CoilCraft ın Planar Trafoları

Omega

Kıdemli Üye
Planar trafolar çok yeni ürünler olmasada 3,5 cm genişiğindeki bir trafonun 720 W olabilmesİ mükemmel bir teknoloji

https://www.coilcraft.com/en-us/products/transformers/planar-transformers/

planar2.png
planar.png

Çok iyiymiş bu. İlk defa duyuyorum.

Ben olayı yakalayamadım. Yüksekliğin az olması mı olay? Lcd tv gibi uygun hacim olmayan yerler için mi?

Ben olayı yakalayamadım. Yüksekliğin az olması mı olay? Lcd tv gibi uygun hacim olmayan yerler için mi?
3,5 cm genişliği 1 cm yüksekliği olan bir trafo 720 Watt gücünde
Askeri cihazlarda,havacılıkla ilgili cihazlarda sistemlerde kullanılıyor ama birkaç yıl önce elektrofüzyon cihazlarında da görmüştüm.

Muhtemelen çalışma frekansı çok yüksek, o yüzden o boyut ile o güçlere çıkabiliyor.

Bir de çıkışı 56v 15a olan modelin giriş gerilimi 38-60v diyor orayı anlamadım. Bunlar İzalosyon trafosu gibi mi kullanılıyor?

Muhtemelen çalışma frekansı çok yüksek, o yüzden o boyut ile o güçlere çıkabiliyor.

Evet frekans yüksek ama bildiğin gibi frekansın yüksek olması başka kayıpların artmasına sebep olur.Bu sorun mümkün olan en düşük kayıplara indirgenebiliyor.Tasarımı standart trafo tasarımı gibi olsada içerisinde sargı olarak düzlemsel levhalar kullanılıyor

Alındı:
Modern teknoloji ile birlikte yüksek akım ihtiyacının artması ve çok düşük RDSON değeri ile daha yüksek çalışma frekansı üst limiti sağlayan gelişmiş anahtarlama transistörlerinin mevcudiyeti, günümüz güç sistemi tasarımcılarının beklentilerini karşılayan trafoların geliştirilmesini desteklemiştir. Daha yüksek güç, daha düşük çıkış gerilimleri, tasarımların küçülmesiyle beraber artan yer sıkıntısı ve yüksek verimlilik gibi unsurlar, anahtarlamalı güç sistemlerinin ortak gereksinimleri haline gelmiştir.

Planar trafoların avantajları

• Alçak profil

• Düşük ağırlık

• Küçültülmüş ebatlar

• Çok alçak kaçak endüktans

• Alçak sargılar arası kapasitans

• Düşük kayıplar

• Mükemmel yinelenebilirlik

• Geliştirilmiş termal karakteristikler

• Yüksek güvenilirlik

• Maliyet etkinlik

• Yüksek güç yönetimi

• Soğutma kolaylığı

• Darbe ve titreşime karşı daha yüksek mukavemet

• Otomatik montaj

• Azaltılmış gürültü

50Hz frekansı nasıl yüksek frekanslara çıkarıyor ki?

50 Hz çıkarmıyor Gökhan .SMPS lerin temel mantığı bobinlerin enerjilendirilıp sonra akım kesildiğinde bu bobindeki enerjinin çıkışa aktarılabilmesi . Eğer bir bobinin elektriğini bir butona hızlıca basıp çekersen yani anahtarlarsan, çıkışta, girişteki voltajdan daha yüksek voltaj görebilirsin.Burada butona basıp çekme işini PWM kontroller ve MOSFET yapıyor.Aynen bu butona basarak voltajı artırmayı gösteren youtube da videoları vardı şimdi bulamadım

Belki 10 yıl kadar önce çok karmaşık olmadığımı zannettiğim bu SMPS konusu temelini öğrenmeye çalıştıkça tıpkı bir dipsiz kuyu gibi

Abi smps olayını biliyorum.
Ben sandım ki direk şebekeden çalışan bir trafo var.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back