Çatal tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Toprağı gevşetmek için Koçtaş'tan bir çatal almıştım. Toprağı bellemesi için de bir adam tutmuştum, çatalın sapını kırmış. Yani toprağı belleyeceğine bizim çatalı bellemiş :kizgin1:

Tornada uygun konik açarak daha sağlam kayın ağacından bir sap yaptım.

scaled_img_3052.jpg

scaled_img_3053.jpg

scaled_img_3054.jpg

scaled_img_3055.jpg

scaled_img_3056.jpg

scaled_img_3057.jpg

scaled_img_3058.jpg

scaled_img_3059.jpg

scaled_img_3060.jpg

scaled_img_3061.jpg

scaled_img_3062.jpg

scaled_img_3063.jpg

Toprağı gevşetmek için Koçtaş'tan bir çatal almıştım. Toprağı bellemesi için de bir adam tutmuştum, çatalın sapını kırmış. Yani toprağı belleyeceğine bizim çatalı bellemiş :kizgin1:

Tornada uygun konik açarak daha sağlam kayın ağacından bir sap yaptım.

19542 eklentisine bak

19543 eklentisine bak

19544 eklentisine bak

19545 eklentisine bak

19546 eklentisine bak

19547 eklentisine bak

19548 eklentisine bak

19549 eklentisine bak

19550 eklentisine bak

19551 eklentisine bak

19552 eklentisine bak

19553 eklentisine bak
Efsane olmuş timur hoca .Ellerine sağlık.

Bizim köyde dirgen derlerdi buna. Çocukken 3 çatallısını at yapar koştururdum köyde. 3 Çatsllısına da anadut diyorlar. 30 yıl geri gittim abi sayende :)

images (10).jpeg

Bizim köyde de diğren derler. Saman manipule etmede kullanılır :)

Bizim oralarda sağlam saplar çalıdan yapılır. Üç parmaklı alete de "ananat" denir.

"Harmanda dirgen/ananat yemeyen adını bilmez" derler. Harman işinde 2-3 kişi yakın mesafe çalışmak zorunda kalınır. Aletlerin ucu size bir şekilde çarparsa çok kötü acıtır ve çarpan yer morarır. Sözün esin kaynağı budur.

48929047_10161438691010454_1573626333072719872_n.jpg

Birde 'kayış atmak' deyimi var. Ben o günleri görmesem de eski patozlar uzun bir kayışla traktöre bağlanarak çalışırmış. Patoza fazla sap atıldığında veya saplar tam kuru olmadığında kayış yerinden çıkarmış.

O dönemler patoz tek-tük var ve kıymetli. Patoz saat ücretiyle çalışıyor ve bir işi bitirip hemen diğerine geçiyor. İşten kaytarma şansın yok.
7-8 saatlik çalışma sırasında atıcılar patozu bolca sapla sıkıştırıp ve kayışın atmasını sağlarlarmış. Kayış atınca da dinlenirlermiş :)

IMG_20221009_004209.jpg

Bizim köyde de diğren derler.3 çatallı olana anadut denir.Bahçe bellemek için bunu kullanırlar.Çocukluğumda köye patoz makinası gelince traktörün peşinden koşar, traktör yavaşladığı vakit elek kısmına binerdik

Tırmık, bel, digen, tırpan, orak. Bunlar hiç bir evden eksik olmazdı. Tırpanın yerini plastik misineli motorlar aldı. Bir takıyorsun koca tarlyı kısa sürede dümdüz ediyor. :)

images (11).jpeg

Orak kesiği kolay kolay düzelmez neden acaba fikri olan varmı

19565 eklentisine bak

Bizim köyde de diğren derler.3 çatallı olana anadut denir.Bahçe bellemek için bunu kullanırlar.Çocukluğumda köye patoz makinası gelince traktörün peşinden koşar, traktör yavaşladığı vakit elek kısmına binerdik

Ben şahsen bel yerine ben her zaman çatalı tercih ediyorum. Toprak sertçe ve beli daldırmak çok zor oluyor. Ama çatalı toprağa daldırabiliyorum. Bir de bazı yerlerde ayrık otu var. Ayrığa rastlayınca bel doğrudan kesiyor, ama çatal kesmiyor. Böylece ayrığı eşeleyerek bütün sistemi sökme imkanım oluyor.

Benim belleme için tuttuğum eleman da artık çatala elini sürmüyor. Öncekini kırınca bu yenisini de kıracağını düşünüyor. Ama işin tuhaf tarafı bel de kullanmıyor. Doğrudan standart kürek ile çalışıyor. Ama adamda nasıl bir teknik var anlamıyorum. Ben çatalın veya belin üstüne çıkıyorum ve tepiniyorum toprağa daldıramıyorum. Bu adam DÜZ Küreği fazla zorlanmadan köküne kadar sokuyor toprağa. Grayder gibi herif ...

Ben şahsen bel yerine ben her zaman çatalı tercih ediyorum. Toprak sertçe ve beli daldırmak çok zor oluyor. Ama çatalı toprağa daldırabiliyorum. Bir de bazı yerlerde ayrık otu var. Ayrığa rastlayınca bel doğrudan kesiyor, ama çatal kesmiyor. Böylece ayrığı eşeleyerek bütün sistemi sökme imkanım oluyor.

Benim belleme için tuttuğum eleman da artık çatala elini sürmüyor. Öncekini kırınca bu yenisini de kıracağını düşünüyor. Ama işin tuhaf tarafı bel de kullanmıyor. Doğrudan standart kürek ile çalışıyor. Ama adamda nasıl bir teknik var anlamıyorum. Ben çatalın veya belin üstüne çıkıyorum ve tepiniyorum toprağa daldıramıyorum. Bu adam DÜZ Küreği fazla zorlanmadan köküne kadar sokuyor toprağa. Grayder gibi herif ...
Çatalı ilk fırsatta alıp köye gidip deniycem.Sap sanki önceden çatlamış fotoğraf dan öyle anladım.Haliyle adam greyder gibi olunca kırılması gayet normal.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back