Çekilmiş bir videonun başı ve sonundaki fazlalıkları kırpmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Video düzenleme konusunda epey yeniyim ve bunun için ikinci el aldığım Vegas Pro 15 yazılımını öğrenmeye çalışıyorum. Ama dün kahretti beni! Yav video'nun başından ve sonundan şöyle 10 saniyelik fazlalıkları kesip kaydetmek istiyorum, bir türlü nasıl yapılacağını anlayamadım. İnternet forumlarında başkaları da sormuş ve bu yazılımla bu işi yapmak çok zor.

Sadece kırpma yapan "Cute Edit" gibi yazılımlar var, ama bedava olduğu için spyware olma ihtimali neredeyse garanti. Baktım hemen bir iki tıkla bunu Windows 10 da yapamayacağım (en azından bir sürü casus yazılım yüklemeden) ben de Linux çözümlerine bakmaya başladım. Ve hakikaten, şimdiye kadar sadece audio için kullandığım ffmpeg programı bu iş için biçilmiş kaftan :)

Çok kolay bir şekilde, hem de direkt olarak komut satırından işi halletmek mümkün. Diyelim video gerçekte 00:00:20'de başlıyor ve 00:30:01'da bitiyor. O zaman şu komutla işi hallediyoruz:

Kod:
$ ffmpeg -i orijinal.mp4 -vcodec copy -acodec copy -ss 00:00:20 -to 00:30:01 sonuc.mp4

Buradaki işlem, 4 GB lık bir mp4 dosya için 3 saniye sürdü! ffmpeg son derece esnek ve ses işlemede olmazsa olmaz yazılımlardan birisi. Özellikle çok sayıda benzer işlem yapılması gerekiyorsa ve işi otomatikleştirmek isteniyorsa, ffmpeg en uygun seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Ama bütün linux komut satırı yazılımlarında olduğu gibi, komutu iyi anlamak lazım ve hata yapmamak için çok dikkatli yazmak lazım. Yoksa bir tek hatalı harf yüzünden istenmeyen işlem yapılabilir veya dosyalar yokedilebilir. Windows yazılımlarda genelde böyle tehlikeli şeyler için bolca "are you sure?" uyarısı vardır :)

Bir motorlu zincir testere benzetmesi yapacak olursak: Microsoft'un yaptığı bir testerede, her yerinde uyarı etiketleri olacaktır. "TEHLİKELİDİR", "ÇOCUKLARA VERMEYİN" vs. Her iki elinle sapı tuttuğunu algılayan sensörler olacaktır ve sap tutulmuyorsa motor çalışmayacak. Motoru çalıştırmaya başladığında sana "are you sure?" diye soracak :D Motor zayıf olacak ki, ağaç dışında birşey kesmeye kalkarsa takılıp kalsın ve sakatlık çıkmasın. Zincirin üzerinde ise koruyucu bir kapak olacak, ve testere kesmeye başladığında kapak geri çekilecek ve zincir ortaya çıkacak.

Ama Linux mantığıyla yapılmış bir zincir testere'de iki silindirli benzinli motor olur, hiçbir uyarı, koruma tertibatı, ve sensörü yoktur. Ağaca dayayıp düğmeye bastığın anda "emin misin?" falan diye sormaz, koca ağacı gürül gürül keser. Ama orada ağaç yerine senin kol veya bacak varsa, eh, onu da keser :p

Bakış açınıza göre bu ikincisi hem avantaj da olabilir, dezavantaj da. Ama ben bu tip aletleri seviyorum. İyi alet, kendisi karar vermeyecek. Kararları ben vereceyim, alet sadece benim istediğimi yerine getirecek. Bu istek teklikeli de olsa, olmasa da ...

Timur hocam,

OBS kullaniyorum. Bir dene istersen.

760

Hmm ilginç, OBS'yi ilk defa duyuyorum. Kesinlikle denemem lazım.

Sony Vegas için ben cevaplayayım. Frame çubuğunu istediğiniz saniye üzerine getirdikten sonra klavyeden "S" tuşuna bastığınızda tam frame çubuğunun olduğu yerden kesiyor. Silmek istediğiniz parçaya tıklayıp del tuşuna basarak silebilirsiniz.

Ayrıca video seçiliyken klavyeden "U" tuşuna basarak ses ve görüntüyü birbirinden ayırabiliriz.

Vegas'ta takıldığım konu olursa senden teknik destek isterim artık Gökhan :D

Vegas'ta takıldığım konu olursa senden teknik destek isterim artık Gökhan :D
Rezil bir program yav. Sırf elim alıştığı için kullanıyorum. 120dk bir videoyu 180dk da renderliyor. Yani tek tek frame kayıt ederek gitse yinede en fazla 125dk sürmesi gerek.

10-15dk gibi sürelerde core2 işlemci ile render yapıyorsam sizlerde bir sorun var sanırım :D
Program ne? Ham video boyutu ne? Acık detay ver.
Ben mesela telefon ile çektiğim 1080p 60fps 4gb görüntüyü 720p 30fps olarak renderdiyorum çok uzun sürüyor. 4 çekirdekli cpu 10gb ram sendeki 1050ti ekrankartından var. İşin gücün adamı gudurtmak :katil2:

Program Kdenlive.
576P AVI formatından 720P m2t formatına render işlemi. Film süresi 1.5 saat.
Linux diyorsun yani. Windows sandım ben. Yarın kusmet olursa bir render denemesi yapayım linuxda.

Bu arada sony vegas mkv uzantısını işlemek için biraz uğraştırıyor.
Geçen 1080p mkv film indirdim 2gb. Telefonda izlemek için 640x480 mp4 yapıp render başlattım. 2.5 saat sonra 4gb lık bir dosya çıkardı bana. :kizgin2: oysa ben 400mb filan bekliyordum.

Seni gudurtmak için kdenlive i bu PC ye kurdum.
Bu PC Core2 E6550. Yani neredeyse P4 ler seviyesinde bir işlemci.
Diğer PC E8300 idi.
2181 eklentisine bak
Görüldüğü üzere 368P lik görüntüyü 720P seviyesine yani 2 katı render yapmaktayım.
Kullandığım RAM miktarına bakarsan 3GB tan sadece 1.8GB kullanıyorum.
Buna rağmen işin bitiş süresi realtime den daha kısa. Yani 1.29 saatlik film 1.24dk gibi sürede bitecek.
2182 eklentisine bak
Tutup ta 4 çekirdeğim var deme :D
Bende uyduruk 2 çekirdek var. daha kısa sürede hallediyor.
Diğer PC bozuk olmasaydı 10-15dk gibi sürede yalayıp yutardı.
Hadi buradan başka bir konuya atlayalım. Bizim görüntü şeklimiz NTSC değil miydi? Neden PAL renderliyorsun? (İkisinin de ne işe yaradığını şuan hatırlayamıyorum. Biliyordum unuttum herzamanki gibi)

İşe bak :D
Başka bir filmi AVI formatında render edeyim dedim.
2183 eklentisine bak
1 saat 47dk lık filmi 38dk da bitiririm dedi :D

NTSC sistemlerde ÇATKI boyutu 30FPS dir. PAL de ise 25FPS dir.
Progresif taramada ise 2 katı olurlar. Yani PAL 50FPS NTSC ise 60FPS olur.
Avi de ses kayması olmuyor mu abi? Ben bir ara çok sıkıntı çekmiştim avi ses kaymasından.
Bu arada bizim ülke PAL kullanıyormuş.

Ne renderi yav? Ben kameradan çıkan mp4'ü atıyorum youtube'a o kadar :D Benim bilmediğim bir faydası mı var göndermeden rendelemenin?

Ne renderi yav? Ben kameradan çıkan mp4'ü atıyorum youtube'a o kadar :D Benim bilmediğim bir faydası mı var göndermeden rendelemenin?
Abi kameradan çıkan 2gb dosya renderden sonra azalıyor. Böylece youtube'a daha hızlı yüklüyor. Malum ülkenin upload seviyesi yerlerde. Ayrıca mekatronik logosu koymazsak olmaz :D

Ben 1920x1080 50fps çekiyorum ve aynen atıyorum abi. Youtube'da da 1920x1080 50 fps olarak çalıyor.

Yalnız upload edince youtube biraz daha kurcalıyor videoyu nedense. Bunun amacı ne bilmiyorum.

Esasen render (geriye çevrim) işlemi iki temelde yapılır.
İlki mevcut video resim boyutunu artırmaktır. Örneğin 576P den 1080P ye artırmak.
İkincisi ise Çözünürlüğü olduğundan daha düşük yaparak yer tasarrufu sağlamak. 1080P den 576P ye gibi.
Aynı zamanda video sıkıştırma özellikleri de önem arzeder.
m2t (MPEG-2 Transport) broadcast (TV) sistemlerinin standardıdır. Aynı çözünürlükteki bir AVI dosyası daha az yer kaplar.
Peki 576p den 1080p ye render yapınca görüntü bozulmuyor mu?

Bu da güzelmiş :) ffmpeg'in performansına ihtiyacı olan ama komut satırına da alerjisi olanlar için faydalı. Tabi ffmpeg'i windows'a kurmak lazım önce. Ben hiç kullanmadım windows altında ama bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Kesme işi için Ultra Video Splitter 6.5.0401 kullanıyorum.
Basit programdır,
1/10 sn hassasiyetli kesebilir. Bahsettiğin amaçlar için fazlaca yeterli.

Ancak
Video indexlemesinde problam varsa kesme noktalarında kaymalar olabilir.

Bu durumda ücretsiz olan Format Factory ile tekrar video dönüşümü yapılır,
mesela video mp4 dür, tekrar mp4'e dönüştürülür
(dönüştürülürken kalite, boyut vs secenekleri değiştirilebilir)
dönüşüm sonrası tekrar indexleme olacağından Ultra Video Splitter kesme noktalarını sorunsuz yakalar.

UYARI.

Üstteki mesajı yazarken aklıma gelmedi.

Format Factory'yi kurarken, kurulum seçeneklerine bakmadan devam ederseniz.
pislik denilebilecek bazı gereksiz şeyler de kurulur, web tarayıcıya lüzumsuz bar falan.

Kurulumda seçeneklere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back