Çocukları için acil durumlarda kullanabilecekleri ekipman önerisi

Sercan

--
Bu hafta sonu arkadaşlarımla toplamda 13 aile, bir gece çadırda kalacağımız bizbize bir kamp yapacağız. Ortamda çocuklarla birlikte yaklaşık 45 kişi olacak. Biri SAS komandosu, diğeri kurtarma gönüllüsü olan iki profesyonel arkadaşımız çocuklara ormada hayatta kalma ile ilgili tüyolar verecek. Bize özel olacak bir kamp alanı olacağı için, aileler olarak biz de ateş başında kurtarılmayı bekleyeceğiz. :yerlereyat1:

Her neyse, ortalama 8-10 yaş grubundaki çocuklara, afet durumunda alternatif elektronik ekipmanların tanıtılması için önerebileceğiniz bir etkinlik var mı? Kampa giderken yanıma aşağıdaki telsizi, pilsiz kol saatimi ve pusulayı alacağım. Amacım deprem veya savaş gibi afet durumlarında çocukların neleri kullanabilecekleri için temel düzeyde akıllarında fikirler oluşması.

Tavsiyeniz var mı?

1727352299298.jpeg

İp(halat) ve iple yapılacaklar olabilir. Yada ip niyetine kullanılacak materyalleri bulma mesela ayakkabı bağcığı yada kıyafetten yada bitkilerden ip elde etmek olabilir.

Radyo yada bilinen bantlarda telsiz haberleşme dinlemesi düşünülebilir.
Olaylardan haberdar olmak ve o doğrultuda yönelmek amaçlı. Anonslardan haberdar olmak önemli.
Gece karanlığında yön bulma olabilir. Pusula ve kullanımı gibi. İnternetin ve Mobil iletişimin çöktüğünü warsaymak gerek.
Manuel şarj cihazı kullanımı gerekebilir. Kullanılan aygırların bataryasının boşalması halinde enerji hatları iflas ettiğinde gerekecektir.

Radyo yada bilinen bantlarda telsiz haberleşme dinlemesi düşünülebilir.
Bilinen derken sadece FM bantları mı?

Manuel şarj cihazı kullanımı gerekebilir. Kullanılan aygırların bataryasının boşalması halinde enerji hatları iflas ettiğinde gerekecektir.
Standart bir elektrik motoru ile basit bir düzenek yaparsam fikir vermesi için faydalı olabilir.

Kaldıraç ile ilgili uygulamalar da yapılması faydalı olabilir. Mesela arazideki ağır bir taşı (beden gücüyle rahat kaldıramayacakları kadar ağır) çevredeki uygun bir ağaç, sırık (manivela yerine kullanılabilecek tarzda) ile destek noktasını daha küçük bir taşla besleyerek ağır taşı yerinden oynatmayı yada altına sıkışmış bir nesneyi kurtarmayı göstermek faydalı olabilir. Bunu yaptıklarında muhtemelen taşın altının solucan ve böcek dolu olduğunu görecekler. Bu durumda zor zamanlar için protein kaynağı olarak öğretilebilir.:tamam1

Doğada kaybolduklarında onları arayan kişilerin daha kolay bulabilmelerini sağlayacak işaretler bırakmaları öğretilebilir. Mesela gittiği yönü gösteren işaret gibi.
Yada tam tersi durumda birinden kaçar saklanır bir durum söz konusuysa peşindeki kişileri yanlış yönlendirecek izler bırakmaları öğretilebilir.

Sercan abi bu telsizlerle yapmak tam olarak mümkün mü çok emin değilim ama ilerleyen aşamalarda yapılabilecek bir tavsiyem var.

Fox hunt deniyor, yurt dışında yarışmaları vs yapılıyor.

Bir tane ormana verici bırakılıyor 433 MHz gibi bilindik frekanslarda, nispeten dalga boyu düşük. Bip bip ötüyor durmadan.

Her yarışmacı eline bir telsiz ve tercihen kendi yaptığı bir anteni alıp sinyalin şiddetine göre ormanda vericiyi tespit etmeye çalışıyorlar.
Hem anten yapmayı pekiştiriyorlar, hem de başka yardımcı basit ekipmanlar yapıyorlar. Ben hep el telsizi ile yapıldığını gördüm ama onu da belki kendi yapan vardır.

Sercan abi bu telsizlerle yapmak tam olarak mümkün mü çok emin değilim ama ilerleyen aşamalarda yapılabilecek bir tavsiyem var.

Fox hunt deniyor, yurt dışında yarışmaları vs yapılıyor.

Bir tane ormana verici bırakılıyor 433 MHz gibi bilindik frekanslarda, nispeten dalga boyu düşük. Bip bip ötüyor durmadan.

Her yarışmacı eline bir telsiz ve tercihen kendi yaptığı bir anteni alıp sinyalin şiddetine göre ormanda vericiyi tespit etmeye çalışıyorlar.
Hem anten yapmayı pekiştiriyorlar, hem de başka yardımcı basit ekipmanlar yapıyorlar. Ben hep el telsizi ile yapıldığını gördüm ama onu da belki kendi yapan vardır.
Bu proje muhteşem imiş fakat bizim çocukların bazıları ilk defa telsizle konuşacak.

Çocukluğumdan beri bu izcilik vaziyetleri bana hep "para söğüşleme" aktivitesi gibi görünmüştür.

"Doğada tatil yapacağız" daha doğal olmaz mıydı.

Aynı kadro geçen hafta da birinin evinin bahçesinde yine 7-8 aile olarak buluştuk. Arkadaş grubu olarak bir araya geliyoruz; bir organizasyon katılımcısı değiliz. Bahsi geçenlerin kendi çocukları da aynı alanda olacak. Denk geldiği için bir kamp alanı ile anlaşma fırsatımız oldu. Alanın bu bahsettiklerimle bir ilgisi yok.

Bu proje muhteşem imiş fakat bizim çocukların bazıları ilk defa telsizle konuşacak.
Kamp yeri gece karanlık olur diye tahmin ediyorum, böyle durumlarda güçlü bir el feneri güzel bir oyuncağa dönüşüyor. Eğleneceklerine eminim. :)

Eğer dünya radyosu tabir edilen çok bantlı (özellikle genlik modülasyonlu yayınlar) radyonuz varsa akşam saatlerinde bulunduğunuz bölgeye göre yabancı radyoları ve Türkiye'nin sesi radyosunu (yayın saatlerine dikkat ederek) dinleyebilirsiniz. Etraf açık olacağından gece saatlerinde genlik modülasyonlu yayınları dinleyebilirsiniz.

Denizci olan yakınınızdan gemici düğümlerini (halatla yapılan) mutlaka öğrenin.

Telsizi herkes duyabildiğinden kullanmanızı pek tavsiye etmem.

Şimdiden iyi eğlenceler...

Peçete, yara bandı vb temel ihtiyaç ve ilkyardım malzemeleri; bıçak veya makas.

Doğada kirli su nasıl arıtılır, hangi sular içilir/içilmez, ilkel bir şekilde ateş nasıl yakılır, neler yenir/yenmez gibi bilgiler verilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
6,623
Üyeler
2,719
Son üye
oatmealcrazycake

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back