Ch340 uart bağlatı sorunu

merthangm

Yeni Üye
öncelikle ben bir hobiciyim benim sorunum ch340 uart bağlantısı yapamıyorum arduino uno clon karttan söktüğüm ch340G cipini kendin tasarladığım pcb monte ettiğimde ve internette bulduğum şematiklere bakarak tasarladığım pcb ye takınca uart bağlantısında hata alıyorum pc bağladığım ch340 görmüyo usb aygıtı tanınmadı Hatasının veriyor nerde hata anlamadım günlerce araştırdım usb den gelen 5v tu ch340G vcc sine bağladım gnd yi ch340 gnd sine ud+ ch340 d+ sına ud- ch340 d- bağladım 12k mhz kristal bacağını 2 bacağına yerlestirdim sol atttaki 2 sine ve gnd ye bağladım kırıstale bire bir gördüğüm sematiğe göre tasarladım ancak pc bağladığımda usb ile çipi görmüyor usb cihazı arızalı hatası veriyo ch340 tekrar söküp arduino unoya tekrar lehimlediğimde ve usb ile bağladığımda ch340 olarak görüyo
bu işlemi birkaç kez yaptım arduino uno kartında gördüğü denekleyiciyi harici kullanınca görmüyo pedlerde kısa devre yok ölçüm yaptığımda sıkıntıyı bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
Adsız.png

PCB bağlantı anlamında bir sorun gözükmese de yolların yapısı son derece kötü olmuş. Mesela USB konnektöründeki GND, çıktıktan sonra avare bir şekilde bütün yönlerde ilerliyor, bir sürü viraj aldıktan sonra CH340'a ulaşıyor. Genişliği de çok az. Aynı şekilde USB konnektördeki Vcc de oldukça uzun ve virajlı bir yol katettikten sonra çipe ulaşıyor.

Bu PCB yollarını tamamen kaldır. sonra USB konnektör ile CH340G yi olabildiğince yakın olarak yan yana koy. Sonra da USB bağlantılarını olabilecek EN KISA bağlantılarla yap. Kristal ve kapasitörleri de CH340'ın altında bir yerlere konumlandır.

Bunun dışında datasheet'te belirtilen dekuplaj kapasitörlerini de koymamışsın. Soldaki şemadaki C1 ve C2 yi de koy.

1641573229094.png

Ayrıca devredeki 12 MHz kristale PCB üzerinde 12k gibi bir isim vermişsin. Bu isim kristalin gerçek doğası hakkında düpedüz yalan söylüyor. Doğru etiketin "12 MHz kristal" olması lazım.

Bağlantılar doğru demiştim ama, şimdi USB konnektör bağlantısını kontrol ettim, bağlantı doğru değil ... Konnetörün 1 numarası Vcc, 4 numarası GND olmalıydı. Sende tam tersi. Yani CH340G ye ters voltaj vermiş oldun, o yüzden entegre de gitmiş olabilir.

1641579286619.png

Bu arada datasheet'i de ekleyeyim başkasının işine yarayabilir. Eğer USB konnektörü bir önceki mesajda belirttiğim gibi doğru kullanırsan, konnektör ve CH340G yi yan yana koyduğun zaman bakır yollar hiç kesişmeden çok kısa bir şekilde yapılabilecek. Entegre pinleri böyle olacak şekilde tasarlanmış.

Ekler

• 34-WCH-CH340G.pdf
    210.3 KB · Görüntüleme: 115
Sanıyorum bulduğun şema da hatalı ya da önce şemayı çizmediğin için eksik çizim oldu.

Yukarıda paylaşılan şemayı KiCad 6 versiyonu ile çizdim. Ekte bulabilirsin. Bunun üzerinden PCB üretirsen hata yapma ihtimalin azalır. Her zaman önce şemayı çizmekte hem anlamak hemde bağlantıyı gözden kaçırmamak adına yarar var.

Kasıtlı olarak footprint (fiziksel çizim) seçmedim. PCB çiziminde kullanacağın malzemeye göre ayarlarsın.

Bitince PCB'ni paylaşmayı da unutma ki belki başka birinin de işine yarar.

Bir de doğrudan üreticiden indirdiğim PDF'i de paylaşayım.

Screen Shot 2022-01-07 at 23.42.02.png

Ekler

• CH340G.zip
    17.4 KB · Görüntüleme: 95
  • CH340DS1-1.PDF
    570.9 KB · Görüntüleme: 116
Başka bir devre ile bütün haline getirmek niyetinde değilsen şöyle hazırı var aslında. 10 TL

15214 eklentisine bak
2 TANEN VAR BUNDAN AMA BEN 0 DAN BİR PCB TASARLAMAK İSTİYORUM UART BAĞLANTISINDA SIKIŞIP KALDIM O OLMADAN İLERİ SEVİYEYE GEÇEMİYORUM 0 DAN KENDİMİ GELİŞTİRİYORUM HAZIR MODÜLLERLE KENDİMİ GELİŞTİREMEM

Sanıyorum bulduğun şema da hatalı ya da önce şemayı çizmediğin için eksik çizim oldu.

Yukarıda paylaşılan şemayı KiCad 6 versiyonu ile çizdim. Ekte bulabilirsin. Bunun üzerinden PCB üretirsen hata yapma ihtimalin azalır. Her zaman önce şemayı çizmekte hem anlamak hemde bağlantıyı gözden kaçırmamak adına yarar var.

Kasıtlı olarak footprint (fiziksel çizim) seçmedim. PCB çiziminde kullanacağın malzemeye göre ayarlarsın.

Bitince PCB'ni paylaşmayı da unutma ki belki başka birinin de işine yarar.

Bir de doğrudan üreticiden indirdiğim PDF'i de paylaşayım.

15190 eklentisine bak
malesef gene olmadı endüşük 10 uf kutuplu kapasitör var dı onla denedim denedim sorun gene aynı yollarıda düzelttiğim halde

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    13.3 KB · Görüntüleme: 138
  • Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    61.4 KB · Görüntüleme: 99
Entegrenin besleme voltajı hala ters. Şu anda entegrenin GND'si USB portun Vcc sine bağlı, Vcc de GND ye bağlı. Entegre bozulmuş olabilir, bağlantıları düzeltsen bile çalışmayabilir.

Son paylaştığın şemaya göre entegrenin V3 isimli 4. pinine 0.1uF dekuplaj kondansatörü koyman gerekiyor ama çizimlerinde bu pin boş görünüyor...

Screen Shot 2022-01-09 at 18.53.18.png

Entegrenin besleme voltajı hala ters. Şu anda entegrenin GND'si USB portun Vcc sine bağlı, Vcc de GND ye bağlı. Entegre bozulmuş olabilir, bağlantıları düzeltsen bile çalışmayabilir.
hocam voltajda sorun yok ben usb konnektör kullanmıyorum usb kabloyu kestim kabloyu pcb ye doğru şekilde lehimmledim usb kabloda 4 renk var kırmızı 5 v bayaz d- yeşil d+ siyah gnd ona göre yollara bağlandı

Ekler

• a1.jpg
    a1.jpg
    82.4 KB · Görüntüleme: 122
  • a2.jpg
    a2.jpg
    161.4 KB · Görüntüleme: 110
  • a3.jpg
    a3.jpg
    81.6 KB · Görüntüleme: 127
Son düzenleme:
Öncelikle devreyi izopropil alkol ile güzelce temizle. Devrenin bu haliyle lehimlerin durumu iyi mi değil mi, padler arasında kısa devre var mı yok mu, mevcut atıklar iletkenlik yapıp devreyi olumsuz etkiliyor mu, hiç belli değil.

Bunun dışında bu resmini koyduğun devrenin son hali ise, bu devrede entegrenin kendisi yok.

Son olarak da kablolarla doğru bağlantı yaptığını söylemiştin. Ben Vcc ters dedikten sonra mı düzelttin yoksa kablolar hep doğru bağlı idi, hiçbir zaman ters değil miydi?

Öncelikle devreyi izopropil alkol ile güzelce temizle. Devrenin bu haliyle lehimlerin durumu iyi mi değil mi, padler arasında kısa devre var mı yok mu, mevcut atıklar iletkenlik yapıp devreyi olumsuz etkiliyor mu, hiç belli değil.

Bunun dışında bu resmini koyduğun devrenin son hali ise, bu devrede entegrenin kendisi yok.

Son olarak da kablolarla doğru bağlantı yaptığını söylemiştin. Ben Vcc ters dedikten sonra mı düzelttin yoksa kablolar hep doğru bağlı idi, hiçbir zaman ters değil miydi?
yok hocam multi metre ille kısa devre kontrolü yapıldı sıvı flex kullandım ucuz ürün ondan kirli görnüyo başından beri doğruydu enson resim atttım kendimi kanıtlamak için :) ch340 dada sıkıntı yok 20 kez söküp taktım bozulma yok arduinoda çalışıyor kendi pcb de çalışmıyor

Valla resimlerdeki kadar kirli olan bir devre üzerinde bırak problem aramayı, voltaj bile vermem ben. Problem ile iligli de aklıma başka da birşey gelmiyor malesef.

Valla resimlerdeki kadar kirli olan bir devre üzerinde bırak problem aramayı, voltaj bile vermem ben. Problem ile iligli de aklıma başka da birşey gelmiyor malesef.
genede saol hocam yardımcı olmaya çalışıyorsun allah razı olsun hobiciyim evdeki malzemeyle yapıyorum eldeki malzemeyle ancak bukadar bu dekuplaj kapasitör internette arattım görsel bulamadım varsa göndere bilirmisiniz nasıl bişe

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back