Bu nasıl preamp?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu nasıl preamp? Üzerinde doğru dürüst devre elemanı yok ama bass, tiz, volume ne ararsan var.
Az ticaret kafası olsa bu preampı ben evde yapar para kazanırım.
FB_IMG_1579613639561.jpg

Gayet normal bir pire-amp :D
Basit mikserler için tasarlanmış olup bir mik girişi var.
Mikrofon sesini az bişi yükseltip bir de ton kontrol yaparsa dadından yinmez.
Heri hepsi bir tane dual op-amp.
Abi madem böyle normal şeyler vardı bana niye zorunu yaptırıp cinnet geçirttin? Önce bundan yapaydım. Elim, beynim alışaydı sonra geliştire geliştire upc ye giderdik :katil1:
Ben o upc olayından sonra 6 ay elektroniğe küstüm. Halada tam barışmış değilim. :D

Seni bi köteklerim :kotek1:
10 vurup 1 sayarım :mad: Kendi hatalarını entegreye yükleme.

Bu resimdeki pire ampli ile ne kadar kazanç elde edebileceksin. ?
De ki ideal şartlarda 20-30db.
35db kazanç elde etmeye çalıştığın anda hörül hörül öter.
O beğenmediğin UPC entegresi ile ben 40db kazançlı PHONO PRE AMPLİ yapmıştım.
1kHz teki 40db kazancı 20hz te 60 db yapıyor.
Gürültü seviyesi -68db idi. Şu anda @serkan_48 gayet şipirdek kullanıyor.
Sor bakalım bir gram gürültü duyuyor mu?
Üstelik aynı pire ampliyi diğer forumdan @Mustafa281 de yaptı ve 45-50 db civarı bir dinamik alan elde etmişti.
Bu da demektir ki fazla gürültü olmadan oda içerisindeki tüm sesleri alabilme özelliğine sahip.
Bir mikrofon pre amplisi ile dalga geçemezsin. Şöyle 50-60TL ile hallederim diyerek hafife alamazsın.
Yav sen ne dediysen ben onu yaptım. Trafo bile bağlamıştım. En son osiloskop lazım dedin tıkandım kaldım.

Yapamamışsın.
Yapabilseydin amfiyi de yapardın.
Ben buradan bilemem ki nerede ne tür hata yaptığını.
En küçük bir bağlantı değişikliğinin nelere sebep olduğunu gördük.
Neyse onu birdaha yapacaz zaten.

Seni bi köteklerim :kotek1:
10 vurup 1 sayarım :mad: Kendi hatalarını entegreye yükleme.

Bu resimdeki pire ampli ile ne kadar kazanç elde edebileceksin. ?
De ki ideal şartlarda 20-30db.
35db kazanç elde etmeye çalıştığın anda hörül hörül öter.
O beğenmediğin UPC entegresi ile ben 40db kazançlı PHONO PRE AMPLİ yapmıştım.
1kHz teki 40db kazancı 20hz te 60 db yapıyor.
Gürültü seviyesi -68db idi. Şu anda @serkan_48 gayet şipirdek kullanıyor.
Sor bakalım bir gram gürültü duyuyor mu?
Üstelik aynı pire ampliyi diğer forumdan @Mustafa281 de yaptı ve 45-50 db civarı bir dinamik alan elde etmişti.
Bu da demektir ki fazla gürültü olmadan oda içerisindeki tüm sesleri alabilme özelliğine sahip.
Bir mikrofon pre amplisi ile dalga geçemezsin. Şöyle 50-60TL ile hallederim diyerek hafife alamazsın.
En son -48 db de sabitlemiştik gürültüyü, devreyi hala kullanmaktayım. Özellikle laptopta iyi iş görüyor :) @Mr_YAMYAM @Gokrtl

En son -48 db de sabitlemiştik gürültüyü, devreyi hala kullanmaktayım. Özellikle laptopta iyi iş görüyor :) @Mr_YAMYAM @Gokrtl
Senden devre şemasını istemiştim ama bulamamıştın galiba o zamanlar. Tam hatırlamıyorum. Bence bir daha bi bak. Hatta şuan çalışanın alt üst resmini koyarsan sevinirim. Çünkü aynısınınyapıp günlerce uğraştım olmadı.

Senden devre şemasını istemiştim ama bulamamıştın galiba o zamanlar. Tam hatırlamıyorum. Bence bir daha bi bak. Hatta şuan çalışanın alt üst resmini koyarsan sevinirim. Çünkü aynısınınyapıp günlerce uğraştım olmadı.
@Gokrtl senin için devreyi gece boyu aradım ve buldum, bu en son yaptığımız çalışan devre. :)

NOT: UPC1228HA bulamazsan yerine LA3160 da uyumludur, en son antalya'da 2 entegreyi de bulabiliyordum. Biz zamanında UPC1228HA kullandık çünkü bu entegre karakteristik bakımından daha iyi.

Ekler

• UPC PCB1.PNG
    UPC PCB1.PNG
    54.5 KB · Görüntüleme: 295
Son düzenleme:
@Gokrtl senin için devreyi gece boyu aradım ve buldum, bu en son yaptığımız çalışan devre. :)

NOT: UPC1228HA bulamazsan yerine LA3160 da uyumludur, en son antalya'da 2 entegreyi de bulabiliyordum. Biz zamanında UPC1228HA kullandık çünkü bu entegre karakteristik bakımından daha iyi.
Eyvallah reis. Elimde upc1228ha var 3 tane.
Devrenin proteus dosyası olsaydı iyiydi ama bu da yeter. Bakar çizerim ben.

Bu benim yapmış olduğum devrenin üst kısmı, alt kısmı zaten pcb de gözüküyor. Ama dikkat et bu devre modifiyeli devre sen saf hali olanını yapacaksın.

Ekler

• 20200123_224623.jpg
    20200123_224623.jpg
    248.3 KB · Görüntüleme: 227
Bu benim yapmış olduğum devrenin üst kısmı, alt kısmı zaten pcb de gözüküyor. Ama dikkat et bu devre modifiyeli devre sen saf hali olanını yapacaksın.
Mikrofonun resminide koyar mısın reis? Yada özelliklerini biliyorsan söylersen ona göre davranırım bende

Buyrunuz efendim bu da devrenin son şemasıdır, sen hiç çizeceğim diye uğraşma benden sana şema :)

Ekler

• UPC 1228HA Mic.PDF
    579.8 KB · Görüntüleme: 216
CX kondansatörleri en az STROPLEX tip olması gerekiyordu, ben bulamadığım için başka tip kullanmıştım 1nF ila 100nF arası olması gerekiyordu ama tam hatırlamıyorum, belki o konuda bize @Mr_YAMYAM abi yardımcı olabilir. :)
Ha bu arada eline geçen her mikrofonla test etmelisin. Bu devre kondenser mikrofonlar için geçerli. Sen buna Dinamik mikrofon bağlayamazsın, Eline geçen her türlü kondenser mikrofonla test et. Farkı anlayacaksın her mikrofonda başka bir lezzet var :) Ama elinde Samsung marka kulak içi kulaklık varsa onlardaki minik mikrofon çok iyi iş görüyor:) Tüh mikrofonu da söyledik:):):)

CX kondansatörleri en az STROPLEX tip olması gerekiyordu, ben bulamadığım için başka tip kullanmıştım 1nF ila 100nF arası olması gerekiyordu ama tam hatırlamıyorum, belki o konuda bize @Mr_YAMYAM abi yardımcı olabilir. :)
Ha bu arada eline geçen her mikrofonla test etmelisin. Bu devre kondenser mikrofonlar için geçerli. Sen buna Dinamik mikrofon bağlayamazsın, Eline geçen her türlü kondenser mikrofonla test et. Farkı anlayacaksın her mikrofonda başka bir lezzet var :) Ama elinde Samsung marka kulak içi kulaklık varsa onlardaki minik mikrofon çok iyi iş görüyor:) Tüh mikrofonu da söyledik:):):)
Maalesef ben dinamik mic kullanacağım. O yüzden modifiye etmemiz lazım.

Maalesef ben dinamik mic kullanacağım. O yüzden modifiye etmemiz lazım.
Dinamik mikrofonun aralığı kısıtlıdır, Ama Kondenser mikrofonun aralığı geniştir. Eğer devreyi Dinamik olarak kullanmak istiyorsan, Devrede'ki mikrofona bağlı olan direnc'i sökmen yeterli olacaktır. Başka bir değişiklik şu an hatırlamıyorum.

Dinamik mikrofonun aralığı kısıtlıdır, Ama Kondenser mikrofonun aralığı geniştir. Eğer devreyi Dinamik olarak kullanmak istiyorsan, Devrede'ki mikrofona bağlı olan direnc'i sökmen yeterli olacaktır.
Bakacağız artık. Hele bir başlayayım da.

O kadar da zor bir devre değil ama devre senden saf ve temiz bir 9V istiyor :)
2 seçeneğin var:

-Pil
-Regüle Devresi

Benim en çok zorlandığım nokta burasıydı, şimdiden kolay gelsin:)
Hallederiz o işleri. Ben devreyi geçen sefer bayağı ameliyat edip bir sonuca varamamıştım. Şimdi tekrar deneyecem. Ama önce lm1875 i toplamam lazım. Odanın her yerine dağıttım parçalarını :D

Hallederiz o işleri. Ben devreyi geçen sefer bayağı ameliyat edip bir sonuca varamamıştım. Şimdi tekrar deneyecem. Ama önce lm1875 i toplamam lazım. Odanın her yerine dağıttım parçalarını :D
Amfi regülesi kolay Mikrofon regülesi zor olur yaptıkça hak verirsin belki :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back