Canon sd630 fotoğraf makinesi ana kartı için yardım.

Ustalar fotoğraftakiler canon powershot sd630 fotoğraf makinesine ait ana kart. Makinenin power tuşuna basılınca açılmıyor. Bilgisayara bağlayınca ışık vs. yanmıyor. Yani tamamen tepkisiz.
Ana kartta göz kontrolünde bozuk kompanent yok gibi. Burada sigorta hangisidir? Smd parçaların da kısaltmaları plaka üzerinde yok.
Batarya bağlıyorum, karttaki soket yakınlarından voltaj okuyamadım. Sadece batarya ve açma kapama, diğer tuş takımları bağlı. Flash, mercek çıkardım. Hiç tepkime vermiyor kart. Ne yapabilirim? Yardım ederseniz sevinirim.

IMG_20220416_023019.jpg

IMG_20220416_023114.jpg

Ustalar fotoğraftakiler canon powershot sd630 fotoğraf makinesine ait ana kart. Makinenin power tuşuna basılınca açılmıyor. Bilgisayara bağlayınca ışık vs. yanmıyor. Yani tamamen tepkisiz.
Ana kartta göz kontrolünde bozuk kompanent yok gibi. Burada sigorta hangisidir? Smd parçaların da kısaltmaları plaka üzerinde yok.
Batarya bağlıyorum, karttaki soket yakınlarından voltaj okuyamadım. Sadece batarya ve açma kapama, diğer tuş takımları bağlı. Flash, mercek çıkardım. Hiç tepkime vermiyor kart. Ne yapabilirim? Yardım ederseniz sevinirim.

16690 eklentisine bak

16691 eklentisine bak

İşaretlediğim yerin power (USB) girişi olduğunu tahmin ediyorum.
Öncelikle işaretlediğim yerdeki elemanları kontrol eder misin?
Birde pil bağlantısı anakart üzerinde nereye denk geliyor işaretler misin?

IMG_20220416_023019.jpg

İşaretlediğim yerin power (USB) girişi olduğunu tahmin ediyorum.
Öncelikle işaretlediğim yerdeki elemanları kontrol eder misin?
Birde pil bağlantısı anakart üzerinde nereye denk geliyor işaretler misin?
bu işaretlediğim yer diye düşünüyorum abi

Ekler

• IMG_20220416_023019.jpg
    IMG_20220416_023019.jpg
    814.5 KB · Görüntüleme: 83
Mümkünse batarya üzerinden karta bağlamadan önce voltaj ölç. Sonra karta bağlayıp yine batarya üzerinden voltaj ölç. Açmayı denerkende ölçüm yap. Karta bağladığında voltaj belirgin bir şekilde azalıyorsa kartta kısa devre vardır.

Kart üzerine müdahale zor. Tavsiyem bulabiliyorsanız usta bir cep telefonu tamircisine kartı gösterin. Cep telefonunda da benzer bileşenler olduğundan tecrübeye dayalı tamirat yapabilirler.

İşaretlediğim yer batarya girişi. İlk işaretlenen yer usb girişi. Usb kısmından bağlasam da açılmıyor cihaz. Fakat ölçümlerde voltaj var usb girişinde. Fakat batarya soketini takınca voltaj gelmiyor kompanentlere. Pil tırnaklarını filan kontrol ettim. Yuvaya takma soketine kadar var voltaj.

Ekler

• IMG_20220416_152050.jpg
    IMG_20220416_152050.jpg
    465.6 KB · Görüntüleme: 74
İşaretlediğim yer batarya girişi. İlk işaretlenen yer usb girişi. Usb kısmından bağlasam da açılmıyor cihaz. Fakat ölçümlerde voltaj var usb girişinde.
Anladığım kadarıyla biraz uğraşmışsınız ve kafanızda karışmış.
Bu tür cihazlarda genellikle güç girişlerinin hemen arkasında (özellikle USB veya Power soket) yanlış voltaja karşı koruma elemanları olur. Ve bunlar genelde diyot tur. USB soketi taktığınızda pinlerinde voltaj görmeniz normal. O voltajı takip edip hangi elemandan karışya geçemiyorsa o elemandan şüphelenmeniz lazım.
@Endorfin35+ 'in söylediği kontrolleri yapın. Benim yazdıklarımı da değerlendirin sonuca göre devamına yorum yapalım.

Teşekkürler yorumlar için. İş çıktı bıraktım. Dediklerinizi kontrol ettiğimde yazarım.

Cihaz çok ufak olduğundan, bileşenler de bit kadar. Bunun yanında bitin yavrusu yavşak bileşenler de aşırı fazla. = ))
Nükteyi bırakıp öze gelecek olursak, elimdeki ufak lup ile çekip attığım ana kart üzerinde, UT89XD test probları ile takip etmem çok zor, imkansız demesem de daha ince işçilik gerektiriyor. Bir kaç bir birine benzeyen bileşene ölçüm yaptığımda, kapasitör, ohm, kademeleri farklı sonuç veriyor, ya da vermiyor. Hatta batarya soketini takınca oranın çevresi ve altında kalıyorlar. Yanan bileşenler fazla olabilir. Aynı karttan bulmak lazım.
Cihaz bir arkadaşımın, çok eski. Askerde almış Bosna'da o zamanlar için uygun fiyatlara. Biraz hatıra için, biraz da hobi amaçlı bakmak istedim de profesyonel ekipmanlar lazım. Zaten arıza bulunsa da kompanent bulunur mu bilemem.
Üstte ustanın dediği gibi, bir tamirciye vermek lazım, fakat adam zamanını bu boş işe harcamaz. Harcasa da bir karşılık ister. Fakat bu cihaza para dökmeye gerek yok. Arkadaşa dedim, bunu zamanında yaptırıp elden çıkartacaktın. Şu an ana kart da bulunmuyor.
Çok teşekkür ederim değerli fikirleriniz için. Cihazı toplayıp teslim edeceğim. Ya cihazı parça niyetine satsın, aynısı olan alır. Ya da evde ufak çocuklara versin oynasınlar. = ))

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back