ÇİNLİLERDEN YEDİĞİMİZ KAZIK

Ahmet

Kıdemli Üye
Katılım
31 Mayıs 2021
Mesajlar
4,548
Timur abinin çözümü olan bir sorununu anlattığı konuyu görünce bende bunu anlatayım dedim.

Uzun vadeli acele olmayan bir proje için çok ünlü bir almanyalı üreticinin yeni nesil 1200 serisi transistör çıkışlı plc'sine ve ilave i/o modülüne ihtiyaç duyduk esnaflardan fiyat bakarken aliexpresde nerdeyse türkiyedeki tek cpu fiyatına ilave giriş çıkış modülü + profinet destekli cpu bulunca hemen aldık beklediğimizden hızlıda elimize ulaştı.

Başladık denemelere ben ustama diyorum sanki bunun ledleri bizim diğer 1200 ledleri kadar parlak yanmıyor ustam diyor biz transistör çıkışlı almadıkmı bundan neden röle sesi geliyor.

böyle şüpheler yaşamaya başladık ama kutusu, yazlımındaki sorunsuz iletişimi ve otomatik cpu tanımada ilave modülün modeline kadar tanıması bizim bütün şüphemizi söndürüyordu.

Öyle böyle derken projeye başladık puls-yön vererek servo sürüyoruz yaptğımız hesaba göre sürdüğü bandı 150mm hareket ettirmesi gereken s-motor bazen 13 götürüyor bazen 17 götürüyor biz sürekli servo sürücüyü fabrika ayarlarına döndürüyoruz elektronik dişli oranıyla oynuyoruz servo sürücünün yazılımından ama yok devamlı kaçırıyor sonra dedikki biz bu sürücüye dijital girişle bu kadar dön yapalım en azından arıza nerde anlarız.

Sürücüyü plc'den ayırdık sürücü yazlımından gerekli ayarları yaptık dijital giriş olursa şu kadar dön!
Sürücü nerdeyse 1 milimetre hata yapmadan istenen mesafede sürüyor.

Şimdi işler karışmaya başladı ama hala sürücüye suç atıyoruz bu sürücü puls kaçırıyor sürücünün yerli desteğine yazıyoruz yerli destek bize şema veriyor dirençler ile bir bağlantı oluşturıyoruz yine kaçırıyor 30pF kondansatör ekleyin diyor ekliyoruz yine kaçırıyor.

Aklımıza çok takıldı bu plcmi acaba yanlış çıkarıyor diye ustam ağır pic mikrodenetleyicilerine hasta olduğu için pic16f88 ile aynı mantığı oluşturup sürücüyü 5 volt sinyallerede tepki verecek şekilde ayarlayıp yine deneme yaptık ve neredeyse kaçırma yok yine sürücü puls kaçırmyıor.

Bütün soru işaretleri plc'ye döndü ustam artık kızmış olacakki bu (çeşitli hakaretler) plcsinden röle sesi geliyor biz transistör çıkışlı almadıkmı dedi panodan söktük başladık sökmeye ilk içini açınca gördüüğümüzle bizde şok olduk.

Normalde 3 ayrı kart olan iç tasarım nerde?
1 tane kart var.
O kartda tarif edeyim 20 liralık aşırı çin malı radyolar olur ya işte o kartın kalitesiyle yapsıyıla aynı.
ne markanın kendi adını üstüne bastığı işlemcisi var ne doğru düzgün regüle var 24 volt girişi lm317 ile 5e ayarlamışlar.

herhangi bir çıkış aktif olduğunda transistörlerin emiterine gnd gelmesi için bir röle çekiyor.
bu röle çekene kadar işlemcinin çıkardığı puls'leri çıkıştan alamıyoruz malesef böyle bir tasarım yapmışlar.

normalde giriş yapıldığına dair yanan led işlemciden çıkar yani işlemci giriş sinyali aldıysa başka bir pinini çıkış yapar oda giriş yapıldığına dair ledi yakıyor.

fakat bu çinliler ledleri direkt girişe paralel bağlamış.

DOLANDIRILDIK.
 

Ahmet

Kıdemli Üye
Katılım
31 Mayıs 2021
Mesajlar
4,548
Yazılım konusunda çığır açmışlar ama.

Profinetten bağlanıyoruz otomatik cpu tanıma başlatıyoruz 1-2 saniye geçmeden bağlı ilave modül+cpu modelini bulup söylüyor.
Orjinallerde bu süre ilave modül-hmi vs. varsa 30 saniyeden fazla sürdüğü oluyordu.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Katılım
24 Şubat 2018
Mesajlar
16,132
Demekki orta ayar birşey almak gerekiyor. En ucuzunu alırsan çalışmıyor, en pahalısını zaten alman mümkün değil :)
 
Top