Buzzer test etme

Bowman

Üye
Elimde bir piezo buzzer bulunmakta. Buzzerın linki budur. Test etmem lazım çalışıp çalışmadığına bakmak için. Datasheete bakarak ben buzzera direkt bi 3V verdim. Nokta olan kısmı pozitif olarak düşündüm. Buzzer bir türlü çalışmıyor. Nasıl test etmem lazım bunu ? Üzerine baskı falan da uyguladım piezo ifadesini görünce :)

Osilatörsüz buzzer ise 1kHz vb bir sinyal vermeniz lazım, tek başına ses vermez. Osilatörü içinde olsaydı o bu frekansı üretecekti siz de frekans üreten devreye elektrik vermiş olacaktınız. İnternette çok kolay 1kHz sinyal veren devreler mevcut, frekans jeneratörünüz mevcutsa zaten o da direkt üretir. Birçok multimetrede yok ama bazı giriş modeli sarı multimetreler var onlar da kare dalga test sinyali üretenleri var o da olur.

Elimde bir piezo buzzer bulunmakta. Buzzerın linki budur. Test etmem lazım çalışıp çalışmadığına bakmak için. Datasheete bakarak ben buzzera direkt bi 3V verdim. Nokta olan kısmı pozitif olarak düşündüm. Buzzer bir türlü çalışmıyor. Nasıl test etmem lazım bunu ? Üzerine baskı falan da uyguladım piezo ifadesini görünce :)
Zar gibi olanlardansa devre yok zaten plastik kılıf içindeyse olabiliyor devresi.

Frekans jeneratörüm var şimdi 1kHz verdim ama bana mısın demiyor ses çıkmıyor. Datasheette çalışma frekansı 4kHz diyor. Onu da verdim yine tık yok. Datashetteki nokta olan kısım pozitif ucu mudur?

Bir resim atabilir misiniz bir de kaç volt uyguladınız.

1.jpeg
2.jpeg

Çok farklıymış, piyasadakilerden çok daha düzgün adı olan bir ürünmüş.

Data Sheetinde 3 volt 4 Khz Kare dalga vermeniz gerektiği yazıyor

Piezoyu scopa bagla. Genligi 200mV yap.

Ardindan piezoya fiske vur. Scopta sinyal goremiyorsan bozulmustur.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back