

Ürünü tanımadığım için başlığı bile düzgün atamadım :)

Pot başlığı ancak fonksiyonu nedir tam olarak. Daha önce kullandınız mı veya ürün açıklamasından ne anlıyorsunuz?

https://www.direnc.net/buyuk-dial-spectrol-potansiyometre
Bende var ondan. Çok turlu potansiyometreleri 9 tura kadar sayıyor. Sayması benim şime yaramıyor. Ben görüntüsü hoşuma gittiği için aldım ama illaki işine yarayan vardır.
20200529_224218.jpg

Ben bunları reduktör gibi algıladım. 10 tur çevirecem potu bir tur çevirecek sandım. 20 tane de aldım :kotek1: iade etmeye çalışayım bari :kizgin3:

Ben bunları reduktör gibi algıladım. 10 tur çevirecem potu bir tur çevirecek sandım. 20 tane de aldım :kotek1: iade etmeye çalışayım bari :kizgin3:
Yinede taydin abiye de bir danış. Benim ipimle kuyuya inilmez. Vardır belki bilmediğim bir özelliği :D

Yinede taydin abiye de bir danış. Benim ipimle kuyuya inilmez. Vardır belki bilmediğim bir özelliği :D

Valla ben de kullanmadım. Ama @Endorfin35+ in dediği gibi anlıyorum özelliğini. Tek turlu potansiyometreyi çok turlu gibi hassas ayarlamaya yarıyor gibi.

Valla ben de kullanmadım. Ama @Endorfin35+ in dediği gibi anlıyorum özelliğini. Tek turlu potansiyometreyi çok turlu gibi hassas ayarlamaya yarıyor gibi.

Bende oyle dusunerek aldim ancak oyle cikmadi. Surekli donuyor oran vs yok. Tek espirisi tur sayiyor. Cok turlu potun kacinci turda oldugunu gosteriyor sadece. Hic bir isime yaramaz iade edecem.

Cakma urun olabilir. Normalde bu urunun ucuz modeli ve pahalı modeli var. Ucuzlari gorsel olabilir.

Ama olmasi gereken tek turlu potu cok turlu kullanabilmek 14 tur ve her turu 100 esit parca ile 1499 adimlik size ayar saglamasi gerekir.

Pahalı olmasının sebebi Vishay markalı olması. (Spectrol serisi oluyor)

Ömürlük ürünler üretir diyebiliriz.

Normalde 1 liraya alacağanız malzemeyi bu markadan 2-3 katı fiyata alırsınız. Ama hakkını da verir.

Eğer alacaksanız güvenilir bir kaynaktan alın.

Sitede 3 model var. Fiyatlari cok farkli. Ben ucuz olanini aldim. Ancak 3 urun icinde ayni aciklamayi yazmislar... Ucuz olani farkli is pahali olani farkli is yapiyor ve aciklmasi ayni ise bu durum etik olmaz. P.tesi konusacam firma ile...

Dialin hepsinin amacı aynıdır. Sizin aldığınız kötüdür/iyidir demiyorum ama arada ömür-kalite farkı vardır.
Belki aldığınız ürünü uzun süre kullanacaksınız ama bunu şimdiden bilemeyiz.

Mesela ucuz sıra klemenslerde vida kabloyu sıkarken yalama yapıyor. Çok gevşetince vidası düşüyor.
Ama kaliteli belli standartlardaki ürünlerde böyle sorunlar olmuyor.

Daha önce bu firma hakkında bir forum sitesinde çakma ürün satıyor diye başlık açılmıştı. Hatta firmadan yetkili insanlar gelip konuya müdahil olmuşlardı. Daha sonra firmanın arayüzü vs değişmişti. Kategorileri vs yeniden düzenlemişlerdi.

Demem o ki Türkiye'de insanlar etik olup olmamak ile pekte ilgilenmiyor. Para kazanalım, satılsın yeter anlayışı var. O yüzden güvenilir kaynaklardan ürün almakta fayda var.

Demek istediğim marka malzemenin işleyiş biçimini değiştirmez. Ucuz veya pahalı hepsi aynı amaca hizmet eder.

Açıklamada normal pota takıldığı yazıyor. 1 devri 15 devir ile gösteriyormuş. Açıklamaya göre tek turlu potu çok turluya çeviriyor gibi anladım.

Bende ismi cismi belli olmayan bir tane dial var. Boştayken 15 tur dönüyor. Pota takılınca pot ne kadar dönerse o kadar dönüyor. Bir de kilitleme özelliği var.

Tek turluda kullanmanın bir anlamı yok gibi. Şu olur, operatör panellerinde göstergeli trimpot niyetine kullanılabilir.
Bu malzeme çok turlu potansiyometrede daha çok işe yarar sanırım..

Vishay nasıl çalışıyor alıp bakmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back