Cihaz temizliği

Sercan

--
Bugün hurdalıktan aşağıdaki malzemeleri aldım. Bunların dış temizliğini normalde bulaşık deterjanı (pril) ile yapıyorum ancak bunlara biraz daha özenmek istiyorum. Temizlik için öneriniz var mıdır? Nasıl daha doğru bir temizlik yaparım.

Fluke 360 Leakage Clamp
CEM DT-351
Fluke 561 IR Termometer
Roney 100W Soldering Gun
LP 800 Solder Pot 250W
Birkaç prob.

Ekler

• image.jpg
    image.jpg
    120.8 KB · Görüntüleme: 277
Son düzenleme:
İçlerindeki elektronik kartları temizlemenin en iyi yolu ultrasonik yıkama makinası kullanmak. plastik muhafazaları da çaktırmadan hanım evde yokken bulaşık makinasına atabilirsin :p Çizilme riski olmayan yerlerde cif, diğer yerlerde de izopropil alkol iş görebilir.

Bulaşık makinesini 8-bit guy diye bir youtube kanalında da duymuştum. İyice meraklandım. Cihazların kartlarında temizlik gerektirecek bir durum olduğunu pek düşünmüyorum. Kalibrasyonları yakın tarihli. Aklımda sadece plastik aksamlar var. Bulaşık makinesinde nasıl bir deterjan kullanmak gerekiyor normalde hanım kendi yaptığı bir deterjan kullanıyor o yüzden hazır markaları bilmiyorum.

Son düzenleme:
Pens ampermetreler çok iyi ama. CEM olan hem AC hem DC ölçebiliyor. Türk malı mı acaba o?

Fluke 360'i ilk defa görüyorum. Bunu biraz inceleyeceğim. Yenisi 5000 TL ye yakın, valla çok iyi denk getirmişsin. Özellikle seninle gitmek lazım bit pazarına, kısmetin baya açık :)

Anladığım kadarıyla Flue 360, miliamper kademesi olan bir pens ampermetre. Normal pens ampermetreler 1A den aşağısını çok iyi ölçemiyor.

Valla süper alet. Toprak hattından geçen kaçak akımları, 3 fazla sistemlerde fazlar arası akım dengesizliği kolaylıkla tespit edebilen bir cihaz.

Evet cihazlar çok iyi denk geldi üstelik bunlara para bile vermedim. Tanıdığım bir hurdacı bunlar sana lazım olur mu diye sordu :) Bir iki havalı tornavida filan da vardı da alamadım onları.

Evet cihazlar çok iyi denk geldi üstelik bunlara para bile vermedim. Tanıdığım bir hurdacı bunlar sana lazım olur mu diye sordu :) Bir iki havalı tornavida filan da vardı da alamadım onları.

Havalı tornavida bana lazım olurdu, bakalım belki beraber gidince gene denk gelir.

Bunlar da ikinci parti
Osaka OPT 304 ve modelini bilmediğim aynı marka havalı tornavidalar. Küçük olanın sağa sola rotasyon özelliği var.
Gison GP-SB01C tutucu
İki adet de sıkma pensesi
8 mm spiral hava hortumu ve bir kaç da havya, matkap ucu.

Ekler

• 1D3C68BA-718C-4103-AFB7-7A3F1C0BC3CA.jpeg
    1D3C68BA-718C-4103-AFB7-7A3F1C0BC3CA.jpeg
    208.7 KB · Görüntüleme: 316
Son düzenleme:
OPT 304 sadece sıkma yönünde mi çalışıyor? Sanırım tork ayarı var.

Ama sağ/sol çalışma konusunda internette bakayım dedim, her yerde tam olarak aynı bilgiyi kopyala/yapıştır yapmışlar :D Bir satır dahi özgün bilgi veren yok ...

OPT 304'ü ben de tek yönlü çalışıyor sanıyordum ancak hava anahtarının orada bir buton var. Ona basınca rotasyonu değişiyor. O buton aynı zamanda ters istikamette sabitleme işini de yapıyor. Hız ise mandaldan ayarlanıyor.

Sitesindeki özellikleri şu şekilde:
TORNAVİDA
Uzunluk: 216 mm
Vida Çapı: 4 mm
Soket Karesi: 1/4”
Max. Tork: 1-3 Nm
Boşta Devir: 1.500rpm
Hortum Çapı: 8.0 mm
Hava Giriş Nipeli: 1/4”
Hava Tüketimi: 113 lt/dk
Çalışma Basıncı: 90 psi (6.2 atü)
Ağırlık: 0.66 kg
Koli Adedi: 10 adet

Ne kadar istiyor op304 için?

Tek tek fiyat sormadığım için bilmiyorum.

image.jpg

Bugün atölyeme iki cihaz daha ekledim. Bunları bulaşık deterjanı ile temizlemek en hızlı ve detaylı yöntem gibi duruyor.

image.jpg

Fotoğrafta pek belli olmasada temizlikten sonra yeni gibi oldular.

İçlerindeki elektronik kartları temizlemenin en iyi yolu ultrasonik yıkama makinası kullanmak. plastik muhafazaları da çaktırmadan hanım evde yokken bulaşık makinasına atabilirsin :p Çizilme riski olmayan yerlerde cif, diğer yerlerde de izopropil alkol iş görebilir.
Abi nasıl oluyor da ultrasonik ile elektronik kart temizlerken elektronik komponetler zarar görmüyor. Su yüzündem bakır yollarda korozyona sebebiyet vermiyor mu. Ayrıca bulaşık makinası şaka olsa gerek.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back