Büyük KAVGA. (Bilimsel iddialar içerir)

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
@taydin hocamız ile yapmış olduğumuz tartışmaya ışık tutabilmesi açısından bir test yaptım.

Valla wikipedia'nın yalancısıyım abi. 4 çeşit PPM listelemiş, hepsinin de PEAK ölçtüğü net bir şekilde ifade edilmiş.

Senin dediğin gibi TÜM spektrumu hesaba katıyorsa peak değeri doğru gösteremez.
Neden? Çünkü senin dediğin gibiyse sadece peak değere bakmıyor. ses bandındaki herşeye bakıyor.
PPM lerin PEAK ölçtüğü zaten kaynaklarda belirtilmiş olup,
Belli bir band genişliğindeki toplam gürültü seviyesinde PPM ler hangi değerleri ölçmektedirler.
Bir gerçeklik var ki, bir gerilim seviyesindeki peak değeri ne ise, en yüksek ölçülebilen gerilim o değerdir.
İlave edilecek daha düşük gerilimler peak seviyesini etkilemezler.
Yapmış olduğum testte PPM nin spectrum ekranında görülen peak seviyesinden daha yüksek bir gürültü ölçtüğü görülmektedir.
Spectrum skalasında görülen en yüksek peak değeri ile PPM in göstermiş olduğu değer neden aynı değildir?
Band pass filtresi uygulandığında toplam gürültü değeri neden düşmektedir.?
Bu PPM ler gerçekten peak ölçümü yapmıyorlar mı, yoksa bilmediğimiz başka unsurlar mı var.
PPM acaba nelere bakıyor. Geniş spectrumdaki peak gürültü seviyesi -72dbu ler civarında iken toplam gürültü seviyesi neden -60 dbu lar civarında ölçülebiliyor.
Konumuz öğrenmeye açık olup, her arkadaşımız her türlü bilimsel tezler iddia edip, savunabilir.

ckocagil

Kayıtlı Üye
Spektrumdaki peak ile sinyalin (waveform) peaki çok farklı. Spektrumun bir kısmını filtreleyince gürültünün bir kısmını atmış oluyoruz.

Daha bilimsel açıklama: sinyalin RMS değeri = spektrumun altında kalan alan (integral). RMS azalınca peak de azalıyor.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Spektrumdaki peak ile sinyalin (waveform) peaki çok farklı. Spektrumun bir kısmını filtreleyince gürültünün bir kısmını atmış oluyoruz.

Daha bilimsel açıklama: sinyalin RMS değeri = spektrumun altında kalan alan (integral). RMS azalınca peak de azalıyor.
Ben bu söylenilenleri anlayamıyorum. Ecik CAHAL birisiyim de
@taydin abi anlayabilir mi acaba.?
İNATLA NOT:
PPM ler Peak ölçerler. Kesin kanıtlanmıştır.