Endorfin35+

Apartman Kapıcısı
1611348296303.png

bak bu önceki mesajda verdiğim soldaki bağlantı ile aynı bağlantıyı içeriyor ama sürücü tarafında köpüleme var kablo sayısı daha az. Böylede çalışır ama körüleme kontrol kartı tarafında olur ve twisted pair ( ikili burgulu, perli ne deniyor bilmiyorum) kablo kullanırsan gürültü açısından daha sağlıklı olur.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Benim gözler kan çanağı o sebeple mi? Diğeriyle aynı gibi... Benim şu anda aktif çalışan sistem bu.
1611350504546.png

CWD'nin kataloğunda 2 bağlatı şekli var. Ben Figue-2 gibi kullanıyorum. Senin "gürültü daha az olur" dediğin ise Figure 1'di. O şekilde bağlayıp mach3'den active low yapıyorsun. Yaptım ama nedense çalışmadı.

1611350852736.png

Son düzenleme:

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Blendajlı LICY kablonun içinden gidiyor. Dışındaki blendajı ise GND'ye bağlıyorum.

Diğer dediğin gibi olan "az gürültülü" bağlantı neden çalışmadı onu anlayamadım?

Bir de "yanlış" dediğiniz bağlantı aynı değil mi? ben mi yanlış görüyorum

ismaily

Kayıtlı Üye
Sürücü ortak anot destekliyorsa direkt bir yanlışlık yok.
Ama sorunsuz çalışması için breakout kartın ürettiği sinyaller, sürücünün beklediği sinyaller ile uyumlu olmalı.

Sürücü ile ilgili bilgi varmı.
Aktif low/high çalışıyor veya düşen/yükselen kenarda tetikliyor gibi.
Şu anki bağlantıda motor enable ama çalışmıyorken ENA sinyali ne görünüyor. Low/High.

Birde blendajlı kablo kullanıyorsan blendajı sadece kart tarafında GND ye bağlı olsun. Blendaj sürücüye bağlı olmasın.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Sürücü bu. Bu arada o a bağlantılardaki dirençleri kullanmıyorum. Çünkü breakout board zaten 5V çıkıyor gözüküyor.

Blendaj tek taraftan bağlı. Fakat motora, sürücüden giden kablonun blendajı tek taraftan mı çift taraftan mı bağlı olmalı? Benim tek tarafta sürücünün orada bağlı. Bir kaynakta motor kablosu çift taraflı blendajı topraklansın diyor ama..

ismaily

Kayıtlı Üye
CWD'nin kataloğunda 2 bağlatı şekli var. Ben Figue-2 gibi kullanıyorum. Senin "gürültü daha az olur" dediğin ise Figure 1'di. O şekilde bağlayıp mach3'den active low yapıyorsun. Yaptım ama nedense çalışmadı.
Sürücünün kılavuzuna baktım.
Kılavuzda dikkat çeken bir satır var. "Enable signal positive, usually left unconnected(enable)" demiş.
Yani sürücü opto ledi yanmıyorken enable oluyor.

ENA, DIR, CK pinlerini aynı şekilde yorumluyorsa,
Diğer sinyal girişlerinde de aynı mantık varsa active low veya düşen kenarda çalışıyor sürücü.

Figure2 bağlantısı sinyalleri invert ediyor.
Anladığım kadarı ile Figure2 (invert sinyal) ve mach3 de ActiveHigh çalışıyor.
Figüre1 bağlantısını yapıp(sinyali invert etmeyip) Mach3 de ActiveLow çalışmıyor. Ama neden.

Sadece fikir yürütüyorum.

Bu durumda ENA ve DIR, CK sinyalleri farklı davranıyor diye düşünmek lazım. Breakout kart veya sürücü de.
Breakout kartın resminde sıralı şekilde 10 adet chip var. Sanırım opto. Kodları nedir. ?
8 pin kılıfda çift opto içermiyorlarsa ENA sinyali Breakout kartta farklı işleniyor ve diğer sinyaller de optolarda open collector olabilir.
Kartın şeması vs varmı?

Figüre1 bağlantısı ile Mach3 de sadece ENA ActiveHigh deneyebilirmisin.
Daha güzeli Figure1 bağlantısını yaptığında ENA mach3 de low/high tanımlandığında hangi durumda motoru elle çevirebiliyorsun.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Makinanın yanındaki değilim. Ama sanırım bütün breakoutboard'lar zaten böyle tek çıkışlı. Belki jumper olabilir benimkinde jumper yok.

ENA olayını denedim. Sadece yanlış bağlatma ihtimalin var. Kendim kontrol edeceğim.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Evet şimdi bizzat görebildim makinayı. Tüm bu atlama sorunu dışında 48v'a geçtikten sonra şöyle bir sorun başlamış durumda. Motorlar gerçekten baya takır tukur ses yapmaya başlamış. Ama tekini bağlayınca ses yapmıyor. Yani tek eksen ama 48v verirsen ses yapmıyor, 3'ünü birden takınca bütün motorlarda birden takur tukur ses..

Sebebi ne olabililir diye düşünürken, aklıma kabloların kesiti geldi. Ben motorlara giden kablolarda LIYCY 4x0.75mm kullanmışım.

Acaba bu kabloların özellikler o kadar watt(48V/3.8A) taşımadan yetersiz mi kalıyor diye düşünürken, tek başına bağlı olmadığı zaman sorun olmuyorda 3ü birden mi oluyor diye cevabını kendim vermiş oldum.(Eğer doğruysa düşüncem)

O zaman geriye diğer ihtimal, voltaj fazlalığından dolayı kabloların ekranlaması yetmiyor/doğru yapılmamış. Haliyle birbirlerine gayet yakın gittiklerinden, birbirlerini etkiliyorlar. Büyük ihtimal ses işi böyle..

taydin

Timur Aydın
Staff member
Akım 4 amperlerde diyordun. Eğer böyle ise 0.75 mm2 çok marjinal. Büyük ihtimalle 48 V da çökme meydana geliyor.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Tek iken neden bir sorun olmuyordur? Tek eksen bağlı, diğer eksenlerde sürücü, power, kablo hepsi bağımsız. Motordan hiç tıkırdı gelmiyor. Tek ortak yer kontrol kartı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bence bütün kablo kesitlerini kontrol et. Belki ana besleme kabloları da çok ince ve gerilim fazla silkeleniyor. Özellikle kablo da uzunsa 6 kW için EN AZ 4 mm2 kesitli olması lazım.

Benim atölyede 12 kW 3 fazlı şofben var, kablosu da 7 m gibi. 6 mm2 kesitli kablo kullanılması gerektiği belirtiliyordu. Ki bu üç faz için, yani güç 3 ayrı faza dağılıyor. Sende bütün gücü TEK FAZIN taşıması gerekiyor.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
İşin diğer bir garip tarafı CAM postlarını tek tek gönderince sanki hiç sorun yaşamadım. Yani dış contouler'ayrı gönderiyorum, bitiyor pocket diğerini gönderiyorum vs.. Eskiden de hep böyle çalışırdım. Belki de başından beri böyle toplu gönderince bir sorun. İyi kötü çalışıyor şimdi makina.

Step kablolarında 24V ve benimki gibi motorlar kullananlar genelde 0.75kullanıyordu. Spindle filan 4mm.

Yinede kablo şıkkını halletmek gerekecek ama bununla birlikte ahşap dolap panomu komple değişmem gerekiyor. Marangozculuk oynuyoruz diye vaktiyle gittik ahşap yaptık. Gerçi ahşap yapmasak da polyester hatasına düşecektir. Sac pano, yeni kablolar, yeni düzen için bir proje plan yapmam lazım.

Pano için şu çizim programını demo filan kullanacağım. Ona göre tüm eksiklerimi sipariş edip düzgün bir pano yapmış olayım. Yardımlarınız beklerim. Elektrik malzemelerine pek aşına değilim.

EAE diye pano markası gördüm. EAE 60x90x20

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Tasarım her şey gerçekten. Meeanwelleri montaj ederken canımın çıktığını sonra kabloları takarken kör gözle yaptığımı söylemiştim. Şöyle bir foto buldum. Alman malı power galiba. Powerları panoya böyle dik yerleştiriyorsunuz, Hem az yer kaplıyor, hem bağlatı vidaları öne bakıyor. Böylece hem yerden daha fazla tasarruf hem de, montaj kolaylığı oluyor. Benim kasada şu an 5 tane smps var. hepsini yatay koysam devasa pano olacak. Ama böyle montajı zor. Bilmiyorum belki meanwell'in sokette öyle dönüyordur bir bakacağım.

Bu arada aldığım Made by Corona MeanWell'lerden birinden kondansatör sesi geliyor. Ne yapmalıyım sizce? Söküp baksam mı?

1611609452933.png

Son düzenleme:

by lent

Kayıtlı Üye
Tasarım her şey gerçekten. Meeanwelleri montaj ederken canımın çıktığını sonra kabloları takarken kör gözle yaptığımı söylemiştim. Şöyle bir foto buldum. Alman malı power galiba. Powerları panoya böyle dik yerleştiriyorsunuz, Hem az yer kaplıyor, hem bağlatı vidaları öne bakıyor. Böylece hem yerden daha fazla tasarruf hem de, montaj kolaylığı oluyor. Benim kasada şu an 5 tane smps var. hepsini yatay koysam devasa pano olacak. Ama böyle montajı zor. Bilmiyorum belki meanwell'in sokette öyle dönüyordur bir bakacağım.

Bu arada aldığım Made by Corona MeanWell'lerden birinden kondansatör sesi geliyor. Ne yapmalıyım sizce? Söküp baksam mı?

7682 eklentisine bak
Kesinlikle sökün müdahale edin, erken müdahale ...

Eldeki meanwel ler için şu pinli klemenslerle (uygun amperli) işinize uygun hale getirebilirsiniz diye düşünüyorum ;).
1611724699550.png

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Ya bunları pek sevmiyorum. Kablo sığmıyor filan. Aynı yukarıdaki gibi vidalı olanlardan L gibi olan varsa olabilir.

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Wagolar çok güzel ama ateş pahası

Sercan

Yönetici
Staff member
Wago'nun Çin'li alternatifleri epey ucuz.

ckocagil

Kayıtlı Üye
Kondansatör sesiyse kötü, ama indüktör sesiyse sorun olmaz. Yine de rahatsız ediyorsa değiştirebilirsiniz.

Wago'nun Çin'li alternatifleri epey ucuz.
Adamlar işi abartmış, hem kaliteli yapmışlar hem de gerçekte olmayan yeni Wago modelleri üretiyorlar :D