Bu trafolar kaç watt

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
0-30v 3 amper güç kaynağında kullanmak için için bit pazarından tedarik ettiğim trafolardır. Sizce bu trafolar tahmini kaç wattır?
IMG_20210920_091836_HDR.jpg

IMG_20210920_093203_N.jpg
IMG_20210920_092936_HDR.jpg

Sekonder akımını ve voltajını bildiğimiz bir trafoda priemer akımını bulmak için örnek 5A 24v wattı bulmak için 5x24 den 120w eder sekonder wattını giriş voltajına bölersek 120/220=0.54A eder sizin trafoda hesabı tersine çevirirsek primer akımı 2A den giriş voltajı da 220v dan 2x220=440w en yüksek voltaj olan 23.5v dan 440/23.5=18.72A eder bu hesap tek çıkışlı trafoda kayıpları göz ardı edersek doğru işliyor sizin trafo birden çok çıkışlı olduğu için hesap nasıl olur kafam karıştı açıkçası :dusun1: trafonun dönüşüm oranını 220v/en yüksek voltaj olan 23.5v=9.36 buluyoruz bu hesabı sekonder primere uygularsak 18.72A sekonder akımı /9.36 dönüşüm =2.10A primer akımı üzerinde 314a yazan trafo için sanki hesabım doğru gibi duruyor

images

2A yazan trafonun akımı değil. Sargı içindeki termik sigortanın anma akımı. Yani trafonun gücü ile doğrudan ilgili değil.

Son düzenleme:
150va diyeyim.

Bana da 100-150w arası bir şey gibi geliyor.

nüvenin alanından gücü bulunabiliyor ama sargıları söküp ölçmek gerektiği için tahmin istedim. Aslında çekilen akımla gerilim düşümünden anlaşılabilecek bir formül olsa iyi olurdu. Gerçi o zaman da kullanılan tel kalitesine göre iç direnci değişeceği için yanıltacaktır.

Sekonder 30v 3 amper olduğunu düşünürsek 90w yapıyor. O zaman 100w bile olsa işimi görür diyebilir miyiz?

Son düzenleme:
Eğer çekirdek kesiti dikdörtgen biçimli ise, standart çekirdek malzemeleri varsayarsak güç 110 VA gibi çıkıyor. Reel güç de 90W gibi.

Tam olarak gücü belirlemek için şu yapılabilir: Trafonun sekonder voltajı boşta iken fazladır. Sekonderi yüklersin ve voltaj anma değere indiği anda çekilen akımı not edersin. Buradan sekonder gücünü VA olarak bulmuş olursun.

Denedim hocam ama şebeke voltajı 230 olduğu halde boştayken trafo üzerinde yazan değerden düşük çıktı. Şöyle;

Trafo üzerinde yazan değer 13.5v
230v şebeke gerilimi ile boşta 13.2
2.5 amper yük ile 12.0v
3 amper yük ile 11.8v

Denedim hocam ama şebeke voltajı 230 olduğu halde boştayken trafo üzerinde yazan değerden düşük çıktı. Şöyle;

230v şebeke gerilimi ile boşta 13.2
2.5 amper yük ile 12.0v
3 amper yük ile 11.8v

Hmm o tuhaf. Acaba sekonderde kısa devre mi var? Bir süre boşta çalıştır trafoyu, eğer ısınma varsa sekonderinde kısa devre vardır. Sekonder voltajı her zaman boşta iken yüksek tasarlanır ki, tam yükte anma voltajını verebilsin.

Yarım saatir çalışıyor zaten ısınma yok. Şimdi boştayken primer tarafından akım ölçümü yaptım, şebekeden 8ma akım çekiyor.

Şimdi diğer trafoyu da test ettim

Boşta 13.2
2.5 amper yük ile 12.2v
3 amper yük ile 12.0v

Evet voltajları düşük sarmışlar. Çinli birkaç cent tasarruf etmiş.

Yüksek akım kapasiteli görünen iki sargı var. 13.5 V ve 16.5 V. Diğer sargıların telleri çok ince. Toplam 30 V yapıyor. Bununla demonte güç kaynağı ile alabileceğin voltaj net olarak ancak simulasyonla belli olur, ama tahminen 24 V falan alabilirsin. Yani 30 V alamazsın.

Ben her halükarda sekonderi yeniden saracaktım zaten çünkü güvenmiyordum. En son demonte güç kaynağı için minimum ac giriş 30vac demiştiniz. O zaman bu trafo için 30v mu sarayım?

Şimdi simulatör ile baktım. Biraz iyimiser gidip %10 şebeke marjı düşünürsek, sana sekonderde 35 VAC lazım. Böyle olursa, şebeke voltajı %10 düştüğünde ve çıkıştan kabaca 3.2 A çekildiğinde, doğrultucu çıkışındaki ripple'ın dip noktası hala 34.2 VDC seviyesinde.

1632142639415.png

Ben her halükarda sekonderi yeniden saracaktım zaten çünkü güvenmiyordum. En son demonte güç kaynağı için minimum ac giriş 30vac demiştiniz. O zaman bu trafo için 30v mu sarayım?

Zaten kesin yeniden sarılması lazım. Trafonun şu anki güç değeri, bütün sargıları arasında paylaşılıyor. Sadece tek sargı veya iki sargıyı seri bağlayarak trafonun gücünün tamamını oradan alamazsın.

Yeniden sararken sekonder telini biraz fazla kalın tut. Simulasyonda iç direnç olmadığını varsayıyoruz, ama sekonderin bir iç direnci olacak, onu minimize edelim. Onun dışında voltajı da 36 - 37 V gibi sar, gerekirse sipir sökersin. Yani doğrultucunun tek başına minimum 34 VDC voltaj ile ortalama 3.2 A akım verebiliyor olması lazım. Ancak bunu gördükten sonra demonte güç kaynağına bağlanmayı hakeder :)

Forum istatistikleri

Konular
5,764
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back